Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı Joseph Blatter, 2010 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde İrlanda'nın Fransa ile 1-1 berabere kaldığı play-off baraj rövanş maçında, Fransız futbolcu Thierry Henry'nin, topa eliyle müdahale etmesiyle ilgili soruşturma başlatılacağını bildirdi. Henry'nin eliyle düzelttiği topun, takım arkadaşı Gallas tarafından gole çevrilmesiyle Fransa'nın 2010 Dünya Kupası vizesini alması, Güney Afrika'nın Cape Town kentinde düzenlenen FIFA'nın olağanüstü toplantısında ele alınan en medyatik konu oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Blatter, telefon görüşmesi yaptığı Thierry Henry'nin hareketinin farkında olduğunu, yıldız futbolcunun, olaydan sonra kendisini ortada bırakılmış hissettiğini belirtti.

Blatter, ''Benden, kendisini aramamı istedi. Durumunu anladığımı söyledim, ben de bir 9 numaraydım, ben de futbol oynarken gol atmak için değil, diğer oyuncuları itmek için elimi kullanırdım'' diye konuştu.

Henry'nin suçlu olup olmadığını değil, sporla ilgili konuştuklarını ifade eden Blatter, ''Ceza alacağını söylemedim, bağımsız olan FIFA Disiplin Kurulu'nca yapılacak bir soruşturmanın söz konusu olduğunu söyledim'' ifadelerini kullandı.

TARTIŞMALI GOL

Tartışmalara konu maçta Fransa, maçın büyük bir bölümünü 1-0 yenik götürürken, uzatma dakikalarında Thierry Henry'nin elle topu düzelttiği pozisyon sonucu Gallas'ın attığı golle durumu 1-1 beraberliğe getirmiş ve Güney Afrika vizesini son dakikada almıştı.

Thierry Henry, olaylı maçtan sonra yaptığı açıklamada, İrlanda maçı için adaletli çözümün, maçın tekrarlanması olacağını belirtmişti.

İrlanda Futbol Federasyonu'nun itirazı üzerine ise FIFA, maçın yinelenmesi ya da herhangi bir skor değişimi olmayacağını bildirmişti.

AA