Bu utanç tablosunu maalesef bugun 56ncı yılını  büyük bir üzüntü ile idrak etmış bulunuyoruz.

Benim için dün gibi.. O günleri yaşıyan bir genç demokrat,  Genç Demokratlar Başkanı…

1950'den ihtilalin son anına kadar Türkiyesi için  yapılabilecek yatırımlar ve ekonomik gelişmler için çırpına  bir başvekıl ve onun ekibi…bir ihtilal ile nasıl  yok edildi.

Bunların ardındakı bazı  hususslar hala tam olarak evkarı umımıyee açıklanmadı ve ben de suskunuğuma devam etmekteyim.

Esas hedef demokrasiyi ve cumhuriyeti koruyan devlet adamlarını yok emek..  Komünizm o zamanlar büyük bir tehlike idi ve bazı kesimlerımizin   ağızlarını sulandıran bır sistem idi.

Demokrasinin kurucusu  ve devamının bekçileri olan bu üç devlet adamı asılarak  demokrasiye karşı bir cürüm işlendi.

Nato-Bagdat Pakıtı-Cento-Birleşmiş Mılletler ve Avrupa Konseyi ve daha bır sürü demkrası kuruluşlarına aza olan Türkiyemin bu üç demokrası binasının yıkılması 1960 ihtılalı ile yapıldı.

15 Temmuz da bunun bir benzeri ve aynı taktıklerın yürütüldüğü bir hareket idi.

Bu kez Halk yani Türk mılleti bu harekete karşı çıktı ve 15 temmuz gömüldü gitti. Ancak bu  yolda başarıya ulaşamıyan ve ulaştırılmıyan zümre  Türkiyeme de başka başka oyunar oynama kalkmakta.

Ancak, bu kez hem vatandaş- halkımız  tecrübelı ve hazırlıklı buna geçit vermemektedir.  Sağ olsunlar.

Londra uçak kazsında  yara  alaaak kurtulan rahmetli Adnan Menderes'in yurda dönüşünde oğluna kurban etmek ısteyen  bir vatandaşımız – ihtilal olunca  ilk işi gammazlamak olmuştu… Şimdi onun gibi ne olduğu belli olmıyan yalakalar yok arık 15 temmuz hareketınde tanklrın önüne göğsüyle savaşan ve karşı gelen vatandaşımız var artık .

1961'de idamların gercekleştiğinin sabahı 1. ordu da bir General bana -herhangi bir hareket varmı -itiraz eden halktan ses var mı demişti..ben de HİÇ YOK demiştim. O rahmetli general çok üzüldü ve bana geçen hafta Surıyede bir halk kahramanı idam edilirken bazı şehirlerde buna itiraz edenleri hemen oracıkta askerler kafalarına kurşu sıkarak öldürmüşler…yahu..biz bu araplar  kadar da olamadık diye yakınmıştı…

Şimdi heyhat coluk çocuk genç ihtiyar erkek kadın hepsı ıhtallı yapan kurşunlara ve tanklara göğüs gerdiler ve 15 temmuzu başarısız kıldılar.

Onun için ben gene diyorum ki benim Türkiyem ve Vatandaşım NİRDEN NIREYE..

Yüce Tanrım  Türkiyemi kem gözlerden korusun.

Saygılarımla,

Ugur Terzioglu

1950 Demokatı