Fenerbahçe'nin ünlü Brezilyalı yıldız futbolcusu Roberto Carlos, UEFA Avrupa Ligi'nde Sheriff takımıyla yapılan maçtan sonra veda etti. Carlos artık Brezilya'nın Corinthians kulübünde top koşturacak.

Carlos, maç sonrası yaptığı açıklamada, arkadaşlarını, Fenerbahçe'yi, sarı-lacivertli taraftarları bıraktığı için üzgün olduğunu belirterek, "Buradan ayrılmak zorunda olduğum için üzüntülüyüm. Hayatımda öyle bir döneme gelmiştim ki bir karar vermek gerekiyordu. O karar da Brezilya'ya dönme yönünde oldu" dedi.

Brezilya"ın büyük kulüplerinden Corinthians ile anlaştığını kaydeden Roberto Carlos, "Bundan sonra kariyerini bir süre daha orada sürdüreceğim, ancak kalbimin bir parçası burada Fenerbahçe ile olacak. Sizleri hiçbir zaman unutmayacağım" diye konuştu.

Brezilyalı oyuncu, bir gazetecinin, "Neden sezon sonunda değil de devre arasında ayrılıyorsun?" sorusuna da, "Kontratım sezon sonunda bitiyordu, ancak gitme kararımı biraz daha önceye çektim. Zamanı geldiğini düşünüyorum. Eşim hamile ve Brezilya'da. Tüm ailem Brezilya'da. Çözmem gereken şeyler var. 16 yıldır ülke dışında oynuyorum. Avrupa kariyerimin sonuna geldim. Sezon başında aldığım kararı biraz daha erkene çektim. Karşılıklı anlayışla Fenerbahçe'den ayrılıyorum" yanıtını verdi.

Roberto Carlos, Türkiye'de ve Fenerbahçe'de olduğu sürede güzel şeyler verdiğini dile getirerek, "Futbol kariyerim bittikten sonra saha dışında Real Madrid'de de olabilirim. Eğer Fenerbahçe bana bir teklif yaparsa, bir kez daha burada olmaktan mutluluk duyarım. Herkese teşekkür ediyorum. Bir gün tekrar görüşeceğiz" şeklinde konuştu. Carlos, son olarak Türkçe "Teşekkürler
Türkiye" diyerek veda etti. Brezilyalı futbolcu, 20 Aralık Pazar günü Türkiye'den ayrılacağını söyledi.

"Mutlu ayrılıyorum"

Roberto Carlos, FB TV'de yaptığı açıklamada da, Türkiye'de zaman zaman üzüntülü, zaman zaman sevinçli günleri olduğunu kaydederek, "Bu 'son' gibi gözükse de bu sondan sonra birden fazla buluşmalar olacak, arkadaşlıkların devamı olacaktır. Buradan mutlu bir şekilde ayrılıyorum" diye konuştu.

Konuştuğu herkese Fenerbahçe, İstanbul ve Türkiye hakkında güzel şeylerden bahsettiğini anlatan ünlü futbolcu, "Daha önce beraber oynadığım arkadaşlarım Fenerbahçe'yi isim olarak biliyorlar, ama benim içinde olduğum kadar bilmiyorlar. Ben de her zaman onlara çok olumlu düşüncelerimi söyledim. Çünkü, burada güzel şeyler var. Kulübün yapısını, arkadaşlık ortamını, başkanın ve yönetimin kulübe olan sevgisini söylediğimde onlar da Fenerbahçe hakkında bilgi sahibi oluyorlar" dedi.

"Şampiyonlar ligi şampiyonluğu özeldir"


Roberto Carlos, ileride Fenerbahçe'yi UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu olarak görmek istediğini söyledi. Brezilyalı yıldız, "Fenerbahçe ile ilgili en büyük hayalin nedir? Fenerbahçe'yi nerede görmek istersin?" sorusu üzerine, "Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi şampiyonu olması. Türkiye Ligi şampiyonluğunu her zaman elde edebilir. Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu Fenerbahçe için özeldir. Benim de Fenerbahçe'yi görmek istediğim yerdir" şeklinde konuştu.

"Fenerbahçe lig ve Türkiye kupasını alacaktır"

Roberto Carlos, Fenerbahçe'de olduğu dönemde, Zico'nun teknik direktörlüğünde UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale kadar çıktıklarını anımsatarak, "Her ne kadar lig kupasını alamasam da iki tane TFF Süper Kupa kaldırma şerefine eriştim" dedi.

Bundan sonra Fenerbahçe'yi televizyondan izleyeceğini belirten ünlü futbolcu, "Televizyondan izleyecek olsam da Fenerbahçe'nin ligde şampiyon olacağını, Türkiye Kupası'nı alacağını ve Avrupa Kupası'nda sonuna kadar gideceğine inanıyorum. Futbolcular gelir geçer, ama Fenerbahçe'nin ve kulüplerin büyüklüğü her zaman kalır" diye konuştu.

Roberto Carlos, unutamadığı maçların sorulması üzerine de, "Unutamadığım maçlar, Galatasaray ve Beşiktaş'a karşı kazandığımız her maç. Ayrıca, Fenerbahçe formasıyla kafayla attığım ilk gol. Bunlar hiç unutamayacağım anlar" dedi.

"Fenerbahçe dünyada tanınmaya başladı"

Fenerbahçe'nin ilk kurulduğu andan itibaren büyük bir kulüp olduğunu belirten Brezilyalı yıldız, kulübün son zamanlarda yaptığı sıçramayla dünyada tanınmaya başladığını da söyledi.

"Her takımın dönem dönem tanındığı, dönem dönem de geri planda kaldığı zamanlar vardır" diyen ünlü futbolcu, "Ancak Fenerbahçe son zamanlarda yaptığı sıçramayla kendi ülkemde ve dünyada tanınmaya başladı. Fenerbahçe büyüme ve tanınma sürecinde. Yurt dışında konuştuğum herkese Fenerbahçe'nin dünyada ne kadar güçlü bir kapasiteye sahip olduğunu anlatmaya çalışıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de her şeyi özleyeceğini, takım arkadaşlarını, formasını, burada sahip olduğu her şeyin özlemini duyacağını kaydeden Carlos, Fenerbahçe geçirdiği her anın güzel olduğunu söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleriyle her zaman sevgi ve saygı içinde birlikte olduklarını anlatan Brezilyalı yıldız, "Başkanımız ve yönetim kuruluna, bana Fenerbahçe'nin kapısını açtıkları için ve Fenerbahçe'nin içindeki güzellikleri gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Yöneticilerden özellikle Murat Özaydınlı ve Ali Koç'un bende ayrı bir yeri var. Onlarla ayrı bir ilişkimiz oldu. Onlara da verdikleri destekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Carlos'tan tavsiye

Roberto Carlos, Türkiye ve İstanbul'un hayatında bulunduğu en güzel yerlerden biri olduğunu, uçakla Türkiye geldiği andan itibaren kendini Türklerden biri olarak hissetmeye başladığını, bütün dünya insanlarına Türkiye için görünmesi gereken bir yer olarak bahsedeceğini kaydetti.

Brezilyalı futbolcu, "Türk halkına tavsiyelerin var mı?" şeklindeki soru üzerine, "Önemli olan yaşadığımız bu dünyada mutlu olabilmek. Dürüst, samimi, içinde çok fazla vahşet olmadan, çok fazla paraya kafayı takmadan mutlu olabilmek. Önemli olan insanların mutluluğudur. İnsanlar dışardaki olumsuz şeyleri çok fazla takmadan yaşasın, mutlu olsun" dedi.

Son olarak, Fenerbahçeli taraftarlara da teşekkür eden Roberto Carlos, "Geldiğim ilk andan itibaren bana gösterdikleri ilgiden dolayı taraftarlara teşekkür ediyorum. Her zaman için taraftarımız takımına sahip olan kişilikte oldular. Bir futbolcunun sahaya çıkıp, stadın her yerine ismi çağrılarak gitmesi hayatımda ilk defa gördüğüm bir şeydi. Taraftarlar takımlarına destek olmaya devam etsinler" diye konuştu.

FB'den veda...


Fenerbahçe Kulübü de Brezilyalı yıldız ile yollarını ayırdığını resmen açıkladı.

Kulübün internet sitesinde, "Teşekkürler Roberto Carlos" başlığı ve Brezilyalı futbolcunun resminin yanında "Yolun açık olsun Fenerli Carlos Usta" yazısının yer aldığı açıklamada, Carlos'un sözleşmesinin karşılıklı feshedildiği belirtildi.

Açıklamada, "Örnek kişiliği ve tarifsiz yeteneğiyle, formamızı taşıdığı ilk günden bu yana camiamıza önemli katkılar sağlayan Roberto Carlos'la yollarımız, Brezilyalı oyuncumuzun özel sebepleri nedeniyle bugün itibariyle ayrılıyor. Sözleşmesi karşılıklı olarak feshedilen Roberto Carlos'a bundan sonraki futbol hayatında başarılar diliyor, Fenerbahçemiz adına yaptıkları ve yapacakları için teşekkür ediyoruz. Değerli oyuncumuzu, gelecekte kulübümüzün bünyesinde farklı görevlerde görmeyi temenni ediyoruz" denildi.