Eski dünya şampiyonu Rus satranççı Garry Kasparov'un öğrencisi 19 yaşındaki Norveçli satranççı Magnus Carlsen, Uluslararası Satranç Federasyonu'nun (FIDE) gelecek yıl resmen açıklanacak kuvvet derecesi sınıflandırma listesinde en üst basamağa çıktı.

Kasparov'un ''her nesilde bir kez ortaya çıkan en parlak yetenek'' olarak nitelediği ve 2010 yılında açıklanacak FIDE sıralamasında 1 numaraya çıktığı resmen açıklanacak olan Carlsen böylece FIDE listesinin 1 numarasına tırmanma başarısını gösteren dünyanın en genç satranççısı unvanının sahibi olacak.

Oyun sırasında 20 hamle öncesine kadar planlar yapabilme ve son 6 yılda oynadığı tüm oyunları hamle hamle hafızasında tutabilme becerilerine sahip, ''Satrançın Mozart'ı'' olarak adlandırılan Carlsen, kendisini yine de ortalama bir genç olarak tanımlıyor ve satrancın dışında uğraşılarının bulunmasının satrancına katkısı olduğuna inanıyor.

Reuters haber ajansına verdiği mülakatta, şu an hayatta olmayan ABD'li satranççı Bobby Fischer gibi dünyanın problemli olarak bilinen dehalarıyla kendisinin karşılaştırılmasına karşı çıkan Carlsen, bu konudaki görüşlerini şöyle dile getiriyor:

''Fischer kuşkusuz ki tüm zamanların en büyük satranççılarından biri, bir yaratıcıydı. Ancak onun için satranç bir bakıma sağlıklı olmayan bir takıntıydı ve bu benim geçmeyi istemediğimi bir çizgi. Fischer ile aramızdaki fark da bu. Ben hayatla satrancı birbirine karıştırmamaya çalışıyorum. Satranç oynamadığım zamanlarda kendi yaşımdakilerle aşağı yukarı aynı şeylerle meşgul oluyorum.
Liseden bu yıl mezun olan ve kazandığı pek çok ''yılın şahsiyeti'' ödülüyle tüm Norveç'te hemen herkesin bildiği bir isim haline gelen Carlsen, satranca 8 yaşındayken ablasını yenmek amacıyla başladığını ve bunun kendisinin birkaç haftasını aldığını söylüyor.

Satrançını 1 yıl içinde Norveç'te kulüp seviyesinde bir satranççı olan babasının yenecek kadar ilerleten Carlsen, 13 yaşındayken bir hızlı satranç turnuvasında eski dünya şampiyonlarından Rus satranççı Anatoly Karpov'a şok bir yenilgi tattırma ve Kasparov ile berabere kalma başarısı gösterdi.

Carlsen, satrançtaki akıcı stilinin hızlı satranç, yıldırım (satrancın her iki satranççıya tüm oyunu bitirmek için 5'er dakikanın verildiği bir biçimi) veya bundan daha az düşünme süreli satranca daha yatkın olduğuna inanıyor.

Geçen yıl şu an aktif satrançtan uzaklaşmış olan Kasparov'u çalıştırıcı olarak tutan Carlsen, ''açılış gambitlerinde karşılaştığı pürüzleri gideren'' ve rakiplerinin zayıf noktalarını ayrıntılı anlatarak, ''pek çok psikolojik öğüt veren'' Kasparov'a çok şey borçlu oluduğunu söylüyor.
Kasparov da elektronik posta aracılığıyla katıldığı mülakatta Carlsen hakkında ''Magnus bizim güçlü bir pozisyonel anlayış olarak tanımladığımız, taşları nereye koyacağına dair sezgisel bir kanaate sahip. Bu yıldan önce satranca çok fazla çalışmak zorunda kalmadı. 1 numaradaki yerini muhafaza etmek için kendisini daha sıkı çalışmaya alıştırmak zorunda kalacak. Rakipleriyle büyük rekabet geliştirmesi halinde dünyanın gelmiş geçmiş en büyükleri arasında yerini alacak'' ifadelerini kullandı.

AA