Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaşadığı sorun sonrası istifa eden Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un yerine Müsteşar Yardımcısı Namık Tan atandı.

Davutoğlu görevlendirmeyi dün sözlü olarak Tan'a iletti. Atamada en çok dikkat çeken şey emekliliği yaklaşmış yaşlı bir büyükelçinin yerine görece daha genç bir diplomatın görevlendirilmesi oldu. Abdullah Gül'ün Dışişleri bakanlığı esnasında bakanlık sözcüsü olarak görev yapan Namık Tan, Cumhurbaşkanı'na yakın bir isim olarak biliniyor. Daha önce Amerika'da vazife alan Büyükelçi Tan, birkaç ay önce Tel Aviv büyükelçiliği görevini tamamlayarak merkeze dönmüştü.

Ankara, Büyükelçi Şensoy'un istifasıyla boşalan Washington'a yeni sefiri göndermek için hiç vakit kaybetmedi. Türkiye'nin Washington büyükelçiliği görevine, bu pozisyon için adı en çok geçen Müsteşar Yardımcısı Namık Tan atandı. Büyükelçi için ABD'den uygunluk belgesi istenecek, onayın gelmesinin hemen ardından Namık Tan Washington'a gidecek. Son büyükelçiler kararnamesinde yaşa değil liyakata bakan hükümet, bu kez de aynı yaklaşımı sergiledi. Zaman'ın edindiği değerlendirmelere göre, Namık Tan Cumhurbaşkanı Gül ile yakından çalıştığı için hükümetin dış politika öncelikleri ve hassasiyetlerini çok iyi biliyor.

Birkaç ay önce İsrail'den dönmesi de avantaj olarak değerlendiriliyor. Çünkü ABD'yi ve Ortadoğu politikasını anlamak için Tel Aviv tecrübesi önemseniyor. Namık Tan'ın bu artılarının yanında hükümetin emekliliği yaklaşmış bir ismi bilinçli olarak Washington'a göndermek istemediği ifade ediliyor. Bu durumdaki kişilerin yoğun ve özverili çalışacağından hükümetin endişeleri bulunduğu dile getiriliyor. Washington'da görev yapan son iki Türk büyükelçi Faruk Loğoğlu ve Nabi Şensoy merkeze döner dönmez emekli olacak durumdaydı.

1982'de bakanlığa giren Namık Tan üst düzey isimlerle hep yakından çalışma imkanı buldu. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özel kalem müdür yardımcılığını yapan Tan, Tansu Çiller ve İsmail Cem'in dışişleri bakanlığı yıllarında özel kalem olarak çalıştı. Gül döneminde sözcülük görevinde bulunan Namık Tan, diplomasi muhabirlerinin "Namık abisi" olarak tanınıyor.