Barcelona'nın ve İspanya Milli Takımı'nın önemli futbolcularından Gerard Pique, düzenlediği bir basın toplantısında kendisini bir bağımsızlık yanlısı olarak görüp görmediği yönündeki bir soruya "Bu milyon dolarlık bir soru ve bu soruyu yanıtlamayacağım" şeklinde yanıt verdi.

Gerard Pique
Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı referandumu desteklemesinin ardından çıkan tartışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan futbolcu Gerard Pique, "Bağımsızlığı destekleyenler de İspanya için oynayabilir" ifadelerini kullandı.

Kendisini bir bağımsızlık yanlısı olarak görüp görmediği yönündeki soruya ise Pique 'Milyon dolarlık bir soru ve bu soruyu yanıtlamayacağım' cevabını verdi. 'Oyuncular küresel figürlerdir' diyen Pique, ' Katalonya ya da İspanya. Bunun yanıtını ben veremeyeceğim' dedi.

Pique, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  • Bağımsızlık isteyen bir kişi İspanyol takımında oynayabilir çünkü ortada herhangi bir Katalan takım yok ve ayrıca bu kişinin İspanya'yla bir alıp veremediği de yoktur. Bağımsızlık isteyen biri neden İspanyol takımı için oynayamasın ki? Bu soruyu soruyorum ve bunun benimle ilgisi yok. Neden oynayamasın?

'HEPİMİZİN AYNI ŞEKİLDE DÜŞÜNMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

  • Bizler futbolcu olduğumuz gibi, her şeyden önce birer insanız. İnsanların seçenekleri vardır ve bu seçenekler çevresel faktörlerden, nerede yaşadığımızdan ve aldığımız bilgilerden meydana gelir. Hepimizin aynı şekilde düşünmesi mümkün değil. Bana göre, diyalog ve saygıyla her zaman doğru noktaya ulaşırız.
  • Takım arkadaşlarımdan benimle aynı fikirde olmayanlarla konuştum. Çözüme kavuşturulabilecek bazı şeylerin olacağı sonucuna ulaştık. Fakat bu yapacak olan bizler değiliz, bizler futbolcuyuz.

'YA İSPANYA DİYALOĞA GİRER, YA DA BU ÇOCUK KALKAR GİDER'

  • İspanya'nın iki seçeneği var. Ve İspanya derken halkı değil hükümeti kastediyorum: Oturup diyaloğa girmek ya da bu çocuk kalkar gider. Yani oturup konuşmakla hiçbir şey kaybetmezsiniz.