Roger Federer, bir yılı daha dünya sıralamasının zirvesinde bitirmenin mutluluğunu yaşıyor. İsviçreli tenisçinin bu başarısı, Londra'da düzenlenen bir törenle kutlandı.

 

Federer, ATP Dünya Turu Finalleri'nin sürdüğü Londra'da, yılı "dünya bir numarası" unvanıyla bitirmeyi garantilediği için kupayla ödüllendirildi.

Dünya Turu Finalleri başlarken Rafael Nadal'ın dünya sıralamasında Federer'i yakalama şansı sürüyordu. Ancak İspanyol tenisçi turnuvadaki ilk maçını kaybedince bu şansı yitirdi.

Federer, formuna ilişkin eleştirilere karşın yine büyük başarılarla dolu bir yıl geçirdi. Sezonun 4 grand slam'inde de final oynadı, üstelik ikisinden zaferle ayrıldı. Önce Fransa Açık'ta, 4 grand slam turnuvasında da şampiyonluğa ulaşan 6. tenisçi oldu. Sonra da Wimbledon'da, kariyerinin 15. grand slam zaferini elde ederek Pete Sampras'ın rekorunu geride bıraktı.

28 yaşındaki yıldız, bunlarla yetinecekmiş gibi görünmüyor... Londra'daki ödül töreninde, yıl sona ermeden kazanması gereken bir turnuva daha olduğunu vurgulamaktan geri durmadı.

Federer, gelecek yılı da dünya sıralamasının zirvesinde bitirirse, bunu 6 kez başaran Pete Sampras'ın bir rekoruna daha ortak olacak.