Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, Cadılar Bayramı'nı kutlamak için uzayda gezegen ve kuyruklu yıldızlardan gelen seslerin bir derlemesini yayınladı.

 

2014 yılında Philae'nin indiği kuyruklu yıldızda kaydedilen sesler birçok kişiyi Dünya dışında bir yerden ses duyma mutluluğuna eriştirmişti.

O günlerde bu sesler çokça konuşulsa da Philae ile şarj sorunu sebebiyle iletişim kesilmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi NASA, 31 Ekim Cadılar Bayramı günü sebebiyle uzayda kaydedilen bazı sesleri derleyerek herkesin kullanımına sundu.

NASA yayınladığı sesler ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

'Evrenimizin derinliklerinde süzülen özel uzay araçlarımız evreni geziyor ve gök harikalarının fotoğraflarını çekiyor.'

'Bazı uzay araçları radyo dalgalarını tespit edebilme kapasitesine sahip. Bilim insanları bu dalgaları seslere dönüştürdüğü zaman ürpertici sesler ortaya çıkıyor.'

'Cadılar Bayramı gününde tüylerinizi diken diken edecek uluyan gezegenlerin ve ıslık çalan helyumun seslerinden oluşan bir derleme hazırladık.'

Hazırlanan derlemede Cassini uzay aracının 2002 yılında Satürn'den elde ettiği radyo dalgalarının ürpertici sesleri de yer alıyor.

Ürpertici ses, Kuzey Yarım Küre'de kutup ışıklarının oluşturduğu radyo dalgaları sesine benziyor.

Derlemede dikkat çeken bir başka kayıt da 2016'da Juno uzay aracının Jüpiter'in manyetik alanının yakınlardan geçerken kaydettiği çığlık.

Oluşturulan derlemede 22 adet ses dosyası bulunuyor.