ATAA Başkanı Evinç, ABD’de televizyonlarında Türkiye ile ilgili yapılan hatalı yayınlara son vermek amacıyla, bazı önemli Amerikan haber televizyonu ve programlarının yöneticilerine tarih ve coğrafya dersi vermek için çalışmalar başlattıklarını, önerilerinin bazı medya kuruluşları tarafından kabul edildiğini söyledi.

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Günay Evinç, ABD’de televizyonlarında Türkiye ile ilgili yapılan hatılı yayınlara son vermek amacıyla, bazı önemli Amerikan haber televizyonu ve programlarının yöneticilerine tarih ve coğrafya dersi vermek için çalışmalar başlattıklarını, önerilerinin bazı medya kuruluşları tarafından kabul edildiğini söyledi.

NBC televizyonunda yayınlanan skandal Kürdistan haritasının ardından, başlattıkları protesto kampanyasının ardından NBC televizyonun özür dilemek zorunda kaldığını belirten Evinç, “Türk halkı birlikte hareket edince neler yapabileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Özür dilemek bir profesyonelliktir, ancak daha büyük profesyonellik bu tür güven duyulan medya kuruluşlarının büyük hata yapmamasıdır” dedi.
Evinç, son zamanlarda CNN, NBC gibi güven duyulan medya kuruluşlarının, Türkiye ile ilgili hatalı yayınlar yaptığını belirterek, “Bu hatalı yayınlara sona erdirmek için ABD’de bulunan haber televizyonu ve programlarının yöneticilerine tarih ve coğrafya dersi vermek için çalışmalar başlattık. Bazılarından olumlu yanıtlar aldık. Hata yapmalarını önlemek için onları Türkiye konusunda eğiteceğiz” dedi.

Evinç, konuyla ilgili ANKA’ya yaptığı açıklamada, “TADF ile birlikte başlattığımız protestolar amacına ulaştı, NBC özür dilemek durumunda kaldı. Hepimiz bu konuda sorumlu davrandık, Türk medyası bu skandalı ortaya çıkardı, Türk gazete ve televizyonları konuya çok geniş yer vererek tepkilerini ortaya koydular. Türk vatandaşları da üzerlerine düşen görevi yaptılar ve NBC’ye tepki yağdırdılar. Hepimiz üzerimize düşen görevi yaptık” dedi.

(ANKA)