Sosyalist hükümet, yabancı futbolcuların daha az vergi vermesini engellemek için yasa çıkartmak istiyor.

 

İspanya'da 2004 senesinde yürürlüğe giren ve yabancı futbolcuların, yerli futbolculara nazaran daha az gelir vergisi ödemesini sağlayan yasa İspanya'da tartışma konusu oldu. AA'nın haberine göre; sosyalist hükümetin, meclisteki sol partilerin de desteğini alarak çıkarmak istediği yeni yasa; İspanya'da çalışan ancak ikameti bulunmayan ve yıllık maaşı 600 bin avronun üzerinde olan tüm yabancıları kapsasa da, şu an için bu yasa tasarısına en büyük tepki futbol çevrelerinden geliyor.

İlk olarak David Beckham'ın yararlanmasından dolayı, 'Beckham Yasası' olarak anılan yasaya göre; İspanya'da yerli futbolcular %43 civarında bir vergi ödemek zorunda kalırken, yabancı futbolculardan %24 gelir vergisi alınıyor.

Yeni yasanın çıkmasına karşı çıkan Profesyonel Futbol Ligi (LFP) de, aksi takdirde Avrupa'nın önemli ligleri olan İngiltere ve İtalya ile başa çıkılamayacağını düşünüyor. Şu an için Avrupa'nın en çok maaş alan oyuncularının da İspanya'da forma giyiyor olması bunun en büyük kanıtı. Barcelona'dan 10.5 milyon avro alan Messi, dünyanın en pahalı oyuncusu olurken; Cristiano Ronaldo ve Kaka da Real Madrid'ten, Ibrahimovic de Barça'dan 9.5 milyon avro maaş alıyor. Üst düzey oyuncuların La Liga'yı seçmelerinde düşük vergi oranının büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Bu arada bütün futbolcuların eşit vergi ödediği Almanya'da gelir vergisi %45 olarak belirlenirken; bu oran İtalya'da %43 ve Fransa %40 olarak alınıyor.