Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Süper Lig'de oynadıkları Beşiktaş derbisi sonrası siyah-beyazlı kulübün başkanı Fikret Orman'ın yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Ülker Stadı'nda basın toplantısı düzenleyen Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş derbisi sonrası yapılan açıklamalara değinerek, "Futbolun kendi dinamikleri içinde yürümesini, futbolcuların, teknik adamların konuşmasını tercih ediyoruz ve uzun dönemde de buna dikkat ettik. Futbolun adaleti içinde kazanmamız gerekiyordu ve Fenerbahçe derbiyi bileğinin hakkıyla kazandı." dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın bir takım açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Mosturoğlu, "Ben, Fikret Orman'ın açıklamalarının bazı noktalarında sorun olduğunu düşünüyorum. Türkçe'yi ben de iyi kulanan biriyim. 'Efendi' kelimesinin karşılığı Türk Dil Kurumuna göre isim ve sıfat olarak değişik. Sıfat olarak, 'nazik, görgülü, kibar' anlamına geliyor. Eğer orman sıfat olarak kullanıyorsa, buna gerek yok. Çünkü sıfatı kamuoyu verir, kendisinin takdir etmesine gerek yok. İsim olarak ise karşılığı, 'buyruğu yürüyen, sözü geçen kimse'. Fenerbahçe buna müsade etmez." diye konuştu.

Orman'ın, 'efendi' kelimesini isim olarak kullandığına inadığını dile getiren sarı-lacivertli yönetici, şunları söyledi:

"Fenerbahçe 110 yıllık bir caima. Onlar bizi 12 yıldır burada yenemiyorlar. Her yenilgiden sonra böyle açıklamalar yapmaları, milli takımda dünya üçüncülüğü yaşamış bir teknik direktörün, her Fenerbahçe maçında sahada yaşadıkları ve yaşattıkları... Bunları anlayamıyorum. Güneş de 65 yaşında sanıyorum. İyi niyetle sahaya çıktıkları söylenemez. Bu beni çok rahatsız ediyor. Açıklamaları, tüm kulüpleri de rahatsız ediyor. Her konuşmasında, 'Bizim futbolcularımız ahlaklı, üst düzey.', 'Bizde aile ortamı var.' diyor. Diğer kulüplerin futbolcuları da ahlaklı, kabiliyetli ve oralarda da aile ortamı var. Bunları söylerken, farkında olmadan diğer kulüpleri ve mensuplarını rencide ediyor. Efendilik böyle olmaz. Rakibe de saygılı olmak lazım. Yenildiğinde de saygı duyup ayrılmak lazım."

Fikret Orman'ın, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yapılan Leipzig maçı sonrası yaptığı açıklamada, Fenerbahçe derbisine göndermede bulunarak, sahada iyi niyetli, kurallar içinde oynamak isteyen futbolcular olduğunu söylediğini dile getiren Mosturoğlu, "Eğer derbide iyi niyetle sahaya çıksalardı, iyi bir maç olabilirdi. Quaresma'yı bu hale getiren nedir? Veya Babel'i, kendi vatandaşı Janssen'e tekme atmaya götüren sebep nedir? De Souza'ya attığı kasıtlı tekme sonrası Babel'in kırmızı kart görmesi gerekirken, hiç kart görmemesinini sebebi nedir? Ya da Quaresma'nın Kardemir Karabükspor maçında kırmızı kartlık hareketleri görmezden gelinirken, aynı hareketler nedeniye derbide atılmasının sebebi nedir?" ifadelerini kullandı.

Leipzig maçında Beşiktaş tribünlerinin koro halinde Fenerbahçe aleyhine küfürlü tezahüratta bulunduğunu dile getiren Mosturoğlu, "Hiç katılmadığım halde, 'Futbolda dün yoktur, bugün vardır.' diye bir atasözü var. İdari menajerimiz Hasan Çetinkaya'nın başının yarıldığı, teknik direktörlerinin, oyuncumuzun boğazını sıktığı zamanları hiç görmedi herhalde Orman. Leipzig maçında Fenerbahçe'ye küfür edildiğini de duymadı sanırım." değerlendirmesinde bulundu.

"Hak edilen maçı kazandık"

Mosturoğlu, derbi sonrasındaki tartışmaların, elde ettikleri galibiyetin önüne geçmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Şekip Mosturoğlu, "Futbolcularımız, alın teriyle savaşarak, taraftarımızın 90 dakika bitmeyen desteğiyle hak ederek maçı kazandılar. Tartışmaların, bu galibiyetin ve oyuncularımızın emeğinin önüne geçmesine müsaade etmeyiz." şeklinde konuştu.

Orman'ın 77. dakikada sayılmayan gollerinden, 3 kırmızı karttan ve teknik direktör Şenol Güneş'in tribüne gönderilmesinden bahsettiğini anlatan Mosturoğlu, "Açıklamanın içeriğinde anlam bulamıyorum. Güneş'in tribüne gönderilmesinde nasıl bir haksızlık var? Kırmızı kartlarda nasıl bir haksızlık var? Sadece 77. dakikada sayılmayan gol tartışılır. Orada gol mü vardı yoksa öncesinde oyun mu durmuştu? Durmuş pozisyonda gol tartışılıyorsa, biz başka maç izledik sanırım. Bir tek bu pozisyonla haklı galibiyetimiz tartışılıyor." yorumunu yaptı.

Mosturoğlu, Orman'ın en iyi Müslüman takım oldukları yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, bu sözlere söyleyecek laf bulamadığını aktararak, şöyle devam etti:

"Elhamdülillah büyük çoğunluğu Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Kimin daha Müslüman olduğuna kamuoyu karar verir. Türkiye büyük bir türbülanstan geçti. Bu sırada ülkenin bağımsızlığı, bütünlüğü tehlikeye düştü. Biz, devletimizin yanında, milletimizin emrinde olduğumuzu, yönümüzün Atatürk ilkeleri ve anlayışı olduğunu söyledik. Her konunda da FETÖ'yü lanetledik. Bu konularda ortak bir noktada buluşma bekliyorum. Çok rencide edici bir şekilde, ortak değerler üzerinden, 'en'im diye başlıyor ve ben bu konuşmanın sorunlu olduğunu düşünüyorum."

"Futbolda, 'Denkleştirici adalet' diye bir kavram ortaya çıktı"

Şekip Mosturoğlu, Fenerbahçe aleyhine olan hatalarda, hakemlerin bu tip yanlışlar yapabileceği söyleminin ortaya atıldığını ileri sürerek, "Önce Fenerbahçe'nin kötü futbolunu düzeltmesi isteniyordu. Bu durum özellikle geçen sene daha da ileri gitti. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yetkililerinden bu söylemi duyduk. Futbolda, 'Denkleştirici adalet' diye bir kavram ortaya çıktı." dedi.

Hakem hatalarına sezon sonu bakıldığında, tüm takımların eşit derecede etkilendiği şeklinde bir algı oluşturulmak istendiğini anlatan Mosturoğlu, "Türkiye buna inandırılmaya çalışılıyor. Bir kulübün lehine ve aleyhine sistematik hata yapan hakemin de bu anlayıştaki yönetimin de futbol dünyasında yeri olamaz. Hakemin standardı vardır ve tüm maçlarda bunu göstermesi gerekir. Maçtan maça değişiyorsa sorun vardır." değerlendirmesinde bulundu.

"Video Yardımcı Hakem olsaydı, Beşiktaş bu kadar şampiyon olamazdı"

Şekip Mosturoğlu, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın Video Yardımcı Hakem uygulamasının bir an önce aktif hale getirilmesini istemesiyle ilgili, önemli bir iddia ortaya attı.

Orman'ın, Video Yardımcı Hakem uygulamasının olması halinde derbiyi kendilerinin kazanacağı yönündeki sözlerinin aktarılması üzerine Mosturoğlu, "Eğer Video Yardımcı Hakem uygulaması olsaydı, Beşiktaş'ın şampiyonluklarının sayısı bu kadar olmazdı. Umarım bir an önce bu sisteme geçilir. Son iki yılda en büyük mağdur biziz. Bundan en karlı çıkacak kulüp de biz oluruz." diyerek sözlerini tamamadı.

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Mosturoğlu: Fenerbahçe derbiyi bileğinin hakkıyla kazandı ile ilgili görsel sonucu

AA