Hidayet Türkoğlu, yeni takımı Toronto Raptors ile ilk maçına çıktı.

Raptors hazırlık maçında Boston Celtics'e 106-90 yenildi. Doğu Konferansı'nın güçlü ekiplerinden Celtics'e karşı mücadele veren Türkoğlu sahada 21 dakika 33 saniye kalırken, 6 sayı 5 asist ve 1 ribaunt ile mücadele etti.

Kanada ekibi mücadeleden 106-90 mağlup ayrıldı.

Anadolu Ajansı'na maç sonrası açıklamalarda bulunan Hidayet, Avrupa Şampiyonası nedeniyle Raptors ile antrenmanlara geçen hafta sonunda başladığını ve takımının ilk dört hazırlık maçında yer alamadığını kaydetti.

Türkoğlu, "Chris Bosh ve diğerleriyle ilk kez birarada oynadım. Henüz takımı tanımaya çalışıyorum. Gün geçtikçe daha iyi olacağım ve normal sezonun ilk maçında eski ekibim Orlando Magic'e karşı galibiyetle başlayacağız" dedi.

Takımın oyuncularının çoğunun genç, istekli ve başarıya aç olduğunun söyleyen milli basketbolcu, iyi bir ekip kurduklarını ve ilk hedeflerinin play-off olduğunu söyledi.

Maç sonrası basın mensuplarının Hidayet ile ilgili sorularını cevaplayan Raptors antrenörü Jay Triano da, takımın önemli ismi Chris Bosh ile Türkoğlu'nun birbirlerine alıştıkça Toronto'nun daha iyiye gideceğini, oyunda fazla süre alamamasına rağmen Türkoğlu'nun katılımının takımda fark edildiğini ifade etti.

Toronto Observer, maçla ilgili haberinde, "Türkoğlu, çok az antrenmana rağmen ilk beş için hazır" başlığını kullanırken, Toronto Star, Hidayet'in Bosh'a verdiği bir asisti öne çıkararak, ilk kez yanyana oynayan iki oyuncunun saha içinde birbirlerini anlamada başarılı olacaklarının sinyalini verdiklerini vurguladı.

Mücadelede, Raptors'dan Chris Bosh 21 sayı, 3 asist, 4 ribaunt, Andrea Bargnani 6 sayı, 1 asist 7 ribaunt, Jose Calderon, 12 sayı, 3 asist, 1 ribauntla oynadı.

Boston Celtics'te yıldız oyuncular Kevin Garnett 16 sayı, 2 asist, 6 ribaunt, Paul Pierce, 17 sayı, 2 asist, 3 ribaunt üretti.

Raptors'ın ve NBA Ligi'nin en tecrübeli oyuncusu olan milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, mücadele öncesi ve molalarda takım arkadaşları ile sık sık şakalaşarak rahat davranışları ile dikkat çekti.

Celtics'in yıldızlarından Kevin Garnett ile de karşılaşma öncesi kısa bir süre sohbet eden Hidayet, kendisinden imza isteyen hayranlarının da forma ve toplarını imzaladı.

Toronto şehrine alışmaya çalıştığını, şehirde eski takımı Orlando'ya göre daha çok Türk'ün bulunmasının kendisi için daha iyi olacağını ifade eden Türkoğlu, deplasmanlara gittiğinde en çok kızı Ela'yı özlediğini de ifade etti.

NBA'e bu sezon iki yıllık aranın ardından tekrar dönen diğer milli oyuncu Ersan İlyasova'nın da Milwaukee'ye gelmesinden çok büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Hidayet, "onun gelmesi diğer insanlara da örnek olacak. Ersan, henüz çok genç. Bu ligde tutunmak için bu sene elinden geleni yapacak. Milli takımın da en önemli oyuncularından. Başarılı olmasını çok istiyorum, bu sene onu iyi takip edeceğim" dedi.