Teniste bir dönem dünya sıralamasının zirvesinde bulunan ABD'li Andre Agassi, Roger Federer ve Rafael Nadal çağının bitmeye başladığını söyledi.

Kariyerinde 4 Avustralya Açık, 2 ABD Açık, 1 Wimbledon, 1 de Fransa Açık (Roland Garros) zaferi bulunan Agassi, Roger Federer-Rafael Nadal hakimiyetinin bitmeye yakın olduğunu, İskoç Andy Murray'in bu ikiliyi devirebileceğini belirtti.

Dünya sıralamasının 3 numarasında bulunan Murray'e dikkati çeken Agassi, 22 yaşındaki Murray'in gelecek yıllarda tek erkekler tenisini domine edeceğini ifade etti.

Dünya 3 numarası olmasına rağmen halen ilk grand-slam zaferini arayan Murray için Agassi, "çok yetenekli. Onun gibi birinin çok grand-slam kazanması gerekiyor. Onun oyununu diğer tenisçilerle karşılaştırdığımda, kazanmak için ne yapması gerektiğini bilen bir duruş sergiliyor" yorumunda bulundu.

Andre Agassi, Murray gibi Sırp Novak Djokovic'in 2008'de bu ikiliyi geçerek, Avustralya Açık'ta zafere ulaşmasını bildiğini, Arjantinli Juan Martin Del Potro'nun da bu yılki ABD Açık'ta Nadal'ı elemesinin ardından finalde Federer'i geride bırakarak, zafere uzandığını hatırlattı.

Fransa Açık'ın 4. turunda Robin Soderling'e sakatlığının da etkisiyle yenilerek turnuva dışında kalan Nadal'ın o günden bu yana dizindeki sakatlıkla uğraştığını belirten Agassi, Federer'in de Fransa Açık ile Wimbledon'ı kazanarak Pete Sampras'ın 14 grand-slam'lik rekorunu kırdığını, ancak ABD Açık finalinde Del Potro'ya yenildiğini kaydetti.

Federer için "halen birtakım özel şeyler yapabilmesi için şansı var" diyen Agassi, 28 yaşındaki İsviçreli raket için en büyük sorunun ilerleyen yaşının olduğunu söyledi.

Macau'da vatandaşı Pete Sampras ile 25 Ekim'de bir gösteri maçına çıkacak Agassi, Nadal'ın dizinden geçirdiği sakatlığa endişelendiğini, bunun kronik bir durum olabileceğini ifade etti.

Agassi, "eğer dizlerinize yüklenmeye devam ederseniz, tendonlardaki sorun da nükseder. Bunun üstesinden gelmek göründüğü kadar kolay değil. Ama ben onun kariyeri için çabalayacağına inanıyorum" dedi.