BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un İsrail'in Gazze'ye daha çok malın geçişine izin vermesini umduğu bildirildi.

Genel Sekreterin sözcüsü Martin Nesirky, gazetecilerin İsrail'in Gazze'ye ''cam'' getirilmesine izin vermesiyle ilgili bir soru üzerine, BM'nin İsrail'den Gazze'de geçen yılki operasyon sonucunda hasar gören evlerin onarımı için inşaat malzemesi geçişine izin vermesini istediğini anımsattı.

Nesirky, bu kapsamda Genel Sekreterin Gazze'de daha çok ihtiyaç duyulan inşaat malzemesinin geçişine de izin verilmesini umduğunu kaydetti.

Bu arada, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından BM'nin işgal altındaki Filistin topraklarıyla ilgili özel raportörü olarak geçen yıl atanan Richard Falk, yayımladığı son raporunda, İsrail'e Gazze'ye yönelik ablukaya son verme çağrısında bulundu.

Ablukaya son verilmesi için İsrail'in ekonomik yaptırımlarla tehdit edilmesi gerektiğini belirten raportör, ''Herkes, Gazze'deki zor durumun farkında olmalı. İsrail ablukasından dolayı bugün yarısı çocuk 1,5 milyon Gazze halkı çile çekiyor. Buna devletler ve BM tarafından resmen karşı çıkılmıyor'' dedi.

Genel Sekreter Ban da geçen ay yayımladığı bir raporda İsrail'in Gazze'ye önemli malzemenin geçişine izin vermemesinin Gazze ekonomisini yıktığını belirtmişti.

İsrail'in Gazze'ye geçen yıl 27 Aralıkta başlattığı askeri operasyon nedeniyle Gazze'de 1400'den fazla insan hayatını kaybetmiş, 5 binden fazla insan yaralanmış ve binalar büyük hasar görmüştü.

AA