NBA Başkanı David Stern, önümüzdeki yıllarda lige Avrupa'dan takımların da katılabileceğini söyledi. NBA takımlarından Denver Nuggets ile Indiana Pacers arasında Tayvan'da yapılan hazırlık maçından sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Stern, ''Eğer uygun bir arena olursa, NBA'e Avrupa'dan takım ya da takımların katılması mümkün. Biz, basketbola ve basketbolun dünyada gelişimine bu gözle bakıyoruz. Ancak, bunun için şu an planlanmış bir durum yok'' dedi.

Stern, 2012'de İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak Olimpiyat Oyunları öncesi de bu şehirde normal sezon maçı yapmayı planladıklarını kaydetti.

NBA takımları, normal sezon öncesi NBA yönetimince belirlenen bir takvime göre planlı olarak yapılan hazırlık maçlarını ligin tanıtımı açısından ABD dışında da gerçekleştiriyor. Kasım ayının ilk haftası başlayacak sezon öncesi yapılan hazırlık müsabakaları Tayvan'ın dışında şu ana kadar Londra, Madrid ve Pekin'de de düzenlendi.

NBA Ligi'nde, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki eyaletlerin takımlarının haricinde, sadece milli Basketbolcu Hidayet Türkoğlu'nun da formasını giydiği, Kanada'dan Toronto Raptors takımı yer alıyor.

AA