Çin tarafından 2011 yılında uzay gönderilen ve 2016'da kontrolden çıktığı açıklanan uzay istasyonu Tiangong-1 dünyaya düştü. Tiangong-1'in Pasifik Okyanusu'nun üzerinde tamamen yanarak infilak ettiği duyuruldu.

Çin’in kontrolden çıkan Tiangong-1 (Gök Saray-1) uzay istasyonunun atmosfere girdiği bildirildi.

Çin İnsanlı Uzay Mühendislik Ofisinden (CMSEO) yapılan açıklamaya göre, Gök Saray-1’in dünya atmosferine yerel saatle 8.15’te girdiği, düşüş yönünün ise Güney Pasifik’in ortası olduğu kaydedildi.

Uzunluğu 10,4 metre, ağırlığı 8,5 ton olan Gök Saray-1’in atmosfere girdiğinde çoğu kısmını yanarak parçalandığı ifade edildi.

Çin makamları, uzay istasyonunun tamamen yandığını doğrularken, parçaların nereye düştüğü ile ilgili net bir bilgi verilmedi. Ancak Tiangong-1'den geriye kalan parçaların da Pasifik Okyanusu'na düştüğü düşünülüyor.

Çin’in 29 Eylül 2011’de yörüngesine fırlattığı uzay istasyonu 2016’da görevini tamamlamıştı. Gök Saray-1, Çin’in çeşitli uzay araçlarına kilitlenerek uzay çalışmalarına katkıda bulunmuştu. Çinli yetkilililer cuma günü yaptıkları açıklamada ise uzay istasyonunun hiçbir parçasının yere ulaşmasını beklemediklerini ifade etmişti.

Kontrolden çıkan Gök Saray-1’in Türkiye’ye düşmesi ihtimali üzerinde de duruluyordu.