Ekimde’ki geliştiriciler konferansında Android tabanlı tabletlerini tanıtan Intel, tablet furyasında yer almadığı için eleştiriliyordu, fakat Android’lerin piyasaya yavaş yavaş girmesi geç kalarak kaybettiği manasına da gelmiyor.

Apple iPad’den sonra, bir dizi rastlantısal başarıya rağme tablet müşterileri isteksiz. Motorola oom satışları cansız, Samsung Android tabletlerin durumu ise pek içaçıcı değil. Bunlardan ayrıca Digitimes’ın raporuna göre tablet üreticilerinden Asus ve HT de Android tablet arzını yavaşlatmış durumda. Bu arada, bağımsız bir tabletten ziyade BlackBerry telefonunun bir eki gibi olan RIM BlackBerry PlayBook da yüksek hacimli bir tüketiciyi kitlesini hedefleyebilmiş değil.

Temelini Nvidia ve Texas Instruments firmalarının oluşturduğu çipleri kullanan tabletler başarılı satış rakamlarına ulaşamazken, Intel’in piyasada şansı daha iyi olur mu?

DisplaySearch firmasından Richard Shim,” bu marketin kapıları herkese açık. Piyasadaki ürünler ne kadar uzun süre bu halde devam ederse Intel için o kadar çok şans vardır.” şeklinde konuştu.

Konu hakkında, danışman firmalardan  J.Gold Associates’de uzman Jack Gold ise Apple’ın çıtayı yüksek tutmasına rağmen orada tek başına kalmasının çok mümkün olmadığını, Apple’dan sonra Android piyasada etkin söz sahib olduğunu,  Intel’in ise Androidlerin en iyi Intel Atom çiplerinde çalıştığını, ve çalışmalar için gerekenden fazla kaynağa sahip olduğunu açıkladığını vurguladı.

Ayrıca, çok etkili bir başlangıç yapamamasına rağmen Intel’in farklı bir avantajı bulunuyor. Atom basma kalıp ARM tabanlı bir dizayn değil. Çiplerdeki içsel güç verimliliğini devam ettirmek gerektiğini düşünen  Gold’a göre, Intel bu işlemciyi üretmeyi, daha güvenli hale getirebilmeyi ve medya işlemeyi ustalık düzeyine taşımayı başarmış durumda. Gold, Intel’in hedefini, Apple’dan arda kalan piyasanın yüzde 20-25’i olarak düşündüklerini de ekledi.

Richard Shim ise bir noktaya parmak pasıyor. “Android’in başarısı Atom üzerinde ne kadar iyi çalıştığına tabiki bağlı buna rağmen büyük bir belirsizlik de söz konusu” diyen Shim, Hewlett-Packard'ın  WebOS ve RIM'in QNX’i de piyasadayken Intel’in işinin zor olduğunu da sözlerine ekledi.

Turkishny.com