Renault F1 takımı, Ferrari ile anlaşan Fernando Alonso'nun yerini Robert Kubica'nın alacağını resmen doğruladı. Renault, BMW Sauber'in Polonyalı pilotu Robert Kubica ile anlaştığını kamuoyuna duyurdu. 2010'dan itibaren Renault için yarışacak olan Kubica'nın kaç yıllık sözleşme imzaladığı belirtilmedi.

2006 yılından bu yana BMW Sauber için yarışan Kubica, yerini alacağı Alonso'nun padoktaki en iyi arkadaşı olarak biliniyor.

Griddeki en yetenekli genç pilotlar arasında gösterilen Kubica, BMW'nin spordan çekileceğini açıklamasından sonra Toyota ve Williams'tan da teklif almıştı.

Kubica, "2010'da Renault'ya katılacağım için çok mutluyum. Takımla özel bir bağım var, çünkü 2005 yılında Renault Dünya Serisi'ni kazandıktan sonra takımla test imkanı buldum ve bu sayede Formula 1'e adım attım" dedi.

Son derece motive ve iyimser olduğunu belirten Polonyalı pilot, "gridde önlerde olacağımızı ve şampiyonluk için mücadele edeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz sezonu dördüncü sırada tamamlayan 24 yaşındaki Kubica, kariyerindeki tek grand prix zaferini geçtiğimiz yıl Kanada'da elde etti.