Kabil'deki BBC muhabiri, ABD istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde, CIA ajanlarının kendilerini öldüren kişiyi üsse davet ettiklerini belirtiyor.

Buna göre CIA çalışanları, bu kişinin Host vilayetindeki üsse kapsamlı bir üst araması yapılmadan alınmasını sağladı.

Associated Press haber ajansının aktardığı bilgiye göre, ölenler arasında saldırının düzenlendiği Host'taki CIA üssünün başında olan üç çocuk annesi bir kadın da vardı.

Taliban, saldırıyı Afgan ordusunun üniformasını giymiş bir militanlarının düzenlediğini açıkladı.

Bu, Amerikan istihbarat yetkililerinin 1983'te Beyrut'taki ABD elçiliğinin bombalanmasından bu yana uğradıkları en kanlı saldırıydı.

Washington Post gazetesine göre, CIA'in kurulduğu 1947 yılından bu yana toplam 90 kayıp verdi.

Panetta'nın açıklaması

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'in başkanı Leon Panetta, Afganistan'da düzenlenen intihar saldırısında yedi çalışanlarının öldüğünü doğrulamıştı.

Leon Panetta, saldırıda altı kişinin de yaralandığını söylemişti.

Panetta, bu kişilerin Afganistan'da yürrüttükleri görevin çok hassas olmasından dolayı, adlarının ve faaliyetlerinin açıklanmayacağını belirtti.

Afganistan'dan daha önce gelen haberlerde, saldırıda sekiz kişinin öldüğü bildirilmişti.

Host vilayetindeki askeri üste düzenlenen intihar saldırısını Taliban üstlenmişti.

Yapılan açıklamada, militanlardan birinin Afgan ordusuna katıldığı, askeri üniformayla bir spor salonuna girerek üzerindeki bombayı ateşlediği belirtilmişti.

Saldırının gerçekleştiği üssün hem CIA'in operasyonları hem de yeniden yapılanma faaliyetleri için kullanıldığı bildiriliyor.

CIA, Pakistan sınırındaki bölgelerde Taliban ve El Kaide militanlarına yönelik insansız uçaklarla saldırılar düzenliyor.

 

 

Obama'dan övgü

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da bir intihar eyleminde 7 CIA çalışanının öldürülmesinin ardından örgüte övgülerde bulundu.

Obama, saldırıda hayatını kaybedenlerin "Amerikan yaşam tarzı ve vatandaşları için büyük fedakarlıklar yapmış vatanperverler" olduklarını söyledi.

CIA çalışanlarına "ülkeyi korumak için büyük riskler aldıklarını" söyleyen Obama, bazen gösterdikleri fedakarlıkların "vatandaşları, arkadaşları hatta aileleri" tarafından bile bazen bilinmediğini belirtti.

BBC