Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in daveti üzerine 12 Ocak Salı günü Rusya'ya resmi bir ziyarette bulunacak olan Başbakan Erdoğan'ın gündemindeki en önemli konulardan birisi de Dağlık Karabağ problemi olacak.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin devam edebilmesi için Karabağ probleminin çözülmesini şart koşan Türkiye, problemi tüm platformlarda gündeme getirerek çözüm sürecini hızlandırıcı yönde diplomatik efor sarfediyor. Daha önce konuyu ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmede meydana getiren Başbakan Erdoğan, bu kez konuyu Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile olan görüşmesinde gündeme taşıyacak.


Türkiye'nin önerisi Kafkasya İşbirliği ve İstikrar Platformu'nun yeniden ele alınmasının beklendiği görüşmede, Başbakan Erdoğan'ın Rus Başbakanına Karabağ probleminin çözümü konusunda daha aktif olması yönünde baskı yapması bekleniyor.

Sorunun tarafları Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan daha önce Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev'in aracılığıyla görüşmüş ve Ermeni işgalinde bulunan Dağlık Karabağ bölgesi üzerinde uzlaşma aramışlardı.

Erdoğan'ın ziyareti Ermenistan Anayasa Mahkemesinin protokolleri görüşeceği 12 Ocak tarihine denk geliyor.

Enerji, ticaret, ortak yatırımlar, bölgesel ve uluslararası konuların görüşüleceği buluşmada, liderlerin son zamanlarda derinlik kazanan Türk-Rus işbirliğini perçinleyici adımlar atmaları bekleniyor.