Petrol Fiyatları Neden Yükseliyor kardeşim? Galonuna dört buçuk dolar veriyoruz, nerede bu devlet?

Canım kardeşim bütün dünya kendini petrol hep ucuz kalacak, hiç bitmeyecek gibi şartlamış yıllardır. Petrol endüstrisinin oyuncularında, Exxon, Chevron, BP, ve Shell'de yeni petrol sahaları keşfedecek teknoloji yok mü? Var ama neden tonla para harcayip, çapital çömmitment yapıp yeni sahalar keşfetsinler ki? Bir şey ne kadar azsa o kadar değerli. Gerçi topal eşek de az neden değerli değildir deyip beni morartabilirsin ama ortamı germeyeceğini umuyorum. Bir de benden duymuş olma ama bu iste gider ayak yangından mal kaçıran Bush ailesi ve petrol ihraç eden ülkelerdeki iş ortaklarının çok büyük günahı var. Amerikan seçimlerinin yapılacağı kaşıma kadar fiyatlar yükselecek, bu devasa endüstrinin şirketleri, hissedarları iyice doyacak, petrolün varılı bu yaz sonuna kadar 200 dolar olacak. Amerikan ağızlarından çıkan Çin Hindistan büyüyormuş da, çok fazla enerji tüketiyormuş da safsatalarına inanma canımın içi, iyi valla adamlar çalışıp kazanmasın mi? Yüzyıldır Amerika'si Avrupa'si oluk oluk içsin, gariban Hindi'ye, Asyali'ya çok görülsün olmaz. Nimetin doğasına aykırı.

Alternatif yakıt gelecek ve dertler bitecek mı Sayın Başkan?

Yahu ne alternatifi ne hali! Petrolün damlası kalmayana kadar petrolden vazgeçilebilir mı hic! Hybrid Mybrid, Ethanol Methanol hikaye bunlar. Milletin sofrasındaki mısırı alıp yakıt mı üreteceksin? 3-5 tane araba elektrikle çalışıyor diye bu sorun çözülür mü Allah'ini seversen. Toyota'nin Honda'nin, BP'nin doğa dostu görünmek için fuarlarda artistlik yapmasından ibaret bu durum. Alternatif yakıt tabii er geç gelecek ama yavaş gelecek. Sen de 20 ben diyeyim 30 yıl sonra. Benim dediğim doğru tabii, sana söz hakkı verdim diye coşma.

Gidişat kötü o zaman, böyle giderse ne olur?

Kötüye bir şey olmaz, olan sana bana ölür. Global enflasyon aldı basını gidiyor dünya genelinde. Merkez bankaları endişeli. Gıda fiyatları dünya genelinde yükseliyor. Yakında arabamızı garajdan çıkaramayacak, Allah'in pirincine selam duracağız. Zor zamanlar geliyor zor. Birikim yapmalı.

Peki gelelim Türkiye'ye. AKP ve DTP isminde iki önemli parti kapatılacak diyorlar, kapatsınlar mi?

Bir zamanlar Artema marka bir musluk vardı hatırlar mısın? 'Aç kapa, aç kapa Artema' derdi reklamında. Türkiye'deki demokrasi müslüğünün suyunu vanadan kesmek isteyenler var. Sayıları da çok değil bu elemanların. İnsanlıktan beraat etmiş bu bir avuç denyotiğe göre bütün halk cahil bir tek kendileri akıllı. İnsanını hor gören, en eğitimsiz insanda bile bir kalp, bir cevher olduğunu idrak etmek istemeyen, Hz. İsa'nin marangoz, Hz. Muhammed'in çoban olduğunu unutan, Tanrı'nin her insana bahsettiği özgür iradeyi köleleştirmek isteyen bu manipülatif zihniyet tükürükle bile boğulacağını bildiği için aziz vatanın kalelerini ancak cebren ve hile ile fetheder. John Steinbeck kimdir bilirsin değil mi? Hani Gazap Üzümleri Kırmızı Midilli falan. Bazı yazarlar neden çağları aşar, yapıtları klasik olur? Verdikleri mesaj evrensel ve doğrudur. Ne diyordu ustat Gazap Üzümleri'nin sonunda, İngilizce bildiğini umarak yazıyorum, utandırma beni.

--"You got to have patience. - us people will go on livin' when all them people is gone. We're the people that live. They ain't gonna wipe us out. We're the people, we go on."

--"We take a beatin' all the time."

--"I know," "Maybe that makes us tough. Rich fellas come up an' they die, an' their kids ain't no good, an' they die out. But Tom, we keep a-comin'. Don't you fret none, Tom. A different time's comin'."

Yaa gördün mü iki gözüm. Bu işler böyle. Şimdi söyle oradakilere kimseye rahatlık batmasın, kimseyi kendi topraklarına düşman etmesinler.

Neyse boş verelim politikayı, ekonomiyi. Euro 2008 başladı, nasıl biter?

Ünlü Türk düşünürü Gülben Vergen 'Boş vere boş vere ne hale geldik' demis. Böyle yanar döner olma, iki dakika fokuş ol birader, boş verme bir daha. Velhasıl Euro 2008 iyi biter kafanı yorma. Hiçbir takımda iş yok zaten. Bir an önce bitsin. Avrupa futbolu hepten ticarileşmiş, güzel futbol yok. Ah nerede gözünü sevdiğimin Latin futbolu! Türkiye teknik ve taktikten uzak, marine edilmiş iman gücüne dayalı sistemiyle sürprizler yapabilir. İğrenç futboluyla Hollanda şampiyon da olursa al sana Avrupa'dan futbol. Ayrıca, Fatih Emmi'yi dünya çapında adam sandığımız sürece en fazla bir baltaya şap olabiliriz, ikincisine çok zor.Verdiği demeçlerden anladığımız kadarıyla İngilizce'yi en az Shakespeare ve Francis Bacon kadar ustaca kullanan Sinyor Terim'in Adana'da dersane açması ve genç nesillere İngilizce öğretmesi memleket adına çok daha hayırlı olur.

Son olarak Mehmet Aürelio için bir yorumunuz var mi?

Olmaz mı benim babam olmaz mi! Bir kere takıma renk kattığı kesin. Lakin seçilen Türk ismi çok ağır. Mehmet, tıpkı Abdurrahman ve Hüseyin gibi kallavi bir isimdir ve elin Brezilyalısının üzerinde eğreti durur. Ara toplara kaçamayıp boş alanlarda kendini unutturamayışında Mehmet ve performans sözcükleri arasındaki antagonizmin direkt payı var. Taner veya Okan gibi kütlesel hacmi daha hafif olan bir ortanca isim bulunmalı ve ivedi bir şekilde UEFA'ya bildirilmelidir.

Son bir mesaj alabilir miyiz?

Gerek yok.

Vakkas Doğantekin
vakkas@turkishny.com