32. Dakar Rallisi'nin ilk ayağını izleyen kadın yarışsever Natalia Sonia Gallardo, bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Arjantin ve Şili'nin ev sahipliğinde 1 Ocak'ta başlayan ve 17 Ocak'ta sona erecek olan 32. Dakar Rallisi, 28 yaşındaki bir bayan izleyicinin ölümüne sahne oldu. Yarışın ilk ayağı olan Arjantin ve Şili etabında, Alman yarışçı Mirco Schultis'in, virajı dönerken kontrolünü kaybettiği aracının altında kalan Natalia Sonia Gallardo, yaşamını yitirdi.

Yarışın güvenlik koordinatörü Leonardo Botto, yarışı izinsiz bölgeden izleyen Natalia Sonia Gallardo'nun beraberindeki 4 kişinin ise yaralandığını ifade etti.

Arjantin ile Şili'deki toplam 15 etaptan oluşacak yarışa, 33 ülkeden 161 motosiklet, 29 ATV, 140 otomobil ve 52 kamyon katılıyor. Motosiklet ile ATV kategorilerinde yarışçılar 8 bin 837 kilometre, otomobil ile kamyon kategorilerinde ise yarışçılar 9 bin 30 kilometreyi tamamlayarak finişe ulaşmak için mücadele edecek.

Buenos Aires'ten başlayan yarışta, sırasıyla Colon, Cordoba, La Rioja, Fiambala, Copiapo, Antofagasta, Iquique, Antofagasta, Copiapo, La Serena, Santiago, San Juan, San Rafael ve Santa Rosa etaplarını geçecek yarışmacılar, yine Buenos Aires'de finişe ulaşacak.
Dakar Rallisi'nde Türkiye adına yarışan Kemal Merkit 55, Kutlu Torunlar ise 56 numaralı motosikletleriyle mücadele ediyor.

AA