Uluslararası Olimpiyat Komitesi 2016 Yaz Olimpiyat Oyunlarına evsahipliği yapacak şehri seçiyor.

Chicago'nun seçilmesi için Danimarka'nın başkneti Kopenhag'a gelerek kulis çalışmaları yapan ABD Başkanı Barack Obama kongredekonuştu. Obama, Chicago'nun farklı kültür ve etnik yapıları bünyesinde barındırdığını söyledi. "Havai ve Endonezya'da yaşadıktan sonra Chicago'nun kalbinin çok kültürlü bir yaşam için attığına şahit oldum" diyen Obama, her sınıf, millet ve dinden insanlarla Chicago'da çalıştığını ifade etti.

{jumi [google/code.html]}

Chicago'nun tüm dünyaya kollarını açıp hoş geldin demeye hazır olduğunu belirten Obama, "Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden beklentim, benim 25 yıl önce yaptığım seçim gibi 2016 oyunlarına ev sahibi olarak Chicago'yu seçmesidir. Şehrin büyüklüğü ve farklılığı nedeniyle Chicago'yu seçmelidir' dedi.

Chicago'nun tüm yabancıların dostça yaşadığı bir şehir olduğuna işaret eden ABD Başkanı, "Dünya her gün bu şehirde buluşuyor. Bu sadece bir Amerikan hayali değil, bir olimpiyat hayalidir." dedi.

Obama konuşmasında ayrıca 1994 Dünya Kupası'nda başarılı bir organizasyona imza atarak, büyük organizasyonların altından başarıyla çıktıklarını tüm dünyaya gösterdiklerini söyledi.

CİHAN