Galatasaraylı Arda Turan, milli takımdaki görevinden ayrılan Fatih Terim'in Türkiye'nin en büyük teknik direktörü olduğunu söyledi. Arda, Nike firmasının Beyoğlu'ndaki mağazasında, krampon tanıtımı sırasında yaptığı açıklamada, Galatasaray'da 12-13 yaşındayken, teknik direktörün Fatih Terim olduğunu söyledi: "Fatih hocanın önderliğinde profesyonel oldum, onun zamanında A takımda idmana çıktım ve daha sonra milli takım forması giydim.Fatih hoca benim için bir baba gibiydi. Onunla çalışmak gurur verici."

Türk futbolunun bugünlere gelmesinde Terim'in büyük katkısı olduğunu belirten Arda şöyle devam etti:

"Ama bakıyorum ki Fatih Terim gibi bir insan için bile, hayatı boyunca futbol oynamamış bir sürü insanın söyleyecek çok şeyi var. Küçüklüğümde hatırlıyorum, çok ağır mağlubiyetler alan milli takımımız, kulüp takımları vardı.

"Şimdi Avrupa şampiyonluğu için mücadele eden, Dünya Kupası'nı sonuna kadar zorlayan takımlar oluşturmuşuz. Biz bu düşüncelere sahipsek, bu adamın katkısı çok büyüktür. Onun sayesinde olmuştur bir yerde. İsteyen istediğini düşünebilir, ama Fatih Terim benim için Türkiye'nin en büyük teknik direktörüdür.

"Onunla çalıştığım için çok mutluyum. Keşke hep başımızda olsaydı, ama biliyorum ki Türk futboluna hizmetleri bitmeyecektir. Ona yardımcı olmaktansa eleştirmeyi daha çok tercih ettik. Bunlara rağmen, bunları yaptı. Herhalde yardımcı olsaydık neler yapardı. Bu söylediklerim için beni eleştireceklerse hiç umurumda değil."

"Türk teknik adam istiyorum"

Arda Turan, milli takımın başına gelecek yeni teknik direktörle ilgili bir soru üzerine, yeni teknik direktörün Türk olmasını istediğini söyledi.

"Bir futbolcu olarak kendi fikrimi söylüyorum. Bu benim en doğal hakkım" diyen Arda, "televizyon karşısında oturan bazı kişilerin hakkı varsa, benim onlardan çok daha fazla hakkım var. 'Türk Milli Takımı'nın başında Türk teknik direktör isterim' dedim. Bu da benim Türk vatandaşı, milliyetçi bir insan olarak en doğal hakkım" dedi.