ATA-DC (Vaşington Türk Amerikan Derneği), MATA (Maryland Türk Amerikan Derneği) ve ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi) dernekleri 12 Temmuz akşamı ortaklaşa özel bir Ramazan iftar programına imza attı.

“Türk Mutfağından Hikayeler Ramazan Özel Programı” temalı etkinlikte 70’den fazla Türk Amerikan toplum üyesi biraraya gelirken, ayrıca Büyükelçilik temsilcileri Elçi Müsteşar Tugay Tunçer, Kültür ve Turizm Müşaviri Görkem Karakuş ve TACC’den dernek yöneticileri de etkinliğe katıldı.

Rudy’s Mediterrenean Grill isimli restoran geceye ev sahipliği yaparken misafirlere özel indirimli ve çok zengin bir menü sundu. Programda ayrıca Ramazan sofralarından yemek tarifleri ve baklava sunumu da yapıldı.

FOTO GALERİ: ATA-DC, MATA ve ATAA İftar Gecesi, Washingon, 12.07.14


ATA-DC Başkanı Gizem Şalcıgil White ve Feast Delight TV serisinin kurucusu yemek uzmanı Müge Karslı tarafından gerçekleştirilen sunumların ardından misafirlere çekilişle Türk yemek kitapları hediye edildi.

Vaşington Kültür ve Turizm Müşavirliği ve Türk Hava Yolları'nın sponsorluğu çerçevesinde Mayıs ayında ünlü mutfak eşyaları zinciri Williams-Sonoma ile ortaklaşa başlatılan “Türk Mutfağından Hikayeler” isimli kültürel tanıtım serisi Vaşington ve komşu eyaletlerde zengin kültürümüzün dünya mutfaklarına etkisinin katılımcılara aktarılmasını amaçlanıyor. İlerleyen programlarda ayrıca Türkiye’nin değisik yörelerinin mutfakları ve geleneklerinin tanıtılmasının yanısıra, Türk kahvesi kültürünün tarihsel ve kültürel önemine ilişkin sunum ve seminerler yapılması da planlanıyor.