Liverpool kaptanı Steven Gerrard'ın görev bölgesi kırmızılar için sorun olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Şampiyonlar Ligi yarı finalinde, sahasında Guus Hiddink'in Chelsea'si ile karşılaşan Liverpool sallanmaya başlamıştı. Bu sezona şampiyonluk paralosı ile başlayan kırmızılar, sezon daha yeni başlamasına rağmen iki yenilgi aldılar bile... Bu da Liverpool'un artık sıradan bir takım haline gelmeye başlaması anlamına geliyor.

Pek çok otorite Liverpool'un sorunları hakkında ortak bir görüşe vardı. Bunlardan ilki, duran toplarda adam markajında yapılan hatalar. Benitez hala bu soruna bir çözüm bulamadı. Liverpool maç başına duran toplardan bir veya iki gol yemeye devam ediyor.

İkinci neden ise orta sahadan kaynaklanıyor. İki takımın da orta sahasında Michael Essien ve Steven Gerrard gibi dünya çapında yıldızlar görev yapıyor. İkisi de oyunun yönünü değiştirmekte ve ritmini ayarlamakta çok başarılılar. Ancak Essien'in bu savaşı kazanması Rafa Benitez'in Liverpool'u için kötü sinyaller veriyor.

Gerrard, Torres oyunda olduğu zamanlarda çok daha başarılı oluyor. Çünkü bu ikili çok iyi anlaşıyor ve günlerinde oldukları zaman durdurulamaz oluyorlar. İkisi de, bir diğerinin yapacağı hareketi önceden tahmin edebiliyor ve ölümcül paslar atabiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Anfield'de oynanan maçta Essien, Gerrard'ın etkinliğini  tamamen yok etmiş ve Liverpool kaptanı her topu aldığında, O'nu karşısında bulmuştu. Bu yüzden Gerrard, topu sürekli geriye doğru oynamak zorunda kalmış ve Torres'le arasındaki bağ kopmuştu. Sonuçta da Benitez'in takımı sahadan 3-1 yenik ayrılmıştı.

Gerrard o akşamki performansı nedeniyle daha sonra özür dilemiş ve kötü oyunun sebebi olarak Essien'in performansını göstermişti. O geceden sonra Bolton ile oynanan maçta Muamba ve Everton maçında da Phil Neville, Gerrard'ı benzer bir duruma sokmuşlardı.

Ancak Liverpool, hala Avrupa'da ve ligde maç kazanabilmek için Gerrard'ın performansına ihtiyaç duyuyor. Eğer kaptan iyi oynayamazsa Liverpool sahadan boynu bükük ayrılıyor.

Hafta sonu Stamford Bridge'de oynanan maçta bu seneryo bir kez daha gerçekleşti. Gerrard maçın başında o bilinen servislerini yapabildi, ancak daha sonra Ancelotti'nin öğrencileri bu trafiği engellemeyi başardılar ve kaptanın performansı düşmeye başladı. Essien bir kez daha atletik özelliklerini kullanarak orta sahadaki boşluları doldurdu ve sahadan zaferle ayrılan isim oldu.

{jumi [google/code.html]}

Bunda Gerrard'a orta sahadan yardımcı olması gereken Mascherano ve Lucas gibi isimlerin yetersiz kalması da etkili oldu. Kırmızılar, Real Madrid'e satılan Xabi Alonso'nun eksikliğini hissetmeye devam ediyor.

Liverpool'un iyi yönelerine bakacak olursak, Gerrard - Torres ikilisinden başkada çözüm yollarının olduğunu görüyoruz. Albert Riera, Yossi Benayoun ve Dirk Kuyt yaptıkları asistler ve attıkları goller ile bazı maçların kilitlerini açabiliyorlar.

Bu yüzden Benitez, Gerrard'ı orta sahanın ortasında Mascherano'nun yanında yeniden oynatmaya  başlayabilir. Henüz Liverpool'da forma şansı bulamayan Alberto Aquillani'nin takıma girmesi ile birlikte orta saha eski gücüne kavuşabilir. Çünkü Aquilliani hücuma da destek verebilen, uzaktan attığı şutlarda isabet kaydeden bir futbolcu. Yani Liverpool'un hala sorunlarına çözüm bulma şansı var.

Gerrard her zaman kendisini bir orta saha oyuncusu olarak tanımladı. Otobiyografisinde Sven Goran Eriksson'un kendisinden İngiltere Milli Takımı'nda Crouch'un yanında forvet oynamak isteyip istemediği sorusunu sorduğunu biliyoruz.

Gerrard, oynamayı sevdiği yerde, yani orta sahada oynayarak Liverpool için faydalı olmaya devam edebilir. Tabi Chelsea karşısında alınan mağlubiyet sonrasında Benitez'in de bu fikri uygulamaya başlarsa.