WhatsApp, yakın zamanda "Herkesten Sil" özelliğini yayınladı. Ancak silinen mesajlar gerçekten telefonunuzdan kayboluyor mu? Yeni bir rapor, silinen WhatsApp iletilerinin aslında hala aygıtta olduğunu ve kolayca erişilebileceğini iddia ediyor.

WhatsApp kullanıcıları uzun zamandır merakla bekledikleri bir özelliğe sonunda kavuştu. Milyonlarca kullanıcısı olan mesajlaşma uygulamasıWhatsApp'ta artık yanlışlıkla mesat atılamayacak. WhatsApp üzerinden gönderilen mesajlar artık yalnızca göndericinin değil gönderilen kişinin telefonundan da silinebiliyor. AncakAndroid kullanıcıları, bildirim günlüğünde 'herkesten' silinen mesajlara ulaşabiliyor.

Bir İspanyol Androidblogu olan Android Jefe’nin hazırladığı rapor, herkesten sil özelliğinin mesajları tam anlamıyla yok etmediğini ortaya çıkardı. WhatsApp mesajları nereden silinirse silinsin sistem bildirimleri günlüğüne kaydediliyor. Yani bu mesajlara kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Blog, herkesin Google Play aracılığıyla indirilebilen Bildirim Geçmişi  Notification History [4.3+]) adlı bir üçüncü taraf uygulaması aracılığıyla onlara gönderilen ve silinen WhatsApp iletilerine erişebileceğini açıkladı. Uygulamayı indirdikten sonra kullanıcıların ileti Android bildirim günlüğünde aramaları gerekecek. Nova Launcher gibi üçüncü taraf bir başlatıcı kullanıyorsanız, herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymadan da bildirim günlüğüne erişebilirsiniz. Bildirim günlüğü için ek bir app gerekmiyor.

Ana ekrana uzun basın, ardından Pencere Öğeleri> Etkinlikler> Ayarlar> Bildirim günlüğü üzerine dokunun. Daha sonra sistemin bildirim günlüğüne erişebilirsiniz.

Bununla birlikte, cihaz üzerinde bir bildirim üreten mesajlar alınabileceğinden, birkaç sınırlama var. Bildirim günlüğü yalnızca mesajları yeniden başlatılana kadar cihaza kaydeder. Yeniden başlatıldığında, günlük siliniyor.

Bu yöntem, silinen mesajın yalnızca ilk 100 karakterinin görüneceği bir kısıtlamaya sahip. Bu özellik yalnızca Android 7.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran kullanıcılar için bu arada.

WhatsApp’ta size gönderilen herhangi bir medya dosyasına bildirim günlüğünden erişemiyorsunuz. Fotoğrafın altına bir açıklama yazıldıysa bu metine erişebilirsiniz.