Dünyanın en büyük cep telefonu operatörü olan China Mobile, abone sayısının 600 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

Bu Türkiye gibi bir ülkenin toplam cep abonesi sayısının 10 katı. China Mobile son aylarda Çin'in kırsal alanlarına açılmak için yeni bir atılım yapmıştı. Şirket, bu doğrultuda Ocak - Mart ayları arasında 16,8 milyon yeni abone daha kazandı. Bu sayı Belçika gibi bir Avrupa ülkesinin toplam Pazar büyüklüğünden yüksek.

China Mobile yılın ilk çeyreğinde kârının da bir önceki yıla göre yüzde 5,4 artışla 26,9 milyar yuana (4,1 milyar dolar, yaklaşık 6,2 milyar TL) ulaştığını duyurdu.

Abone arttı, getirisi azaldı

China Mobile ve rakipleri son dönemde abone başına gelirlerinin düştüğünü kaydediyor. Bunun nedeni ise yeni abonelerin daha çok sınırlı servisler kullanılan ve paketlerin fiyat ölçütüne göre seçildiği kırsal pazardan olması. Kırsal bölgelerdeki abonelerin, toplam sayının yaklaşık yarısını oluşturduğu kaydediliyor.

China Mobile, Aralık sonu 76 yuan (12 dolar, 18 TL) olan kullanıcı başı ortalama gelirin Mart sonu itibarıyla 67 yuana (10 dolar, 15 TL) gerilediğini duyurdu. Kuruluş bu nedenle daha yüksek bir ücret karşılığı daha hızlı veri aktarımı sağlayan üçüncü nesil - 3G cep hizmetleri satarak abone başına gelirlerini artırmak istiyor. Şirket bu nedenle şebekesine ve bağlantısız erişim noktalarına yatırım yaparak daha çok kullanıcıyı yeni nesil akıllı telefonlara yönlendirmeyi hedefliyor.

BBC Türkçe