Arjantin ve Şili topraklarında 1-17 Ocak tarihleri arasında devam edecek insanlık macerası Dakar Rallisi'nin ilk etabı Colon - Cordoba arasında start alıyor.

1 Ocak'da Buenos Aires'de Obelisco meydanından start alan Dakar Rallisi'nde Türk Takımı sporcuları Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar start podyumunda 55 ve 56 numaraları ile Türk bayrağı ile yer aldı.

4 kıta ve 33 ülkeden, 151 motosiklet, 25 ATV, 134 otomobil ve 52 kamyondan oluşan konvoy Colon şehrine 317 km'lik bağlantı etabıyla bağlandı. Binlerce kişinin yol boyunca tezahuratta bulunduğu 32. Dakar Rallisi'nde Türk takımı ve Türk bayrağı büyük ilgi görüyor.

Ralli'nin ilk etabı 219 km'si özel etap olarak geçilecek toplam 684 km'lik Colon - Cordoba etabı olacak. Ekipler sabahın erken saatlerinde aldıkları start sonrasında zorlu yarışta Dünya Ralli Şampiyonası'nda (WRC) kullanılan parkurda mücadele ediyorlar.

Motosiklet kategorisinde Dünya Şampiyonları'nın da mücadele edeceği 161 yarışçı arasında yer alan Dakar Türk Takımı, KTM Enduro 690 R motosikletleri ile mekanik destek almayanlar (Marathon) kategorisinde mücadele ediyor. Start alan yarışmacıların sadece %40'ının finişe ulaştığı Dakar Rallisi'nde Dakar Türk Takımı sporcuları Çöl Kaplanı lakaplı Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ın ilk hedefi 8.937 km'lik yarışı takım olarak %100 başarıyla bitirebilmek . İkinci büyük hedef ise Genel Klasmanda ilk 20, kendi kategorilerinde ilk 3 sırada yer almak.

1. ETAP: COLON- CORDOBA

2 Ocak Cumartesi

Motosiklet/ ATV

Bağlantı: 349 km

Özel Etap: 219 km

Bağlantı : 84 km

Toplam: 652 km

Otomobil / Kamyon

Bağlantı: 349 km

Özel Etap: 251 km

Bağlantı: 84 km

Toplam: 684 km

CALAMUCHİTA'YA DOĞRU

Rallinin ilk günlerinde sollama yapmak bazen aldatıcı olabilir. Motosiklet sürücüleri ile otomobil ve kamyon sürücülerine karşı işleri kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan çift parkurda, motosikletçiler biraz daha az km katedecekler.

Parkurun ikiye ayrılmasıyla birlikte rotada programı baki kalacak ve kaygan zemin sever pilotları baştan çıkartacak. Otomobil kategorisinde tecrübeli pilotlar Arjantin Dünya Ralli Şampiyonası ayaklarından biri olan ve Calamuchita'ya kadar uzanan parkuru takdir edecekler. Tekerlek virtiözleri kendilerini ispatlayacaklar.

9,000 km'lik yarışın 2. etabında Cordoba- La Rioja arasında 355 km'si özel etap, toplamda 687km'lik zorlu parkurda mücadele edecekler.

2. ETAP: CORDOBA- LA RIOJA

3 Ocak Pazar

Motosiklet / ATV

Bağlantı: 56 km

Özel Etap : 294 km

Bağlantı: 276 km

Toplam: 626 km

Otomobil / Kamyon

Bağlantı: 56 km

Özel Etap: 355 km

Bağlantı: 276 km

Toplam: 687 km

Motosikletler ve atv'ler bir önceki günde olduğu gibi kendi parkurlarında yarışacaklar. Özel etabın büyük bir bölümünde motocross ve endurocular kör rampalar ve hızlı viraj serilerinden keyif alacaklar. Hemen sonra daha az kavisli fakat daha kayalık yabani bir parkura gececekler. Otomobil ve kamyon sürücüleri özel etabın ortasındaki uzun yokuş aşağı inişinde frenlerine dikkat etmeliler.

Arjantin ve Şili topraklarında düzenlenen Dakar Rallisi'nde 14 özel etap gerçekleşecek. Her bir özel etap geçilen farklı coğrafik şartların zorluklarını taşırken, yarışçıların bu yılki en uzun etabı 796 km yarışın 12. etabı Arjantin topraklarında yer alan San Juan - San Rafael etabı olacak.

Yarışın en uzun özel etabı ise Şili topraklarında Atakama Çölünde gerçekleşecek 600km'lik Iquique - Antofagasta etabı olacak. Yarışın ilk günlerinde motosikletler ile otomobil - kamyonlar farklı bir rota izleyecekler. Motosiklet sürücüleri toplamda 4.717 km'si özel etap olmak üzere 8.937 km katederken, otomobil ve kamyonlar 4.810 km özel etap olmak üzere toplamda 9.030 km'de yarışacaklar.

(CİHAN)