İngiliz yüzücü Mark Foster, ileri teknoloji ürünü mayolarla kırılmış tüm dünya rekorlarının iptalini istedi. Yüzde 100 poli-üretandan oluşan yeni nesil mayolar, ilk kez Şubat 2008'de kullanılmaya başlandı. Yüzücüler o günden sonra, 230'dan fazla dünya rekoru kırdı. Sadece geçen yaz Roma'da düzenlenen Dünya Yüzme Şampiyonası’nda 43 dünya rekoru devrildi. Bunun üzerine Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA), 1 ocak 2010'dan itibaren yüksek teknoloji ürünü mayoların kullanımını yasakladı. Ancak bu mayolarla kırılan rekorlara ne olacağı belirsizliğini koruyor.

Kariyeri boyunca 6 kez kısa kulvar Dünya Şampiyonluğu yaşayan İngiliz yüzücü Mark Foster, tartışmaların son bulması için 2007 yazından itibaren kırılan tüm rekorların geçersiz sayılmasını istedi. Rekorların tek açıklamasının yeni nesil mayolar olduğunu savunan Foster, yaşananlar ile Formula 1 arasında benzerlik kurdu. İngiliz yüzücü, "Jenson Button harika bir iş çıkardı. Ancak kendi kendime hep şu soruyu sordum; Button mı iyiydi, yoksa aracı mı? Yüzmede de durum böyle. ‘Acaba yarışı en iyi yüzücü mü, yoksa en iyi mayoyu giyen yüzücü mü kazandı?’ diye kendimize sormak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Yeni nesil mayoları dopinge benzeten Foster, kullanımına başlanacak eski tip mayolarla hali hazırdaki rekorları kırmanın imkansız olacağını savundu.