Türkiye, evsahipliği yapacağı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda C Grubu'nda Yunanistan, Porto Riko, Rusya, Çin ve Fildişi Sahili ile mücadele edecek.

28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın kura çekimi İstanbul'da Çırağan Palace Kempinski Oteli'nde yapıldı.

Kura çekiminde NBA efsanesi Hakeem Olajuwan ile birlikte Türkiye'den Efe Aydan, Alman pivot Patrick Femerling ve Efes Pilsen'de forma giyen Porto Rikolu Daniel Santiago yer aldı.

Yunanistan ve Rusya'nın da yer aldığı C Grubu'na düşen Türkiye, grup maçlarını Ankara'da oynayacak. 24 ülkenin altışarlı ayrıldığı dört grup şöyle oluştu:

A: Arjantin, Sırbistan, Avustralya, Almanya, Angola, Ürdün
B: ABD, Slovenya, Brezilya, Hırvatistan, İran, Tunus
C: Yunanistan, Türkiye, Porto Riko, Rusya, Çin, Fildişi Sahili
D: İspanya, Fransa, Kanada, Litvanya, Yeni Zelanda, Lübnan

Maçlar dört kentte oynanacak

Eleme grubu maçları 28 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Ankara, Kayseri, İstanbul ve İzmir'de oynanacak şampiyonada finaller ise İstanbul'da yapılacak.

Grup maçlarının ardından, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun da önerisiyle FIBA Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla formatı değiştirilen sekizli final maçları dört güne yayılacak.

Aynı değişiklik doğrultusunda şampiyonanın final maçının oynanacağı son günde ise üçüncülük-dördüncülük ve beşincilik-altıncılık maçları da yapılacak.

Sunuculuğunu tanınmış isimlerin yapacağı kura çekiminin renkli görüntülere sahne olacağı ifade edildi. Türk motifleri taşıyan çeşitli dans gösterileri ile renklenecek organizasyonda, ışık ve ses gösterileriyle, konuklara zevkli anlar yaşatılacağı belirtildi.

Türkiye 16'ncı evsahibi

Türkiye, ilki 1950 yılında Arjantin'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nın, 16'ncısına evsahipliği yapacak.

Şu ana kadar yedi takımın dünya şampiyonu unvanı kazandığı dev organizasyonda, madalya sıralamasında eski Sovyetler Birliği, eski Yugoslavya ve ABD, üçer kez kazandıkları birincilikle ilk sırada yer alıyor.

2010 Dünya Şampiyonu olacak takım, 2012 yılında Londra'da yapılacak olimpiyatlara direkt katılım hakkı elde edecek.