TFF'nin eski başkanı ve UEFA Tahkim Kurulu üyesi Levent Bıçakcı, şu anda FIFA'da en çok dosyası olan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Bıçakcı, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) her Türk takımın davası olduğunu belirterek, "FIFA'da en çok dosyası olan ülke Türkiye. Biz genelde haksız olduğumuz için sonuç aleyhimize oluyor" dedi.

Türkiye'deki kulüplerin yeterince incelemeden sözleşme imzaladığını anlatan Bıçakcı, "kulüplerdeki avukatlar sözleşme aşamasında devreye giremiyor mu?" sorusu üzerine, "giremiyorlar, çünkü her şey oldu bittiye, aceleye geliyor. Basın önünde işler bitiyor. Dolayısıyla sağlam bir zemine oturmuyor" diye konuştu.

Levent Bıçakcı, CAS'taki davaların artmasıyla ilgili, "CAS'taki davalarımızın artmasının sebebi yöneticilerimizin bilgisizliği" dedi.

Burada en büyük zararı yine kulüplerin gördüğünü dile getiren Bıçakcı, şöyle devam etti:

"Yöneticilerimiz normal bir şirketteki veya kurumdaki yöneticiler gibi hareket etseler, yani bir sporcu veya antrenörle sözleşme yaparken, imzalanmadan önce bir hukukçuya danışsalar, sözleşmenin koşullarını inceleseler, objektif bir sözleşme yapsalar, CAS'ta bu kadar davamız olmaz. Yaptıkları sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirseler, oyuncuların parasını süresinde ödeseler yine CAS'ta bu kadar davamız olmaz. Tabii yine burada en büyük zararı kulüplerimiz görüyor."

Bıçakcı, "kulüpler ders almış mıdır?" sorusu üzerine, "sanmıyorum, hala günü kurtarma politikası sürdüğü için iş devam ediyor. En son mesela Galatasaray'ın Ribery olayı. Galatasaray'ın Ribery'deki zararı çok büyük. Fransa'nın Metz kulübüne de para ödendi" dedi.

Luis Aragones konusu

Fenerbahçe'nin, bir yıllık daha sözleşmesi olmasına işine son verdiği Luis Aragones'in CAS'a başvurduğu şeklindeki haberlerin hatırlatılatılarak, "Fenerbahçe, Beşiktaş'ın Del Bosque'de yaşadığı sıkıntıyı yaşar mı?" sorusu üzerine Bıçakcı, "Beşiktaş maalesef bütün antrenörlerinde aynı sıkıntıyı yaşadı. Fenerbahçe de eğer iki yıllık sözleşme yaptı, bir yıl içinde sözleşmesini haksız olarak feshettiyse aynı sıkıntıyı yaşayacaktır" dedi.

Spor hukuku konusunda hem Türkiye'nin hem dünyanın alması gereken çok yol olduğunu vurgulayan Levent Bıçakcı şunları söyledi:

"Dünyada da spor hukuku tam yerine oturmuş değil. Spor endüstrisi, spordaki koşullar, kulüpler değiştikçe spor hukukunun boyutu değişiyor. Geçen gün bir gazetede 'Kara para aklanıyor' diye bir haber vardı. O kadar kara para girdikçe spordaki hukukun boyutu da değişiyor."