2017 Dünya Atletizm Şampiyonası kadınlar 100 metre finalinde ABD sprinter Tori Bowie 10.85'lik derecesiyle sürprize imza atarak altın madalyanın sahibi oldu.

Londra'da düzenlenen 2017 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Jamaika'nın sprint hanedanlığı yıkılmaya devam ediyor. Dün gece Justin Gatlin ve Christian Coleman'ın Usain Bolt'u geçmesinin ardıundan, Torie Bowie kadınlar 100 metre finalinde son Olimpiyat şampiyonu Elaine Thompson'ı geride bırakarak şampiyonluğa ulaştı.

Tori Bowie sakatlanma pahasına yaptığı son atakla altın madalyanın sahibi oldu.
Tori Bowie sakatlanma pahasına yaptığı son atakla altın madalyanın sahibi oldu.

10.85 ile bu sezonki en iyi derecesini koşan Bowie kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu sadece 1 saliselik farkla kazandı. Şampiyona tarihinin en az farkla biten ikinci 100 metre finalinde 10.86'lık derecesiyle zaferi kıl payı kaçıran Fildişi Sahilleri'nden Marie-Josee Ta Lou gümüş madalyanın sahibi oldu. Hollandalı Dafne Schippers ise 10.96 ile podyumun üçüncü basamağında yer aldı.

Son Olimpiyat şampiyonu ve yarışın favorisi Jamaikalı Elaine Thompson ise yaptığı kötü çıkışın ardından temposunu yakalayamadı ve 10.98'lik derecesiyle finişi 5'inci sırada geçti.

tori.jpg


Bu sonucun ardından ABD, Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 12 yıl aradan sonra 100 metre dublesi gerçekleştirdi. Helsinki'de düzenlenen şampiyonada erkeklerde Justin Gatlin, kadınlarda Lauryn Williams altın madalyayı kazanan isimler olmuşlardı.