Siber suçlular Android telefon veya tabletinizi gizliden gizliye madencilik için kullanmayı hedefliyor. Bununla ilgili yeni zararlı yazılımlar bulundu.

Geçtiğimiz hafta madencilik amaçlı iki zararlı yazılımın Android kullanıcılarını hedeflediği ortaya çıkmıştı. Şimdi araştırmacılar Google Play Store'da Monero parası oluşturmayı hedefleyen üç farklı uygulama buldu. Bu arada Monero bir altcoin'dir (Altcoin - Bitcoin'den sonra çıkan diğer para birimlerine denir).

ANDROİD TELEFONUNUZDA GİZLİDEN MADENCİLİK YAPILABİLİR
TrendMicro'daki
güvenlik araştırmacıları üç uygulamanın bulunmayı zorlaştırmak için dinamik JavaScript yüklemesi ve kod enjeksiyonu kullandığını açıkladı.

Söz konusu uygulamalardan biri dini içerikli bir yazılım. Bir diğeri görünüşte internet ve WiFi güvenliği sağlıyor, bir diğeri araba duvar kağıdı içeriyor. Ancak gerçekte üçü de Monero üretimini hedefliyor.

Güvenlik uzmanları, bu tehditlerin mobil cihazların madencilik için nasıl kullanılabileceğini gözler önüne serdiğini söylerken, kullanıcıların uygulama kurduktan sonra cihazlarındaki performans düşüşüne dikkat etmeleri gerektiğini de belirtti.

Google söz konusu madencilik uygulamalarını mağazadan kaldırmış durumda, ancak başka uygulamalar da olabilir. Bu yüzden güvenilir geliştiricilerin uygulamalarını indirip, kullanmanızı tavsiye ederiz. Güvensiz ve üçüncü taraf uygulamaları mobil cihazınıza yüklememeniz en iyisi olacaktır.