Bahri Tanrıkulu, tekvando tarihinin gelmiş geçmiş en büyük dördüncü sporcusu olarak gösterildi.

Kariyerindeki üçüncü dünya şampiyonluğuna Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda ulaşan Bahri Tanrıkulu, yaşarken efsane oldu.

Büyükler kategorisinde elde ettiği üç dünya şampiyonluğunun yanı sıra bir olimpiyat ikinciliği, iki dünya ikinciliği, iki dünya üçüncülüğü, iki Avrupa şampiyonluğu, üç Avrupa ikinciliği ve iki de Avrupa üçüncülüğü bulunan Tanrıkulu, Dünya Tekvando Federasyonu (WTF) tarafından gelmiş geçmiş en başarılı dördüncü sporcu olarak gösterildi.

WTF'nin değerlendirmesinde iki olimpiyat ve beş dünya şampiyonluğu bulunan Tanrıkulu'nun amansız rakibi ABD'li Steven Lopez ilk sırada yer aldı.

Tekvandonun gösteri sporu olarak yer aldığı 1988 Seul Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan ve beş kez de dünya şampiyonu olan Güney Koreli Chung Kuk Hyun ikinci, ikişer kez olimpiyat ve dünya şampiyonluğuna ulaşan İranlı Hadi Saei Bonehkohai de üçüncü sırada gösterildi.

Tanrıkulu: "Hedefim ikincilik"

Tekvando gibi çok zor bir spor dalında, tüm zamanların en başarılı isimleri arasında yer almaktan gurur duyduğunu ifade eden Bahri Tanrıkulu şunları söyledi:

"Listede üzerimde yer alan İranlı ve Güney Koreli tekvandocular sporu bıraktı. Bu nedenle, her ikisini de geride bırakma şansım devam ediyor. Henüz 29 yaşındayım ve en az 3-4 yıl daha spora devam etmeyi planlıyorum.

"Hedefim 2012 Londra Olimpiyatları'nda hem altın madalyaya ulaşmak, hem de gelmiş geçmiş en başarılı tekvandocular sıralamasında ikinci sıraya yükselmek."

Tanrıkulu, WTF'nin Avrupa ve dünya şampiyonalarında bu yıl başlattığı "seribaşı" uygulamasının, kura çekimindeki şans faktörünü ortadan kaldırdığını belirterek, "bu uygulama benim gibi elit sporcuların lehine oldu. Bundan sonra hedeflerime ulaşmam daha da kolaylaştı" dedi.

Şampiyon "baba" oluyor

2009'un kendisi için son derece güzel bir yıl olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, "Ocak ayında Avustralyalı dünya şampiyonu tekvandocu Tina Morgan ile evlendim. Daha sonra Milli Takımlar Dünya Kupası'nda şampiyonluğu kazandık. Bu arada kısa dönem askerliğimi tamamladım. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü'ne transfer oldum. Kazandığım son dünya şampiyonluğunda yeni kulübümün de büyük katkıları oldu" dedi.

Eşi Tina'nın üç buçuk aylık hamile olduğunu ve bu nedenle de büyük bir heyecan yaşadıklarını anlatan Tanrıkulu, "eşim şu an Avustralya'da. Ben de ilk olarak yılbaşında, daha sonra da nisan ayında Avustralya'ya gideceğim. Bebeğimiz orada dünyaya gelecek. Fakat daha sonra Antalya'da yaşayacağız. Antalya'da evimizi de şimdiden aldık" diyerek sözlerini tamamladı.