Efsane Dakar Rallisi'nin 32'ncisi 1-17 Ocak tarihleri arasında Arjantin ve Şili'de gerçekleştirilecek.

Türkiye'yi motosiklet kategorisinde temsil edecek Kemal Merkit ve Kutlu Torunlar'ın, Buenos Aires'de son hazırlıklarını yaptıkları, KTM 690 Enduro R motosikletlerine son bakımlarını yapan ikilinin, start öncesinde teknik muayeneden geçerek motosikletlerini kapalı parka bırakacakları bildirildi.

Türkiye Büyükelçiliği'ni ziyaretlerinde büyükelçi Hayri Hayret Halav ve müsteşar Mehmet Bulut tarafından kabul edilen Merkit ve Torunlar, Buenos Aires'te yaşayan Türk vatandaşlarını start podyumuna davet ettiler.

Motosiklet kategorisinde dünya şampiyonlarının da mücadele edeceği 161 yarışçı arasında yer alarak, mekanik destek almayanlar (Marathon) kategorisinde yarışacak Kemal Merkit 55, Kutlu Torunlar ise 56 numara ile Türk bayrağını taşıyacak.

1 Ocak Cuma günü Buenos Aires'te Obelisko Meydanı'nda startı verilecek rallide, 4 kıta ve 33 değişik ülkeden 161 motosiklet, 29 ATV, 140 otomobil ve 52 kamyon yaklaşık 9 bin kilometrelik parkuru bitirmeye çalışacak. Arjantin topraklarında Buenos Aires'te başlayacak ralli, Şili'de Atakama Çölü ve And dağlarından geçilerek yine Buenos Aires'te sona erecek.
Ekiplerin en çok, dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atakama etaplarında ve And dağları eteklerinde 3000 metre yükseklikteki etaplarda zorlanacağı tahmin ediliyor.

İlk hedefleri 8 bin 937 kilometrelik yarışı yüzde 100 başarıyla bitirmek olan Türk takımı, genel klasmanda ilk 20, kendi kategorilerinde ise ilk 3 içinde yer almak için mücadele verecek.
Merkit ve Torunlar, büyük mücadele öncesi görüşlerini, ''Ekonomik krize rağmen ana sponsorsuz da olsak bu büyük platformda Türk bayrağını dalgalandırmak amacıyla yarıştaki yerimizi alıyoruz. Yarışa katılıyor olmamız ekonomik açıdan zorlasa da hedefimiz finişte yer almak, mekanik destek almadan yarışanlar kategorisinde dereceye getirmek'' şeklinde dile getirdiler.

Dakar Türk Takımı ile ilgili bilgiler internetteki ''www.dakarturk.com'' adresli siteden takip edilebilecek.

AA