SpaceX, Rusya’da dahil olmak üzere herhangi bir ülkeden daha fazla sayıda, bir yılda 12. fırlatışını gerçekleştirdi. Bütünüyle Tayvan’da tasarlanan ve yapılan uydu, doğal afet tahmini ve haritalandırılmasında, çevre gözlemlerinde ve uzay araştırmalarında kullanılacak.

FORMOSAT-5 adı verilen uydu yaklaşık 450 kg ağırlığında. Uydu GMT 18:1’de, Falcon 9 roketinin üzerinde tepesinde fırlatıldı. Arkasında dalga dalga Duman bulutları bırakan roket California’daki Vandenberg Hava Üssü’nde bulunan fırlatma rampasından gökyüzüne doğru yükseldiğinde SpaceX mühendisi Lauren Lyons “Falcon 9 havalandı” dedi.

Fırlatıştan yaklaşık 10 dakika sonra, SpaceX, FORMOSAT-5'in yörüngesel olarak başarılı bir şekilde konuşlandırıldığını doğruladı.

Uydu, 720 km'lik bir yükseklikte 98.28 derece eğim açısıyla güneş senkron yörüngede çalışacak. Uygu beş yıl boyunca çalışacak şekilde tasarlandı ve Dünya'nın her 100 dakikada bir yörüngesinde seyredecek. İki günde bir, veri alımı için Tayvan'ı geçecek. 

Selefi FORMOSAT-2, geçen yıl Asya ve Afrika'nın bir bölümünde büyük felaketler serisi oluşturduğu 12 yıllık bir çalışma süresinden sonra kaldırıldı. Ayrıca, sadece beş yıl boyunca çalışacak şekilde tasarlanmıştı. FORMOSAT-2 gibi, bugün başlatılan uyduda birincil yük, bir optik Uzaktan Algılama Enstrümanı veya RSI'dir. Enstrüman, 2 metrelik çözünürlüklü perkromatik (siyah beyaz) ve 4 metrelik çoklu spektral (renkli) görüntüleri de içeren yüksek çözünürlüklü küresel görüntüleri geri ışınlayacak.

 

İlk olarak Falcon 1 için sözleşmeli olan FORMOSAT-5'in ikinci bir yükü var. Gemide Tayvan Ulusal Merkez Üniversitesi tarafından geliştirilen Gelişmiş İyonoskopik Prob (AIP) de bulunuyor.

Bu fırlatış, bir kilometre taşı olarak görülebilir, çünkü Ulusal Uzay Kuruluşu (NSPO), yükler de dahil olmak üzere komple uydu sistemi mühendisliği tasarımının tüm sorumluluğunu üstlendiği ilk uzay programı.

FORMOSAT-5'in geliştirilmesine ülke çapında 50'den fazla takım ve çeşitli disiplinler katkıda bulundu. Görevin amacı, uzaya ve global görüntüleme kendine güven alan teknolojisine gelince, Tayvan'ı daha kendine güvenen yapmak. Aynı zamanda uzaktan algılama aletinin ve uzay aracı otobüsünün ana bileşenlerini geliştirmeyi, global görüntü kullanıcılarının FORMOSAT-2 topluluğuna hizmet etmeyi ve ayrıca alan araştırmasını teşvik etmeyi hedefliyor.

SpaceX, her lansmandan sonra pahalı olan bu şeyleri okyanusa atmak yerine roket bileşenlerini yeniden kullanma çabasına devam ederek Falcon 9'un ilk aşamasını Pasifik Okyanusu'nda yüzen bir platforma koymayı başardı. Lyons Hawthorne, California'daki SpaceX görev kontrolünde tezahüratlar patlak verdiğinde, canlı bir web yayınında "Bununla Falcon 9’u 15. kez başarıyla indirmiş oluyoruz" dedi.

Roketin ikinci aşamasından ayrıldıktan sonra, daha uzun, birinci kademe kısmı motorlarını çalıştırdı ve Dünya'ya kontrollü bir dönüş gerçekleştirdi. Rokete monte edilmiş kameralar, 'Sadece Talimatları Oku' isimli bir drone gemisinde, dik duruyordu. SpaceX, roketi karaya çıkarmayı ve yenilemeyi planlıyor ve böylece gelecekte tekrardan kullanabilecek.