ABD'nin Wisconsin kentinde maratonu birinci bitiren amatör bir kadın sporcu, yarış sırasında iPod'undan müzik dinleyerek performansını artırdığı gerekçesiyle diskalifiye edildi.

Milwaukee-Wisconsin gazetesi Sentinel'ın haberine göre, 4 Ekimde Michigan Gölü çevresindeki 42 kilometre 195 metrelik yarışı kazanan Cassie Peller adlı sporcunun resmi su istasyonlarının dışında arkadaşından bir şişe su aldığı gerekçesiyle diskalifiye edilmesinin ardından, ikinci gelen 27 yaşındaki Jennifer Goebel birinci ilan edildi.

Ancak bir fotoğrafta kulağındaki iPod kulaklıklarıyla görülen Goebel'in zaferi üç saat sonra elinden alınarak, diskalifiye edildi. Bunun üzerine maratonda üçüncü gelen Corina Canitz isimli sporcu yarışın galibi ilan edilerek, 500 dolar tutarındaki ödüle layık görüldü.

Bunun haksız bir karar olduğunu söyleyen Goebel, "Eğer beni iPod'um var diye diskalifiye edeceklerse, buna sahip olan herkesi diskalifiye etmeliler. Çok saçma, arkadaşlarımla eğlenceli bir yarışa katılmak için gelmiştim" dedi.

Fizik tedavi uzmanı Goebel, MP3 çalarını yarışın son bölümlerinde performans ve motivasyonunu artırmak için kullandığını söyledi.

Elit sporculara müsabakalarda elektronik cihazlara izin vermeyen ABD Atletizm Federasyonunu geçen yıl bu kararını esnetmiş ve amatör yarışlarda bunun kararını oradaki sorumlulara bırakmıştı.

 

 

AA