Uluslararası Profesyonel Futbolcular Derneği (FIFPro), Barcelona'nın Lionel Messi'nin kontratını 2016 yılına kadar uzatmasına itiraz etti. FIFPro'nun başkanı Philippe Piat, Avrupa Komisyonu ve FIFA'ya gönderdiği itiraz dilekçesinde, Barcelona'nın Messi'nin kontratını uzatırken, profesyonel futbolcuların kurallarına saygı göstermediğini savundu.

Bir futbolcunun kulübü ile olan sözleşmesinin en fazla beş yılla sınırlı olduğunun tüzüklerinde yer aldığını belirten FIFPro başkanı, Messi'nin sözleşmesinin yedi yıl uzatıldığını hatırlattı.

Piat ayrıca Messi'nin sözleşmesini feshetmesi halinde ödeyeceği paranın 150 milyon eurodan 250 milyon euroya çıkarılmış olmasının da kurallara aykırı olduğunu savundu.

İspanyol basını, FIFA'nın futbolcularla ilgili tüzüğünün 18. maddesinde "futbolcuyla yapılan kontrat en az bir yıl en çok beş yılla sınırlı kalmalıdır. Diğer tüm kontratlar sadece ulusal yasalara uygun olması halinde geçerli olacaktır" diye yazıldığını hatırlatırken, İspanya'da 1985 yılındaki 1006 sayılı Kraliyet Yasası'nca futbolcuyla istenildiği taktirde ömür boyu bile sözleşme imzalanabileceği ifade edildi.

FIFPro'nun itirazı konusunda Barcelona kulübünün hiçbir endişesi olmadığı, gerektiğinde durumu avukatlarına havale edeceği bildirildi.