NBA tarihinin en önemli skorerlerinden Allen Iverson'ın, profesyonel kariyerine nokta koymaya hazırlandığı belirtiliyor. Yakın arkadaşı ve basketbol yazarı Stephen A. Smith'e göre Iverson NBA kariyerine son verme hazırlığında.

34 yaşındaki süper yıldızın Philadelphia 76ers'ta oynadığı yıllarda Philadelphia Inquirer gazetesinde çalışan Smith, kendisine ait internet sitesinde, Iverson'ın konuyla ilgili açıklamasını yayınladı.

Iverson'ın açıklamasında, "NBA'den ayrılma kararımı açıklama hazırlığındayım. Her zaman, 'formasını giydiğim takıma faydalı olamadığım zaman bırakacağım' derdim. Ama durum böyle değil, basketbol hala benim için bir tutku. Oynama arzum bitmedi ve hala verebileceğim çok şey var. Hala en üst düzeyde basketbol oynayabilirim" ifadeleri yer aldı.

Dört kez NBA sayı kralı Iverson, bu sezon Memphis Grizzlies'te sadece üç maça çıktıktan sonra takımı terk etmiş ve 17 Kasım'da kulüple ilişkisi resmen kesilmişti.

2001 yılında ligin en değerli oyuncusu ve 10 kez de All-Star seçilen deneyimli yıldız, 17.5 sayı ortalaması ile kariyerinin en verimsiz dönemini geçirdiği Detroit Pistons ile Nisan ayında yollarını ayırdıktan sonra Eylül ayında Memphis ile anlaşmıştı.

Philadelphia 76ers'ta 10 yıl forma giyen Iverson, 2006-07 sezonunda Denver Nuggets'a geçti. NBA tarihinin en iyi skorerleri arasında yer alan A.I. 13 yıllık NBA kariyerinde 27.1 sayı, 6.2 asist ve 2.2 top çalma ortalamalarına sahip.