İzlanda'da patlayan Eyjafjallajökull yanardağının sebep olduğu ekonomik kayıp, gün geçtikçe artıyor. Yanardağdan çıkan küllerin Kuzey Avrupa'yı sarması nedeniyle "internet virüsü" benzetmesi de yapılırken, binlerce uçuşun iptal olması nedeniyle ekonomik zarar giderek büyüyor.Avrupa'yı uçuş makinelerinden mahrum bırakan yanardağın, sebep olduğu ekonomik zararın günlük 200 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Ancak yanardağın etkisinin uzun süreceği ve zararın daha da büyüyebileceği belirtiliyor.İrlanda'da Bulgaristan'a ve Türkiye'ye kadar birçok havaalanında tüm uçuşlar iptal edildi. Bulgaristan gibi bazı ülkeler bugün akşama doğru uçuşlara başlayabileceğini duyururken, yanardağdaki belirsizlik ise düşündürüyor. Dün de yanardağdan çıkan küller, rüzgarın etkisiyle İtalya'nın güneyine kadar ulaşmıştı.Dün itibariyle en az 17 bin uçuşun iptal edildiği kaydedilirken, yolcuların büyük kısmı karayoluna yöneldi. Yetkililer, yanardağın 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra havayolu ulaşımında yaşanan krizden daha büyüğünün yaşanmakta olduğuna dikkat çekiyor.

 

Uçuşların iptal edilmesi iş dünyası en büyük etkilenen kesim olurken, aynı zamanda birçok kültürel ve siyasi etkinliğin ertelenmesine sebep oldu. Yanardağın küllerinin beklenenden daha uzun süre etkili olması halinde ise kamu sağlığı, askeri operasyonlar ve dünya ekonomisinde daha uzun vadeli kötü sonuçlara sebep olabileceği kaydediliyor.
Şu ana kadar Avrupa'nın 3 büyük havaalanı olan Heathrow, Paris-Charles de Gaulle and Frankfurt havaalanları tamamen uçuşa kapatıldı. Küllerin ise Yunanistan'a ulaşmış olduğu bildiriliyor

Fransa, Paris'teki havaalanlarını Pazartesi'ye kadar kapattı. Fransız havaalanlarının, İkinci dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bu kadar uzun süre kapalı kaldığı belirtildi. İtalya Pazartesi'ye, İngiltere, İrlanda ve Almanya ise bugün akşam saatlerine kadar havaalanlarını kapalı tutacağını açıkladı. British Airways ayrıca Londra'ya yapacak tüm uçuşlarını da iptal etti.

Avusturya da havaalanlarını bu gece yarısına kadar kapalı tutacağını, Belçika ise bugün öğlen saatlerine kadar uçuşların iptal edildiğini duyurdu. Polonya ise uçuşları, "bir dahaki uyarıya kadar süresiz" iptal etti. Polonya'da uçuşların iptal edilmesi ise bugün Plonya eski Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin cenaze törenine birçok dünya liderinin katılamamasına sebep oldu.

Avrupa'nın 38 ülkesindeki uçuşları kontrol eden Eurocontrol, Avrupa'da dün geceden beri 17 bin uçuşun iptal edildiğini, cumartesi günü iptal edilen uçuş sayısının ise 22 bin olduğunu duyurdu. Eurocontrol, kıtada sade 5 bin uçuşun gerçekleştirilebildiğini, iptal edilen uçuşların ise tüm uçuşların yüzde 77'sini oluşturduğunu kaydetti.Avrupa'ya doğru geniş bir uçuş programı bulunan Dubai merkezli Emirates Havayolları, şimdiye kadarki kaybının 1 milyon dolar olduğunu açıkladı. Perşembe gününden beri 3 bin 500 yolcunun otel, yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta olduğunu açıklayan Emirates, dünden itibaren ise yolculara bu hizmetleri sunmayı bıraktı. Emirates Havayolları Başkan Yardımcısı Richard Vaughan, dün itibariyle 38 uçuşun ertelendiğini söyledi. uçuşların tehlikeli olduğunu ve motorların külden dolayı durma riski taşıdığını belirten Richard Vaughan, kül dumanının Avrupa'ya daha da yayılmasıyla daha farklı problemlerin ortaya çıkmasını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Havayolu ulaşımı krize girince Avrupa'da birçok yolcunun yöneldiği diğer ulaşım yolu ise demiryolları oldu. Eurostar, Londra ile Avrupa kıtası arasında normalin çok üzerinde yolcunun trenlere başvurduğunu açıkladı.
İngiltere gazetelerine yansıyan bir başka ulaşım şekli ise Londra'ya dönmek isteyen bir işadamının, feribotta araçsız yolcu için yer bulamayınca Fransız bir kadından bisikletini alarak feribota binmesi oldu.
SKY News, komedyen John Cleese'in Norveç'ten Brüksel'e taksiyle giderek tam 3 bin Pound ücret verdiğini duyurdu. Ardından da Eurostar'a binerek Londra'ya ulaştığını kaydetti.

İzlanda Yanardağı, Eğlence ve Spor Dünyasını Da Vurdu

İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlamasından çıkan küller, Avrupa'da havayolu ulaşımını engelleyerek iş dünyasında büyük bir kayba sebep olurken, farklı kıtalarda düzenlenmelerine rağmen eğlence ve spor dünyasından organizasyonlar da patlamadan nasibini aldı.
Binlerce yolcuyu havaalanlarında mahsur bırakan Eyjafjallajökull yanardağının patlamasının etkileri, Holywood'a kadar ulaştı. Avrupa'dan ABD'ye olan uçuşların çok büyük kısmının ertelenmesi ya da iptal olması, ABD'deki bazı etkinlikleri de olumsuz etkiledi.
Bunlardan biri olan California'daki Coachella Vadisi Müzik ve Sanat Festivali yetkilileri, Avrupa'dan gelecek olan birçok sanatçının gelemeyeceğini bildirdiğini açıkladı. Gelemeyenler arasında İngiliz müzisyenler The Cribs, Bad Lieutenant, Delphic, Talvin Singh ve Gary Numan bulunuyor. İskoçya'dan da rock sanatçısı Frightened Rabbit ve Chicago ile Avrupa turnesinde olan Hypnotic Brass Ensemble grubu festivale katılamayacaklarını açıkladı.
Gary Numan, kendi sitesinden yaptığı açıklamada "Gelememekten dolayı ne kadar üzüntülü olduğumu size anlatamam." dedi.

Bad Lieutenant grubu ise festivalin yanı sıra San Francisco, Chicago ve New York'ta planlanan konserlerinin de iptal edildiğini duyurdu. Grubun üyelerinden Bernard Sumner, "Manchester'da mahsur kaldık. Son dakikaya kadar şartların değişmesini ve fanlarımızla orda buluşmayı ümit ediyoruz. Açıkçası bu durum kimsenin kontrolünde olan bir şey değil." açıklamasını yaptı.

Volkanik patlamanın etkilediği bir diğer ünlü isim ise Whitney Houston oldu. Avrupa turnesinde olan R&B müziğinin divası, uçak kullanamayınca Dublin'e İrlanda Denizi üzerinden gemiyle geldi.
New York'ta düzenlenecek Culture Shock Festivali'ne katılacak olan Los Campesinos grubu da Cuma günü gerçekleşecek festivale katılamayacağını, ayrıca New Jersey'de Cumartesi düzenlenecek konserin de iptal edildiğini duyurdu.
Pop sanatçısı Mika da Paris'te mahsur kaldığını ve Lizbon'daki konserinin iptal ettiğini açıkladı.
Volkanik patlamanın etkilerinin ne kadar süreceğinin bilinmemesi, önümüzdeki hafta gerçekleşecek organizasyonları da iptal olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Çarşamba günü New York'ta başlayacak olan Tribeca Film Festivali, bazı katılımcıların erkenden gelmiş olduklarını belirtti. Festivale büyük kısmı Avrupa'dan 40'a yakın ülke katılıyor.
İki haftadır Avrupa turnesinde olan World Wrestling Entertainment de patlamadan olumsuz etkilenirken, yetkililer grubun Fransa'dan İrlanda'ya 17 saatlik karayolculuğu sonrasında ulaşabildiğini belirtti. Bu yol normalde havayoluyla bir buçuk saat sürüyor.

Patlama film sektörünü de vururken, hayranlarının merakla beklediği ve bu yaz gösterime girecek Demir Adam 2 (Iron Man 2) ve başrolünde Russell Crowe'un oynadığı Robin Hood filmlerinin Londra'daki basın toplantısı bir hafta sonraya ertelendi.

Önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Londra Kitap Fuarı da patlamadan etkilenen organizasyonlardan biri oldu. Organizatörler ise fuarda herhangi bir erteleme yapılmayacağını açıkladı.
İzlanda'daki yanardağ patlamasının etkilediği bir başka sektör ise spor oldu. ABD'nin Boston kentinde yarın düzenlenecek olan Boston Maratonu, Avrupa'dan gelemeyecek olan katılımcılardan dolayı tehlikeye girdi. Yetkililer, 4 binden fazla katılımcının yarısından çoğunun İngiltere, Almanya, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerden geldiğini belirtti. Organizatörlerden BAA Yöneticisi Guy Morse "Yola çıkmamış olan atletler için durum zor gözüküyor. Tüm alternatif uçuşlar dolu." dedi.

Maratonun favorilerinden olan Faslı atlet Abdellah Falil'in de Paris'ta mahsur kaldığı belirtildi. Bugün akşam 18:00 olan başvuru süresi de gelemeyecek olanlar için yarın sabah 06:00'ya kadar uzatılırken, bu yılki maratona katılamayan atletlerin ise önümüzdeki yıl için başvurusuz kabul edilecekleri kaydedildi.

Avrupa Birliği, Yanardağ Patlamasının Zararlarını Belirlemek İçin Heyet Kuruyor

Avrupa Birliği, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlamasının sebep olduğu ekonomik zararı belirlemek için bir komite kurma kararı aldı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barrasso, İzlanda'daki volkanik patlamanın zararları tespit etmek için bir görev timinin oluşturulmakta olduğunu açıkladı.
Avrupa kıtasının hava trafiği, Perşembe gününden beri felç olmuştu. Binlerce yolcu havaalanlarında mahsur kalırken, havayolu şirketleri de büyük bir zarara girmişti.

Jose Manuel Barrasso, bugün yaptığı açıklamada kurulacak olan heyete ulaşımdan sorumlu komisyoncu Siim Kallas'ın başkanlık edeceğini belirtti. Barrosso, Kallas'ın "volkanik patlamanın ekonomi ve seyahat sektöründeki etkisinin tespit edilmesi ve komisyonun bu kayıplara yönelik tepkisinin koordine edilmesi" ile sorumlu olduğunu dile getirdi.
Zarara uğrayan havayolu şirketleri için devlet teşviki sağlanması gibi bir konunun şu ana kadar gündeme gelmediğini kaydeden Barrosso, AB Rekabet Komisyoneri Joaquin Almunia'nın da kurulacak heyette yer alacağını kaydetti.
Ekonomi Komisyoner Olli Rehn'in de heyete destek vereceği açıklandı.

İzlanda'daki yanardağ patlamasından Avrupa Birliği çalışmaları da etkilenmişti. Haftasonu Madrid'de gerçekleşen AB Maliye Bakanları toplantısı eksik bakanlara rağmen gerçekleştirilmişti.
Yarın düzenlenmesi planlanan AB Tarım Bakanları toplantısı ise iptal edilmişti. Aynı gün Strasbourg'da başlayacak olan dört günlük Avrupa Parlamentosu Genel Kurul toplantısının akıbeti ise henüz netleşmedi.

Volkanik patlama yüzünden UEFA Avrupa Ligi yarı final maçları da tehlikede

İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlaması ve Avrupa kıtasını kaplayan kül bulutları, bu hafta içinde oynanması planlanan UEFA Avrupa Ligi yarı final maçlarını da tehlikeye soktu. UEFA, önümüzdeki birkaç gün daha durumu izleyeceğini ve nihai kararın ona göre alınacağını bildirdi. Yarı finaldeki iki İngiliz takımı olan Liverpool ve Fulham, Atletico Madrid ve Hamburg ile oynanacak maçlar için İspanya ve Almanya'ya gitmesi gerekiyor.

Öte yandan yine bu hafta içinde oynanacak Avrupa Şampiyonlar Ligi maçlarının ise, Avrupa Ligi kadar riskli olmadığı belirtildi. Barcelona ve Lyon'un Inter Milan ve Bayern Munich ile yapacakları maçlar için karayoluyla ulaşım sağlanabileceği belirtildi. Barcelona'nın Salı günü Inter'le yapacağı yarı final ilk maçı için havayolunun müsait olmaması durumunda karayoluyla İtalya'ya gideceği, aynı şekilde Lyon'un da Almanya'ya karayolu ile gidebileceği açıklandı.
Barcelona Teknik Direktörü Pep Guardiola, "Eğer karayolu ile gidersek istediğimiz şekilde dinlenemeyeceğiz; ancak İspanya B Ligi'nde her hafta 16 – 17 saat yolculuk yapan birçok takım var." dedi.

İngiltere'deki uçuşlar, Pazartesi gününe kadar ertelenmiş durumda. UEFA, maçın iptali için ülkelerin futbol federasyonları ve kulüpler ile sürekli irtibat içinde olduğunu açıkladı.
Avrupa'yı kaplayan küllerin etkilediği bir başka spor organizasyonu ise dün oynanan Manchester United – Manchester City derbisi oldu. United takımının kazandığı maçı yönetecek olan Steve Bennett, Romanya'da mahsur kaldı ev yerine hakem olarak maçı Martin Atkinson yönetti.

Patlamanın etkileyeceği bir başka organizasyon ise Formula 1 yarışları olacağı belirtiliyor. Formula 1'in Şangay'daki Çin etabı bugün düzenleniyor; ancak yarışın ardından sporcuların Avrupa'ya nasıl dönecekleri belirsiz.
Olimpik Bisiklet Şampiyonu Bradley Wiggins, Hollanda'daki turnuvaya katılamadı.
Dün Slovenya'da oynanması planlanan İngiltere ve Hırvatistan arasındaki dünya Buz Hokeyi Şampiyonası açılış maçı da ertelendi.
Aynı şekilde önümüzdeki hafta sonunda Birmingham'da düzenlenecek olan Avrupa Jimnastik Şampiyonası da ertelenen bir diğer spor müsabakası oldu.

Uzmanlar, İzlanda'da Ikinci Bir Volkan Uyarısı Yapıyor

Avrupa'da havayolu ulaşımını etkileyerek hayatı altüst eden İzlanda'daki Eyjafjallajökull yanardağının, ikinci bir yanardağ patlamasını tetikleyebileceği belirtiliyor. Eyjafjallajökull yanardağı etrafındaki ufak çaplı depremleri izleyen bilim adamları, Eyjafjallajökull'ın tetiklemesiyle Katla Dağı'nda ikinci bir volkanın patlayabileceği ve bu patlamanın ilkine göre daha şiddetli olacağı uyarısında bulunuyor.

İzlanda ise ayrıca Katla Dağı'nda ikinci bir patlama meydana gelmesi halinde ise buzulların erimesinden kaynaklanacak sel tehdidi altında bulunuyor. uzmanlar, Katla Dağı'ndaki yanardağının kendisinden 20 kilometre uzaklıkta bulunan Eyjafjallajökull'un tetiklemesiyle daha önce 3 kez patladığını hatırlatıyor.
Durham Üniversitesi'nden Jeoloji Uzmanı Dr. Dougal Jerram, yine de Katla Dağı'ndaki volkanın, ilkinden daha şiddetli olabileceğini kesin olmadığını belirtti. Daha öncekilere göre daha pasif bir patlama ihtimalinin de olduğunu belirten Jerram, ancak bunu şimdiden kestirmenin zor olduğunu kaydetti.
Eyjafjallajökull yanardağındaki patlamaların ise hala devam ettiği biliniyor.

İspanya, Kuzeydeki 12 Havaalanını Uçuşlara Kapattı

İspanya makamları, İzlanda'daki volkanik püskürme sonucu oluşan kül bulutlarının ülkenin kuzeyine ulaşması sonucu 12 havaalanını uçuşlara kapattı.

İspanya'nın kapattığı havaalanlarından biri de Barcelona El Prat havaalanın uluslararası uçuşlar terminalidir. İspanya yetkililerinden yapılan açıklamada, kuzeydeki Girona, Lleida, Reus, Sabadell, Asturias, Santander, Bilbao, San Sebastian, Vitoria, Pamplona ve Logrono havaalanlarının kapatıldığı bildirildi. Yetkililer havaalanlarında yerel saatler 16:00'a kadar uçak seferleri yapılamayacağını belirtirken, yolculara havaalanına gitmeden havayolu şirketleri ile görüşmelerini tavsiye ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü: Volkanik Küller Astım Hastalarına Zarar Verebilir

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ), Avrupa'nın birçok ülkesine ulaşan İzlanda'daki yanardağın küllerinin, özellikle astım hastaları için zararlı olabileceği uyarısında bulundu. DSÖ, astım ve diğer solunum rahatsızlığı olan kişilerden, küllerin zararlarından korunmak için maske takmaları ya da dışarı çıkmamalarını istedi.

DSÖ Sözcüsü Daniel Epstein, küllerin zemine düşmeye başlamasıyla etkisinin daha da hissedileceğini belirtti.
Uzmanlar amonyum, sülfat, sodyum, karbon ve diğer bazı mineralleri içeren küllerin bronşlara ulaşabileceği ve asma ve solunum hastalıkları olanlarda ciddi zarar ulaşabileceğini belirtti.

Bu arada Dünya Meteoroloji Organizasyonu da kül bulutunun ne kadar süreceğini tahmin etmenin çok zor olduğunu açıkladı. Ancak küllerin güneş ışınlarını engellemesinden dolayı ortaya çıkan hava değişikliğinin tahmin edilmesinin güç olmadığı aktarıldı.

Avrupa'nın Dördüncü Büyük Havaalanında Bin 300 Kişi Mahsur; Günlük Zarar ise 10 Milyon Euro

Londra, Paris ve Frankfurt'un ardından Avrupa'nın dördüncü büyük havalimanı konumunda bulunan Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda İzlanda'daki yanardağdan yükselen kül bulutları nedeniyle uçuşlar dört gündür yapılamıyor. Hollanda üzerinden uçuşların iptal edilmesi nedeniyle Schiphol'de yüzlerce yolcu olumsuz etkilendi. Schiphol'un zararının ise günlük 10 milyon Euro olduğu tahmin ediliyor.

Amsterdam Schiphol'den Hollanda Kraliyet Hava Yolları KLM'e ait bir Boeing 737 uçağı test amaçlı bir uçuş yaptı. KLM havayolu sözcüsü, uçuşun atmosferde yeterli temiz hava olup olmadığını görmek için yapıldığını söyledi. Boing 737 uçağı bu uçuşu gerçekleştirdikten sonra tekrar Amsterdam Schiphol'e döndü.

Amsterdam Schiphol'den sorumlu Haarlemmermeer Belediye Başkanı Theo Weterings, yaklaşık bin 300 kişinin havaalanında mahsur kaldığını açıkladı. Weterings, havaalanında mahsur kalan yolculara Haarlemmermeer Belediyesi tarafından özel bir telefon numarası tahsis edildiğini söyledi. Weterings "Özellikle yaşlı, çocuklar ve tıbbi bakıma muhtaç aileler ve kişilerin Amsterdam Schiphol Havalimanı dışında ki sağlık merkezlerine götürüldü." dedi.
Diğer taraftan Amsterdam merkez istasyonunda uluslararası tren biletleri için uzun kuyruklar oluştu. Ayrıca havaalanında insanların yurtdışına trenle gitmek isteyenler için de uzun kuyruklar vardı. Amsterdam Polisi Schiphol uluslararası bölgesinde vizeleri biten insanlar için havaalanının pasaport kontrolü arkasında günlük 150 kişiye geçici vize verdiklerini açıkladılar.

RUM BAŞPİSKOPOS’UN İSTANBUL ZİYARETİNE KÜL ENGELİ

Rum Başpiskopos Hrisostomos’un hafta sonunda İstanbul’a yapacağı ziyaret, bulunduğu Brüksel havaalanı kül ve duman bulutu nedeniyle kapatılınca iptal edildi.

Rum Başpiskopos 2. Hrisostomos’un hafta sonunda İstanbul’a yapacağı ziyaret, bulunduğu Brüksel havaalanı, İzlanda’daki yanardağdan kaynaklanan kül ve duman bulutu nedeniyle kapatılınca iptal edildi.

2. Hrisostomos, bir seminere katılmak ve AB yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere geçen hafta başında gittiği Brüksel’den Cuma günü İstanbul’a geçmesi planlanmıştı. Ancak, basınına göre, kül ve duman bulutu nedeniyle Brüksel havaalanının kapalı tutulduğu için ziyaretin Cumartesi günü iptal edildi.

Rum basını, İstanbul’a “Ekümenik Patriği Bartolomeus’a resmi bir ziyarette bulunmak amacıyla” gideceğini yazdı.
Buna karşın, İstanbul’daki temasları sırasında Hrisostomos’a eşlik etmek üzere daha önce kente gelen Papos Piskoposu’nun ise, Cumartesi günü Bartolomeus ile bir görüşme yaptığı, görüşme sırasında Hrisostomos’un ziyaretinin yapılamayacağını ilettiği bildirildi.

Romanya, Hava Sahasını Açmayı Erteledi

İzlanda'daki yanardağdan yayılan kül bulutu nedeniyle, Romanya'da dün akşam saat 18:00'de kapanan hava sahasının en erken yarın saat 12:00'de açılacağı bildirildi. Başbakan Emil Boc başkanlığında toplanan Acil Durumlar Komitesi, bugünkü toplantıda bu akşam saat 21:00 olarak duyurduğu 'hava sahasının açılması' kararını yarın öğleye erteledi.
Başbakan Emil Boc, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Rüzgar nedeniyle Avrupa yönünden gelen yeni bulutların havayı elverişsiz kılmaya devam ettiğini, 8 bin metre yükseklikte uçuşu engelleyici kül bulutu hareketinin görüldüğünü kaydetti. Komitenin yarın sabah saat 10:00'da yeni bir değerlendirme yapacağını belirten Başbakan Boc, "Kül bulutu solunan havanın konsantrasyonunda sınırı aşacak bir etkide bulunmadı. Vatandaşımızın alması gereken özel bir tedbir yok. Zaten bütün kararları Avrupa Sivil Havacılık Teşkilatı ve AB organlarıyla koordineli olarak alıyoruz." açıklamasında bulundu.
Dün akşam saat 18:00'de Romanya genelinde hava sahasının uçuşlara kapanması nedeniyle başkent Bükreş'ten bugün 123 uçuş iptal edildi.

Hollanda Da Uçuşlar Bugün De İptal

İzlanda'daki yanardağın patlaması sonucu gökyüzünü kaplayan kül bulutu birçok ülkede olduğu gibi Hollanda'da da hava ulaşımını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Perşembe akşamından bu yana uçakların kalkış ve inişlerine izin verilmeyen Hollanda'da bu durum pazar günü de devam etti. Kül bulutunun uçaklar için oluşturduğu tehlikenin devam ettiğine dikkat çeken Hollanda makamları, hava sahalarının pazar günü de tamamen kapatılmasına karar verildiğini açıkladılar.

Üç gündür Avrupa'nın dördüncü büyük havalimanı olan Schiphol Havaalanı'nda uçaklarının kalkmasını bekleyen yolcuların bekleyişleri ise sürüyor. Yolcuların kalacak yer sorununa çözüm bulmaya çalışan havaalanı yönetiminin, çocuklu ailelere yardımcı olduğu diğer yolculara da sorunlarını kendilerinin çözmeleri tavsiyesinde bulunduğu belirtildi. Çocuklu, yaşlı ve hasta yolcular için havaalanı dışında kalabilecekleri bir yer ayarlanmaya çalışıldığı bilgisini veren yetkililer, ayrıca çevredeki bazı ailelerin de kendilerine başvurarak yolcuları misafir etmek istediklerini aktardı.

Halen Schiphol Havaalanı'nda bin 300 kadar yolcunun bulunduğunu aktaran yetkililer, insanlara yoğunluğun oluşmaması için havaalanına gelmemeleri yönünde çağrıda bulundu. Yetkililer, uçmayı bekleyen yolcuların internet sitelerinden gerekli bilgileri alabileceklerini de aktardı.

Hava ulaşımının tamamen durdurulması Hollanda'da siyasileri de olumsuz etkiledi. Rusya'daki uçak kazasında hayatını kaybeden Polonya Devlet Başkanı'nın cenaze törenine katılmayı planlayan Başbakan Jan Peter Balkenende ile veliaht Prens Willem Alexander, programlarını bu yüzden mecburen değiştirmek zorunda kaldılar. Devlet Bilgilendirme Dairesi RVD, her iki ismin de ajandaları müsait olmadığı için tren veya başka bir ulaşımı seçemediklerini ve bu yüzden törene katılamayacaklarını açıkladı.

Maliye Bakanı Jan Kees de Jager'ın ise İspanya'da mahsur kaldığı bildirildi. Avrupa Birliği'nin bir toplantısına katılmak üzere başkent Madrid'e giden Maliye Bakanı'nın daha önce planladığı gibi cumartesi akşamı Hollanda'ya dönmesi bekleniyordu; ancak havadaki kül bulutu onun da planını değiştirmesine yol açtı.

Rus Havayolları Kül Bulutuna Aldırmadan İtalya'ya Uçtu

İzlanda'da patlayan Eyjafjallajökull yanardağı Avrupa'da hava trafiğini felç ederken, birçok havayolu şirketi zararı 200 milyon Euro'yu geçecek zararlara uğrayarak uçuşlarını etti. Uçuşların iptal edilmesinin sebebi, kül bulutunun uçakların motoruna zarar verme ihtimali ve sinyalleri engellemesi olarak gösterilirken, bu tehlikeyi göz ardı eden Rus Ural Havayolları Avrupa güzergahında uçuş gerçekleştirdi.

Rus Ural Havayolları'nın, tüm risklere rağmen Moskova'dan Roma'ya uçak kaldırdığı bildirildi. Uçakların, yol boyunca kül bulutunun altından uçtukları ve Polonya'nın Krakow kenti üzerinden uçarken 9 bin feete kadar (yaklaşık 2700 metre) alçaldıkları belirtildi. Yakıtının azalması sonucu Viyana'ya zorunlu iniş yapan uçakta ne kadar yolcunun olduğu ise açıklanmadı.
Uçağın motorlarının, hava sahasının kapalı olmasına rağmen açık olan Viyana Schwechat Havaalanı'nda incelenmekte olduğu ve külden ne kadar etkilendiğinin tespit edilmeye çalışıldığı aktarıldı. Kül bulutunun, uçaklarını motorunu durduracak kadar tehlikeli olduğu belirtiliyor.
Avrupa genelinde 26 ülkenin hava sahası kapatılmıştı. Rus hava sahası ise dün bütün gün açık kalmıştı.

Avrupa'da İptal Edilen Uçuşların Oranı Yüzde 84'e Ulaştı

İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlamasından dolayı Avrupa genelinde iptal edilen uçuşların oranının yüzde 84'e ulaştığı bildirildi. 38 Avrupa ülkesinin uçuşlarını izleyen Eurocontrol, bugün itibariyle Avrupa'daki tüm uçuşlardan yüzde 84'ünün iptal edildiğini duyurdu. Volkanik patlamanın ardından iptal edilen uçuş sayısındaki oranın da bugün itibariyle en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Eurocontrol, Avrupa genelindeki 25 bin uçuştan bugün sade 4 bininin gerçekleştiğini kaydetti. 24 Avrupa ülkesi ise kül bulutundan dolayı hava sahasını tamamen uçuşlara kapattı.
Kıtada uçuşların gerçekleşen ülkeler arasında Türkiye de bulunurken, İspanya, Portekiz, Balkanlar, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan'da çok az sayıda uçuşun gerçekleştiği aktarıldı.

İngiltere, Pazartesi Uçuşlarını Da İptal Etti

İzlanda'da meydana gelen volkanik patlamadan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere, yarınki tüm uçuşların iptal edildiğini duyurdu. Biritish Airways'ten bugün yapılan açıklamada yarın gerçekleşmesi planlanan tüm iç ve dış hat seferlerinin iptal edildiği belirtildi.

British Airways'ten yapılan kısa açıklamada "Kül bulutunun muhtemel güzergahı konusunda Meteoroloji Ofisi'nden alınan bilgiler doğrultusunda uçuş tarifemizdeki kesilme devam Pazartesi günü de devam edecektir." denildi.
British Airways, daha önce resmi olarak 19 Nisan Pazartesi'ye kadar uçuşları iptal etmişti.

Kül Bulutundan Dolayı Uçağa Binemeyince 5 Bin Dolar Taksi Parası Ödedi

İzlanda'daki volkanik patlamadan ortaya çıkan kül yığını Avrupa'daki hava trafiğini felç ederken, işini aksatmak istemeyen birçok kişi kara, deniz ve demiryolunu kullanmak zorunda kaldı. Ancak bu ulaşım yollarında da yoğunluk yaşanınca birçok kişi alternatif çözümler üretmek zorunda kaldı.

Uçağının iptal olmasına rağmen yoğun iş gündemini aksatmak istemeyen aktör John Cleese, Norveç'ten Belçika'ya gitmek için bir taksi tuttu. Ünlü aktör, taksiye yol ücreti olarak da 4 bin 950 dolar ödedi.

Bu hafta başında Norveç'te bir "talk show" programına katılan John Cleese, ardından Londra'ya uçacaktı. Ancak uçuşların iptal olmasından dolayı Oslo'da mahsur kaldı. Bunun üzerine tren bileti almak isteyen Cleese yer bulamadı. Ancak Brüksel'den Londra'ya tren bileti bulabilen ünlü aktör, Oslo'dan Brüksel'e ise taksiyle gitti.
Ünlü aktör, bu durumu ise "Her seçeneği denedik ama ne tren ne de gemi bileti bulabildik. Bunun üzerine harika asistanım en kolay yolun bir taksi tutmak olacağına karar verdi." diye açıkladı.

İngiltere gazetelerine yansıyan bir başka ulaşım şekli ise Londra'ya dönmek isteyen bir işadamının, feribotta araçsız yolcu için yer bulamayınca Fransız bir kadından bisikletini alarak feribota binmesi oldu.

TÜSİAD HEYETİNİN ABD ZİYARETİ İPTAL EDİLDİ

İzlanda'daki yanardağ patlamasının yol açtığı Avrupa üzerindeki kül bulutu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyetinin ABD'ye planlanan seyahatini de etkiledi.

TÜSİAD'ın Washington Temsilcisi Abdullah Akyüz, yaptığı yazılı açıklamada, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner başkanlığındaki heyetin, 19-20 Nisanda ABD'nin başkenti Washington'a yapmayı planladığı ziyaretin, Avrupa üzerindeki kül bulutlarının uçuşları olumsuz etkilemesi nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

(ANKA)-Cihan