Sayın Başbakanımızın  çok sakin, ne yapacağını çok iyi bilen ve güler yüzlü bir devlet adamı olduğuna hepimiz mutabıkız.

Kendileri bu hafta  Washington'da Başkan yardmcısı Mike Pence ile buluşacaktır.   Müttefik ve eski dost, iki ülkenin aile içi problemlerini  de  masaya yatırıp  anlaşmazlıkları gidereceklerdir.

Başkan yardımcısı Mike Pence de valilikten gelme olup,  devlet ve devlet düzeni  işleyişini  çok iyi bilen bir bürokrattır.

Bu görüşmeler  başarılı geçecektir. Buna eminim. 

Sayın Başbakanımız;  son zamanlarda Washington ve New York ziyareterinde yaşanan olayların benzerlerine de asla müsaade etmeyecektir.

Bizler vatanını ve milletini seven kimseler olarak; Rıdvan Sezer,Erhan Atay,Dr.Kemal Kalafat,İlhan Geckıl ,Faruk Cıngıl ve Kenan Çağlar olarak toplandık ve bir katkımız olsun diye çalışmaya karar verdik. Aramızda mutabık kaldık. Ayrıca bizlere sürpriz olarak katılan Türk dostları da var, eski kongre azası Ed Whitfield,ATC den Howard Beasey ve Fatih Orhon ile Lincoln Mc Curdy….

Hepimiz  bu ziyaretin, Türk Amerikan dostluğunu  hakikatte olması lazım geldiği yere taşıması için çalışacağız ve başaracağız da…

Amerikan Türk  dostluğu çoğu kimse tarafından bu yüzyılda "Kore savaşı" ile tanınır … Aslında durum hiç de öyle değilir.  Dostluğun ilk  temelleri 1820 de İzmirde  atılmıştır.

Sultan Mecid  "Emin Efendiyi"  Washintona yolladığında Amerikalılar bu Efendinin bir Kor Amiral ve harp gemileri inşa mühendisi olduğunu da öğenmişlerdir...

Emin Efendinin çeşitli ırklardan  oluşan kongre azalarına onların anlayacağı lisanlarıyle hitap edince, kongre üyelerinin şaşkınlıkları daha da artar.Emin Efendi ana lisanı gibi dört dilde konuşur-hitap eder...

Emin Efenedi kongrede konuşan ilk yabancı temsilcidir.

İki yüz yıl geçmiştir. Şimdi Türkiyem'den,  Washington'a bir Başbakan gelmekte ve o da denizcilik tahsili yapmış, önemli bir deniz adamıdır.

Ne tesaadüf değil mi…  Ziyaretiniz hayırlı ve başarınız mübarek olsun...

Ben yine tekrar etmek isterim, Benim Türkiyem NİRDEN  NİREYE!. …

 

Uğur Terzioğlu
1950 Demokratı