Futbol dünyasının en prestijli ödüllerinden Ballon d'Or'u (Altın Top) Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi kazandı. 2009 yılının Altın Top olarak bilinen -Ballon d'Or- ödülünü, Barcelona'nın Arjantinli yıldızı Lionel Messi kazandı.

Messi,  en yakın rakibi geçtiğimiz hafta sonunda yendikleri Real Madrid'in Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo'ya tarihi fark atarak ödülün sahibi olurken, bu ödüle layık görülen ilk Arjantinli futbolcu olarak da tarihe geçti.

Dünya genelinde oy kullanan 96 gazetecinin olası 480 oyundan 473 puan toplayan Messi en yakın rakibi Ronaldo'ya tam 240 puan fark attı.

Messi, Barcelona tarihinde bu ödülü kazanan 6. isim olurken 2005 yılının ardından Ronaldinho'dan sonra bu ödülü kazanan ikinci Barçalı oyuncu oldu.

Messi, Barcelona'nın geçtiğimiz sezon İspanya La Liga, Şampiyonlar Ligi, Süper Kupa, İspanya Kral Kupası ve İspanya Süper Kupası'nda şampiyonluğa ulaşmasında büyük pay sahibi olmuştu.

9 golle geçen sezonu Şampiyonlar Ligi gol kralı olarak kapatan Messi, takımının Manchester United'ı finalde 2-0 yendiği karşılaşmada da 2. golü atmıştı.

1995 yılından sonra Avrupa Kıtası dışından oyunculara da verilen Altın Top ödülünü, 2007'de Kaka, 2005'de Ronaldinho, 1999'da Rivaldo, 1997 ve 2002'de Ronaldo ile kazanan Brezilya ve değişikliğin gerçekleştiği yıl George Weah ile Liberya'nın dışında ilk Avrupa dışından bir oyuncu kazanmış oldu.

Bu arada ödülü kazandığının açıklanmasının ardından France Football Dergisi'ne konuşan Lionel Messi, ödülü, ihtiyacı olduğu her an yanında olan ailesine adadığını ifade ederken, bu ödülü kazandığı için büyük bir onur duyduğunu söyledi.