Uluslararası Güvenilebilir Bisiklet Sporu İçin Hareket’in (MPCC) resmi sitesinde yer alan açıklamada 1 Ocak 2017 tarihinden bu yana 73 ABD’li sporcunun doping testi sonuçlarının pozitif çıktığı belirtilerek ABD’nin dopingli sporcu sayısında dünya lideri konumunda olduğu vurgulandı.

Yayınlanan sıralamada 24 sporcularla  2. sırada yer alan Rusya’da  doping kullanan sporcu sayısının ABD’ninkinden üç kat az olduğu ortaya çıkarıldı. 16 sporcularla 3. sıraya yerleşen Hindistan’ı  15 sporcularla Brezilya ve Dominik Cumhuriyeti  izledi.

Hareketin yaptığı araştırmaya göre, en çok doping yapılan spor branşları arasında ilk üçe beyzbol (52), atletizm (45) ve halter (33) girdi.

Onlarca profesyonel bisiklet takımını bünyesinde barındıran  MPCC, doping kullanan bisikletçilerin sayısını başka spor branşlarında dopingli yakalanan sporcu sayısıyla karşılaştırmak için  düzenli olarak böyle sıralama hazırlar. Bisiklet sporu, 2017 yılının başından bu yana dopingli yakalanmış  11 bisikletçi ile listenin 8. sırasında yer alıyor.

ABD,bisikletli yarışçılar ile ilgili görsel sonucu