Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Namık Tan ve eşi Fügen Tan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Türk-Amerikan Toplumunu büyükelçilik residanzında ağırladı. Gecenin ortak misafirliğini üstlenen ATA-DC, Calvarly kadın servisleri vakfı ve Bridge to Türkiye vakfı yetkililerinin kadının önemini anlattığı geceye onur konuğu olarak katılan  Temsilciler Meclisi Üyesi Eleanor Holmes Norton’a Sayın Fügen Tan ve ATA-DC temsilcileri tarafından “Hayat Boyu Başarı” ödülü takdim edildi.

Program, kayıt çalışmaları için ABD’de bulunan ve etkinlik için Washington DC'ye gelen Ankara Üniversitesi Solistleri tarafından verilen bir klasik müzik resitaliyle son buldu. Gelirlerin Bridge to Türkiye Fund ve Calvary Women’s Services derneklerine bağışlanacağı geceye, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve First Lady Michelle Obama tarafından 'Uluslararası Cesur Kadın Ödülü' ile onurlandırılan Cumhuriyet Halk Partisi milletveklili ve 10 Yıldır Birleşmiş Milletler de görevli Şafak Pavey de katıldı.

Şafak Pavey konuşmasında Hillary Clinton'un "Kadın hakları insan hakları ile başlar, insan hakları ise kadın hakları" sözü ile başladı. Pavey, “Bu ödülü sadece kendi adıma değil bütün Türk kadınları adına kabul ettim,” dedi. Kadın hakları ve dünyadaki engelliler için çalışırken her zaman  insan hakları bildirgesinden yola çıktığını belirten Pavey, “Alınacak iki yol var; ya Elenor Rossvelt'in  mektubunun arkasından insan hakları üzerine çalışmak ya da geride kalıp haksızlıga uğrayanlarla  birlikte şikayet etmek”, dedi.

Büyükelçi Tan ise konuşmasına, Uluslararası Cesur Kadın Ödülü alan Şafak Pavey'i kutlayarak başladı. Toplum içerisinde kadınların önemine değinen büyükelçi Tan, bütün erkeklere, eşlerine bir kez daha teşekkür etmelerini tavsiye etti. Bu gecenin düzenlenmesinde katkıları olan ATA-DC, Calvary Vakfı ve Bridge to Türkiye vakfına teşekkürlerini sunan Tan, tüm katılımcıların kadınlar gününü kutlamayı da ihmal etmedi. 

Hayat boyu başarı ödülü takdim edilen Temsilciler Meclisi üyesi Eleonor Holmes Norton bu onura layık görülmekten dolayı teşekkürlerini bildirdikten sonra kadın hakları konusunda bütün hayatı boyunca çalıştığını ve yılmadan çalışmaya devam edeceğini bildirdi. Norton, “Uluslararası Kadınlar Günü’nün kutlandığı günde dünyanın bir çok  yerinde hala kadınların acı çektiğini, aile içi şiddete maruz kaldığını, işyerlerinde cinsel istismara uğradığını biliyoruz,bunu sonlandırmalıyız”, dedi.

Türk yemeklerinin sunulduğu gece Ankara üniversiteli solistlerin klasik müzik konseri ile son buldu.

Erdem Tekinel, TurkishNY

Washington DC