Los Angeles Lakers'ın 8 ve 24 numaralı formalarını emekliye ayırdığı Kobe Bryant, bu onura erişen diğer efsane isimleri hatırlattı.

Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) Los Angeles Lakers'ın formalarını emekliye ayırdığı Kobe Bryant, daha önce bu onura layık görülen efsane isimleri akıllara getirdi.

NBA'de efsane haline gelmiş oyuncuların forma numaralarının emekli edilmesi, uzun yıllara dayanan bir gelenek.

Son olarak Lakers, efsane basketbolcusu Kobe Bryant'ın 8 ve 24 numaralı formalarını, Golden State Warriors'a uzatmada 116-114 kaybedilen karşılaşmanın devre arasında emekli ederek Staples Center'a yerleştirdi. Lakers'ta oynadığı 20 senede 5 şampiyonluk yaşayarak efsane haline gelen ve bu onura ulaşan Bryant, NBA'de aynı takımda iki forması emekli edilen ilk basketbolcu olarak tarihe geçti.

İki formayla da 10 sezon geçiren Bryant, bu sürede birbirine yakın performanslar sergiledi. Kobe Bryant, 8 numaralı formasıyla 16 bin 866 sayı attı, 8 kez all-star seçildi ve 3 şampiyonluk yaşadı. Efsane basketbolcu, 24 numaralı formasıyla ise 16 bin 777 sayı buldu, 10 defa all-star seçildi ve 2 şampiyonluk elde etti.

NBA'de sergiledikleri üstün performansla formaları takımlarının salonuna asılan yıldız oyuncuların yanı sıra taraftarlar, antrenörler, takım sahipleri ve televizyoncuların da bu şekilde onurlandırılması alışılagelmiş bir durum. Bu geleneğe göre emekli edilen formalar, gelecekte başka oyuncular tarafından da kullanılamıyor.

Chamberlain ve Maravich'i üçer takım onurlandırdı

Formaları üç ayrı takımda emekli edilen Wilt Chamberlain ve Pete Maravich, bu özellikleriyle de göze çarpıyor.

Oynadığı dönemde izleyenleri kendisine hayran bırakan 2,16 metre boyundaki Chamberlain'in "13" numaralı forması, Los Angeles Lakers, Golden State Warriors ve Philadelphia 76ers takımlarının salonlarında bulunuyor.

NBA'de 60'lı yıllara damga vuran Chamberlain, birçok rekoru da elinde bulunduruyor. Bir maçta en fazla sayı atma (100) ve en fazla ribaunt toplama (55) istatistiklerinde zirvede yer alan Chamberlain, tüm NBA kariyerinde maç başına en az 30 sayı, 20 ribaunt ortalamaları tutturan tek oyuncu olarak da zirvede yer alıyor.

Chamberlain'in yanı sıra tarihin en iyi skorerlerinden Pete Maravich'in 44 numaralı formasını Atlanta Hawks, 7 numaralı formasını ise New Orleans Pelicans ve Utah Jazz olmak üzere 3 ayrı takım emekliye ayırdı.

Julius Erving, Jerry Sloan, Nate Thurmond, Kerim Abdülcabbar, Dikembe Mutombo, Shaquille O'Neal, Earl Monroe, Clyde Drexler, Bob Lanier, Oscar Robertson ve Charles Barkley gibi oyuncular da ikişer takım tarafından bu onura layık görülen isimler oldu.

Çoğu kişiye göre NBA tarihinin en iyi oyuncusu olarak gösterilen Michael Jordan'ın bu konuda da istisnai bir durumu söz konusu. Efsaneleştiği Chicago Bulls takımının yanı sıra hiç oynamadığı Miami Heat de basketbola yaptığı katkıdan dolayı efsane oyuncunun "23" numaralı formasına salonunda yer veriyor.

En çok forma Celtics'te

NBA'in 17 kez ile en fazla şampiyon olan takımı Boston Celtics, bu alanda da başı çekiyor.

Celtics, salonundaki 24 formayla spor adamlarını en sık onurlandıran organizasyon olarak dikkati çekiyor.

Diğer yandan sadece Los Angeles Clippers ve Toronto Raptors'ın salonlarında "emekli forma" yer almıyor.

NBA' ile ilgili görsel sonucu

 

AA