Yemen'de El Kaide terör örgütüne yönelik operasyonların ABD tarafından düzenlendiği iddia edildi.
Amerikan CBS televizyonu, Yemenli subayları eğiten özel operasyon uzmanı Amerikalı Sebastian Gorka'ya dayanarak, 17-24 Aralıkta düzenlenen kara ve hava operasyonlarının ABD tarafından düzenlendiğini iddia etti.

Yapılan mülakatta uzman, operasyonların Yemen hükümetinin büyük desteğiyle ABD tarafından düzenlendiğini belirtti.

Uzmanın açıklaması, ABD Başkanı Barack Obama'nın, El Kaide'nin Yemen'deki uzantısının Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttalib'in ABD'ye giden bir yolcu uçağında saldırı girişiminin arkasında olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Abdülmuttalib, Noel günü, Amsterdam'dan kalkan Delta Havayollarına ait uçak Detroit'teki havaalanına iniş yapmak için alçaldığı sırada saldırı girişiminde bulunmuş, olayın sorumluluğunu Arap yarımadasındaki El Kaide üstlenmişti.

Saldırı girişiminin ardından, Yemenli askeri güçlerin 17-24 Aralıkta El Kaide'ye yönelik düzenlediği hava saldırılarında 60'dan fazla teröristin öldürüldüğü açıklanmıştı.

New York Times gazetesi de ABD'nin Irak ve Afganistan'dan sonra terörle mücadele için Yemen'de sessiz ve gizlice üçüncü bir cephe açtığını yazmıştı.

Yemen'deki Amerikan Büyükelçiliği'nin El Kaide'nin tehditleri nedeniyle kapatıldığı bildirildi.
Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, başkent Sana'daki büyükelçiliğin tehditler nedeniyle bugün kapatıldığı belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen Yemenli bir yetkili, El Kaide'nin doğrudan tehdidinin olmadığını belirterek, önlem olarak başkent Sana'daki büyükelçiliğin bugün kapatıldığını söyledi.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de güvenlik nedenleriyle Yemen'deki büyükelçiliğin kapatıldığını doğrulayarak, büyükelçiliğin yarın açılıp açılmayacağının daha sonra değerlendirileceğini açıkladı.

Öte yandan İspanya'da yayımlanan El Mundo gazetesinin internet sitesi, Sana'daki İspanya Büyükelçiliğinin, El Kaide tehdidi dolayısıyla yarın ve salı günü kapatılmasına karar verildiğini duyurdu.

Gazete, büyükelçilik kaynaklarına dayanarak, büyükelçiliğin bugün açık olduğunu bildirdi.
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama'nın terörle mücadele danışmanı John Brennan, Yemen'deki Amerikan Büyükelçiliğinin, El Kaide terör örgütünden gelen ciddi bir tehdit üzerine kapatıldığını açıkladı.

Brennan, Fox News Sunday'a yaptığı açıklamada, ABD'nin Yemen'de terörizme karşı yeni bir cephe açmayacağını belirterek, bu ülkede örgütün yüzlerce üyesinin bulunduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Büyükelçilikteki çalışanların ve diplomatların hayatı söz konusu olduğundan işi şansa bırakmayacaklarını ifade eden Brennan, Yemen hükümeti terörizme karşı daha iyi önlem alana kadar tehdidin süreceğini bildirdi.

AA