Dünyada 2009 yılı felaket haberleriyle başladı. Uluslararası alanda İsrail'in Gazze Şeridi'nde 2008 yılının son günlerinde "Dökme Kurşun" başlattığı hava saldırılarına tepkiler devam ederken, dünya yeni yılın ilk saatlerinde Tayland'ın başkenti Bangkok'tan gelen bir facia haberiyle sarsıldı. Bangkok'taki bir gece kulübünde yılbaşı kutlamaları sırasında çıkan yangında 59 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

2003 yılında başlayan savaşın yol açtığı can kayıplarının çığ gibi büyüdüğü Irak'ta başkent Bağdat'taki resmi binaların bulunduğu ve sıkı bir şekilde korunan "Yeşil Bölge" ile Basra Havaalanının kontrolü Iraklılara devredildiyse de, akan kan yine durmadı. Başkentin güneyindeki Yusufiye kasabasında yeni yılın başında düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 30'u buldu, birkaç gün sonra da bir Şii türbesi yakınındaki intihar saldırısı 38 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı. Keza yıl boyunca Pakistan ve Afganistan'da meydana gelen şiddet olaylarında yine kan gövdeyi götürdü.

Dünyada şiddet olaylarının hız kesmediği ve ABD'yi 8 yıl yöneten Başkan George Bush'un yerini siyahi lider Barack Obama'ya bıraktığı ocak ayında meydana gelen belli başlı gelişmeler şöyle:

1 OCAK
- Tayland'ın başkenti Bangkok'taki bir gece kulübünde yılbaşı kutlamaları sırasında çıkan yangında 59 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.
- Bağdat'ta resmi binaların bulunduğu ve sıkı bir şekilde korunan "yeşil bölge" ile Basra havaalanının kontrolü Iraklılara devredildi.

2 OCAK
- Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneyindeki Yusufiye kasabasında düzenlenen intihar saldırısında ölenlerin sayısı 30'a çıktı.
- Küba Devlet Başkanı Raul Castro, 50. yıl dönümünü kutlayan Küba devriminin her zamankinden güçlü, ancak ABD tehdidine karşı sürekli mücadele içinde olduğunu söyledi.
- Dünyanın en yaşlı kişisi olarak bilinen Portekizli kadın Maria de Jesus, 115 yaşında öldü.

3 OCAK
- İsrail ordusunun "Dökme Kurşun" adını verdiği, bir haftadır süren ağır hava bombardımanlarının ardından, kara birlikleri de operasyonun 8. gününde Gazze Şeridi sınırlarından girdi. İsrail'in hava saldırısında Hamas'ın askeri kanadının önde gelen komutanlarından biri öldü. KKTC'de 19 sivil toplum örgütü, Gazimağusa'da miting düzenleyerek, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etti. Saldırılar, Almanya'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen yürüyüş ve mitinglerle de kınandı.
- Hindistan'ın kuzeyini vuran soğuk hava 14 evsizin ölümüne yol açtı.

4 OCAK
- İsrail'in Gazze saldırıları Brüksel'de protesto edildi. Yunanistan'ın başkenti Atina'da İsrail'in Gazze harekatını protesto gösterisi düzenleyen grup, bir oto galerisiyle banka şubelerine saldırdı. Fas'ta on binlerce kişi İsrail'in saldırılarına karşı Filistinlilerle dayanışma gösterisi düzenlerken, Avrupa Birliği insani krizin olduğu Gazze'ye 3 milyon avroluk acil yardım yapacağını açıkladı. Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg başkanlığındaki AB Troykası, İsrail'in Gazze saldırıları dolayısıyla Orta Doğu'ya hareketinden önce, taraflara ateşkes çağrısında bulundu.
- Irak'ta bir Şii türbesi yakınında düzenlenen intihar saldırısında 38 kişi öldü, 55 kişi yaralandı.
- Pakistan'da düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü, 25 kişi yaralandı
- Nepal'in doğusundaki Saptakosi nehrinde, çoğunluğu kadın ve çocuk 50'den fazla kişiyi taşıyan bir teknenin devrilmesi sonucu onlarca kişi kayboldu.

5 OCAK
- Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da, Filistinlilerle dayanışma ve İsrail'in saldırılarını protesto gösterisi düzenlendi. Mısır, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın Gazze Şeridi'ne girmesine güvenlik nedenleriyle izin vermedi.
- Guatemala'nın kuzeyindeki dağlık bölgede meydana gelen toprak kaymasında 33 kişi öldü, 60 kişi kayboldu.
- Çin'in güneybatısında bir yolcu otobüsünün vadiye düşmesi sonucu en az 13 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
- ABD'nin güneyindeki Louisiana eyaletinde, bir helikopterin düşmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti.

6 OCAK
- BM, İsrail'in kuşatması altındaki Gazze Şeridi için 30 milyon dolarlık acil yardım parası topladı.
- Afganistan'ın başkenti Kabil'in doğusunda 32 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi. Uruzgan eyaletindeki Tirin Kot kentinde bir füze saldırısında ise 8 kadının öldüğü bildirildi.
- Suudi Arabistan'da idam cezasına çarptırılan Türk vatandaşı Sabri Boğday'ın Cidde mahkemesinde yapılan duruşmasında, "tövbesinin" kabul edilmesine ve serbest bırakılmasına karar verildi.
- Nijerya'nın güneydoğusunda bir köyde jeneratörden yayılan zehirli gaz, aynı aileden 13 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu.

7 OCAK
- Türkiye açıklarında bulunan Amiral Kuznetsov adlı Rus savaş gemisinde yangın çıktığı ve gemide görevli bir denizcinin hayatını kaybettiği bildirildi.

8 OCAK
- Afgan hükümeti, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ülkenin doğusunda önceki gün düzenlediği bir operasyonda 17 sivilin öldüğünü bildirdi.
- Macaristan'da hayatı etkileyen dondurucu soğuklar, bir hafta içinde 35 kişinin donarak yaşamını yitirmesine yol açtı.
- Avrupa'da aşırı soğuklar ve yoğun kar yüzünden 12 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
- İsveç'te 1986'da suikasta kurban giden eski Başbakan Olof Palme adına verilen ödülün 2008 yılı için Kongolu doktor Denis Mukwege'ye verildi.

9 OCAK
- BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de acil ve kalıcı ateşkes sağlanması çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti.
- Pakistan'ın Karaçi kentinde çıkan büyük bir yangında en az 38 kişinin öldüğü, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

10 OCAK
- İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları, Almanya'nın Bremen kentindeki eyalet meclisi önünde yapılan kefenli bir gösteriyle protesto edildi. Saldırıları protesto etmek amacıyla, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen gösteriye on binlerce Londralı katıldı. Fransa'nın başkenti Paris'te de binlerce kişi, İsrail'in saldırılarını kınamak ve Filistin halkına destek vermek için yürüdü.
- Microsoft'un Başkanı Steve Ballmer, kullanıcıların başarısız bulduğu işletim sistemi Windows Vista'nın ardılı, gösterişli ve kullanıcı dostu olduğu söylenen işletim sistemi Windows 7'yi tanıttı.

12 OCAK
- BM İnsan Hakları Konseyi, Gazze Şeridi'ne saldıran İsrail'i kınadı.
- Kosta Rika'da meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısı 30 olarak açıklandı.
- ABD'de Başkan Yardımcısı seçilen Joe Biden, Afganistan'ı ziyaretinin ardından Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi.

13 OCAK
- Endonezya'da kötü hava koşulları yüzünden batan gemide kayıp 232 kişiyi canlı bulma ümidi kalmadı.
- Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da, bir yolcu teknesinin nehirde seyrederken şiddetli rüzgarda devrilmesi sonucu 42 kişinin kaybolduğu bildirildi.
- İran'da zina suçundan recm (taşlanarak idam) cezasına çarptırılan 2 mahkumun cezası infaz edildi, 3. mahkumun ise kaçmayı başardı.

16 OCAK
- ABD'nin New York kentinde Hudson Nehrine zorunlu iniş yapan uçakta bulunan 155 kişinin tümü kurtarıldı.

17 OCAK
- İsrail Güvenlik Kabinesi, Gazze'de Hamas'a karşı yürüttüğü savaşta tek taraflı ateşkes kararına vardı.

18 OCAK
- Mısır'ın çağrısıyla Şarm El Şeyh'te toplanan uluslararası Gazze zirvesi başladı.

19 OCAK
- Arap liderleri, İsrail'in Gazze saldırısının yol açtığı sonuçları ve Filistin topraklarının imarı konusunu görüşmek üzere Kuveyt'te toplandı.
- ABD Başkanı George Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi, İsviçre'den sığınma talebinde bulundu.
- Kenya'da yolcu otobüsüyle bir kamyonun çarpışması sonucu 26 kişi öldü.
- Brezilya'da bir kilisenin çatısının çökmesi sonucu 8 kişi öldü, 96 kişi yaralandı.

20 OCAK
- ABD'yi 8 yıl boyunca yöneten George Bush, Beyaz Saray'a veda etti ve siyahi lider Barack Obama yemin ederek görevine başladı.
- Afganistan'da ABD liderliğinde görev yapan uluslararası güç askerleriyle Afgan militanlar arasında çıkan çatışmalarda 22 militanın öldüğü bildirildi.

21 OCAK
- Londra'da 7 Temmuz 2005'te düzenlenen bombalı saldırıların zanlısının, Pakistan'da yakalandığı bildirildi.

22 OCAK
- Filistin'deki hastaneler, İsrail'in 22 gün süren hava ve kara saldırılarında ölenlerin sayısını 1330 olarak açıkladı.
- Çin'de 6 bebeğin öldüğü, 300 bininin hastalandığı zehirli mama skandalının merkezindeki üretici şirket Sanlu Grup'un kadın genel müdürü Tian Wenhua, sahte ya da standart dışı ürünler üretmek ve satmak suçundan ömür boyu hapse mahkum edildi.

23 OCAK
- Belçika'nın Flaman kesiminde bıçaklı bir kişi, bir kreşe girerek 3'ü çocuk 4 kişiyi öldürdü, 11'i çocuk 13 kişiyi yaraladı.

24 OCAK
- Fransa'nın güney batısını etkisi altına alan şiddetli fırtına, yaklaşık bir milyon haneyi elektriksiz bıraktı.
- Somali'nin başkenti Mogadişu'da bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında 15 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.

25 OCAK
- Vietnam'ın iç kesimlerinde küçük bir feribotun batması sonucu 40 kişi hayatını kaybetti.
- İspanya'yı etkisi altına alan ve 12 kişinin ölümüne, binlerce kişinin elektriksiz kalmasına, okulların kapatılmasına yol açan şiddetli rüzgar ülkeyi terk etti.
- Afganistan'ın kuzeybatı kesimindeki Badgis bölgesinde çıkan çatışmalarda 13 Taliban üyesi ile 5 sivilin öldüğü bildirildi.
- Nijerya'da meydana gelen trafik kazasında yerel bir futbol takımının 12 oyuncusuyla 3 antrenörü öldü.

26 OCAK
- Ege'de 2006 yılında bir Türk F-16 savaş uçağı ile bir Yunan F-16'sının çarpıştığı kazada Türk uçağını kullanan Pilot Üsteğmen Halil İbrahim Özdemir, Atina Ceza Mahkemesi tarafından gıyabında 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

27 OCAK
- Rusya'da ölen Ortodoks Kilisesi Patriği 2. Aleksiy'in yerine Başpiskopos Kirill seçildi.

28 OCAK
- Afrika ülkelerinden Zimbabve'de kolera salgınından ölenlerin sayısının 3 bini geçtiği açıklandı.
- Madagaskar'da meydana gelen şiddet olaylarında ölenlerin sayısının 80'i aştığı bildirildi.
- Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Davos Ekonomik Forumu için gittikleri İsviçre'de bir araya geldi.

29 OCAK
- Birleşmiş Milletler, Ugandalı militanların Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki bir köyde yaklaşık 100 sivili katlettiğini açıkladı.
- Güney Kore'de bir biyoteknoloji şirketi, kök hücre teknolojisini kullanarak dünyada ilk kez köpekleri klonladığını bildirdi.
- Brezilya'nın güneyini etkisi altına alan şiddetli yağışlarda en az 10 kişi hayatını kaybederken, 3 bin kişi de evsiz kaldı.

30 OCAK
- Son yüzyılın en sıcak günlerini yaşayan Avustralya'da sıcaktan ölenlerin sayısı 28'e çıktı.
- Kenya'da bir süpermarkette çıkan yangında 24 kişi öldü.
- Rusya'nın kuzeyindeki Komi cumhuriyetinde bir huzurevinde bu akşam çıkan yangında 23 kişi hayatını kaybetti.
- Irak halkı, yoğun güvenlik önlemleri altında 14 vilayette vali ve il meclisi üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti.

31 OCAK
- Kenya'da trafik kazası yapan kamyonun etrafında toplanan 50'den fazla kişi, sızan petrolün yangına yol açması sonucu hayatını kaybetti.

DÜNYADA 2009 YILI (ŞUBAT)

Avrupa Adalet Divanı, şubat ayında tarihi bir karara imza atarak, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında 23 Kasım 1970 tarihinde imzalanan Katma Protokolün 42. maddesi uyarınca, Türkiye'de kurulu işletmelerde çalışanlardan hizmet sunmak için AB'ye girişlerinde vize talep edilemeyeceğine hükmetti.
81. Oscar Akademi ödüllerinin sahiplerini bulduğu şubat ayında Türkiye, Hollanda'dan gelen bir kaza haberiyle sarsıldı. İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol havaalanına inişe geçtiği sırada kaza yapan THY'nin "Tekirdağ" isimli uçağındaki 9 kişi yaşamını yitirirken, kazada 6'sı kritik olmak üzere 25'i ağır toplam 84 kişi yaralandı.
2009 yılının şubat ayında öne çıkan gelişmeler şöyle oldu:

3 ŞUBAT
- Afganistan'da sivil can kayıplarının 2008'de, bir önceki yıla göre yüzde 40 arttığı ve yaklaşık 2100 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.
- ABD'nin ilk siyahi Adalet Bakanı Eric Holder, ant içerek göreve başladı.

4 ŞUBAT
- Avrupalı astronomlar, Güneş Sistemi dışındaki en küçük Dünya benzeri kayalık gezegeni gözlemlediklerini bildirdi.

6 ŞUBAT
- Nijerya'da "My Pikin" (Çocuğum) adlı diş ilacı verilen 111 çocuktan 84'ü hayatını kaybetti.

10 ŞUBAT
- İsrail'de erken genel seçimler yapıldı.

11 ŞUBAT
- Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı General Rail Rızayev, Bakü'de evinin önünde silahlı saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

12 ŞUBAT
- Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, son aylarda Vatikan ile Yahudiler arasında baş gösteren gerilimin ardından, İkinci Dünya Savaşında Yahudilerin soykırıma maruz kalmalarından dolayı açık bir dille özür diledi ve "Yahudi soykırımı, Tanrı'ya ve insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur" dedi.
- Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Salvador Allende'den beri, 37 yıl aradan sonra Küba'yı ziyaret eden ilk Şili devlet başkanı olarak, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile görüştü.

13 ŞUBAT
- Ruandalı Hutu militanlarının, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda 100 sivili öldürdüğü bildirildi.
? Azerbaycan'da tanınmış şair ve edebiyatçı Bahtiyar Vahabzade öldü.

16 ŞUBAT
- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Rabbin Direniş Ordusu adlı örgütün militanlarının, 24 Aralık 2008-17 Ocak 2009 arasında 865'den fazla sivili öldürdüğü, en az 160 çocuğu kaçırdığı açıklandı.

18 ŞUBAT
- ABD'nin Florida eyaletinde açılan bir davada jüri, uluslararası sigara şirketi Philips Morris'in, akciğer kanserinden ölen bir kişinin karısına 8 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

19 ŞUBAT
- Avrupa Adalet Divanı, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında 23 Kasım 1970 tarihinde imzalanan Katma Protokolün 42. maddesi uyarınca, Türkiye'de kurulu işletmelerde çalışanlardan hizmet sunmak için AB'ye girişlerinde vize talep edilemeyeceğine hükmetti.
- İspanya'da yargıçlar, hükümetin yargıda reform taleplerini yerine getirmediği gerekçesiyle ülke tarihinde ilk kez 24 saatlik grev yaptı.

22 ŞUBAT
- Çin'in Şanşi eyaletindeki kömür ocağında meydana gelen grizu patlamasında 73 işçi öldü.
- Hindistan'ın batısındaki Gucarat eyaletinde baş gösteren Hepatit B salgınında 36 kişi yaşamını yitirdi.

23 ŞUBAT
- Libya'da yabancı gazete ve dergilere 25 yıldır uygulanan yasağın kaldırılmasının kararlaştırılmasıyla, özel dağıtım şirketi El Hat yöneticisi Abdüsselam Meşri, 90 yabancı gazete ve derginin satışa sunulacağını açıkladı.
- 81. Oscar Akademi ödüllerini alanlar belli oldu. "Slumdog Millionaire", en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi ses miksajı, en iyi kurgu, en iyi film müziği ve en iyi orijinal şarkı olmak üzere toplam 8 Oscar ödülü aldı. "The Curious Case Of Benjamin Button" (Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi) adlı film, en iyi sanat yönetmeni, en iyi makyaj ve en iyi görsel efekt dallarında ödül kazandı. En iyi erkek oyuncu ödülü "Milk" (Süt) adlı filmdeki oyunu ile Sean Penn, En iyi kadın oyuncu ödülü ise "The Reader" (okuyucu) filmindeki rolüyle Kate Winslet'e verildi.

25 ŞUBAT
- İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol havaalanına inişe geçtiği sırada kaza yapan THY'nin "Tekirdağ" isimli uçağındaki 9 kişi öldü. Kazada 6'sı kritik olmak üzere, 25'i ağır toplam 84 kişi yaralandı.
- Bangladeş'te maaşları ve iş koşullarının iyileştirilmesi talebiyle sınır muhafızlarının çıkardığı isyanda 77 kişi öldü.

26 ŞUBAT
- Eski Sırbistan Devlet Başkanı Milan Milutinoviç, eski Yugoslavya ile ilgili Lahey'deki savaş suçları mahkemesinde beraat etti.
- Guatemala Devlet Başkanı Alvaro Colom, 1960 ile 1996 arasında iç savaş sırasında ordu ve milislerin işlediği "soykırım" suçları için özür diledi.

27 ŞUBAT
- Kenya'da bulunan 1,5 milyon yıllık ayak izleri, insanların çok uzun yıllar önce de anatomik olarak bugünkü ile aynı ayaklar üzerinde yürüdüğünü gösterdi.

28 ŞUBAT
- Türkiye'nin Suriye'deki dördüncü temsilciliği olan Tartus Fahri Konsolosluğu, liman kenti Tartus'ta törenle açıldı.

DÜNYADA 2009 YILI (MART)

Irak'ta mart ayında başkent Bağdat ile Musul ve Kerkük başta olmak üzere, çeşitli kentler yine kana bulandı. Bağdat, Musul ve Kerkük kentlerinde ayın 10'unda düzenlenen intihar saldırılarında 40 kişi öldü. 5 Martta Hille'nin güneyindeki Hamza El Garbi'de 10 kişi, ayın 8'inde Bağdat'taki polis akademisi önünde 28 kişi, 23'ünde Diyala bölgesinde 25 kişi, 26'sında da Bağdat'ın kuzeyindeki Şaab bölgesinde 20 kişi saldırıların kurbanı oldu.
Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da da genelkurmay karargahını hedef alan bombalı saldırıda Genelkurmay Başkanı General Tagme Na Vaie öldü. Saldırının ardından Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira da askerler tarafından öldürüldü. Saldırılardan sonra ordu, darbe yapmayacağını ve anayasal düzene saygı göstereceğini açıkladı.
Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), Darfur'da insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle itham edilen Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarttığı, Sudan'ın ise UCM ile işbirliği yapmayacağını bildirdiği mart ayında, ABD Başkanı Barack Obama yeni Afganistan stratejisini açıkladı. Obama, Afganistan'daki ilk hedeflerinin Afganistan ve Pakistan'da El Kaide'yi dağıtmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak olduğunu söyledi.
İsrail'de Likud lideri Binyamin Netanyahu'nun koalisyonunun parlamentodan güvenoyu aldığı mart ayında dikkat çeken başlıca gelişmeler şunlar:

1 MART
- Aralarında eski Başbakan Refik Hariri suikastının de bulunduğu Lübnan'daki terör saldırılarının zanlılarını yargılamakla yükümlü Lübnan Özel Mahkemesi, Hollanda'nın Lahey kentinde çalışmalarına başladı.

2 MART
- Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da genelkurmay karargahını hedef alan bombalı saldırıda Genelkurmay Başkanı General Tagme Na Vaie öldü. Saldırının ardından Devlet Başkanı Joao Bernardo Vieira da askerler tarafından öldürüldü. Saldırılardan sonra ordu, darbe yapmayacağını ve anayasal düzene saygı göstereceğini açıkladı.
- Gazze'nin yeniden imarına ilişkin uluslararası konferans, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde yapıldı. Uluslararası bağışçılar, Gazze'nin imarı ve Filistin ekonomisi için 4,481 milyar dolar yardım sözü verdi.

3 MART
- Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da Genelkurmay Başkanı ve Devlet Başkanının öldürülmesinden bir gün sonra, Meclis Başkanı Raimundo Pereira geçici devlet başkanı olarak yemin etti.
- Pakistan'ın doğusunda, Sri Lanka ulusal kriket takımını taşıyan bir araca silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda 8 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
- Sri Lanka ordusu, ayrılıkçı Tamil gerillalarının elinde kalan son kasabanın dışındaki önemli kavşakları ele geçirdiğini bildirdi.
- Dünyada kopya insan yöntemiyle uğraşan ilk doktor olarak tanınan İtalyan Severino Antinori, klonlama (genetik kopyalama) yöntemiyle 3 bebek dünyaya getirdiklerini, bunların 9 yaşında olduğunu ve Doğu Avrupa'da yaşadığını söyledi.

4 MART
- Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Darfur'da insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle itham edilen Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkarttı. Sudan ise, Ömer El Beşir hakkında tutuklama emri çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesiyle işbirliği yapmayacağını bildirdi.
- ABD Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), Cassini uzay aracının Satürn gezegeninin G halkasında mini bir uydu keşfettiğini açıkladı.
- Amsterdam seferi sırasında kaza yapan THY uçağındaki arızalı irtifa göstergesinin kazada rol oynadığı açıklandı.

5 MART
- Irak'ta Hille'nin güneyindeki Hamza El Garbi'de bir canlı hayvan pazarında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 10 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.
- Pakistan'da Taliban ile Svat vadisinde şeriat uygulanması konusunda anlaşmaya varan hükümet, anlaşmanın kapsamını genişletmeyi kabul etti. Aynı gün ülkenin kuzeybatısındaki Dera İsmail Han'da bir Sünni camisine namaz sırasında düzenlenen bombalı saldırıda 1 kişi öldü, 18 kişi yaralandı.

6 MART
- Fas, İranlı bir yetkilinin, Bahreyn'in İran'a ait olduğu yönündeki açıklamalarından sonra Tahran yönetimiyle diplomatik ilişkileri kestiğini açıkladı.
- Yabancı şirketleri kamulaştırma politikası yürüten Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Amerikan pirinç işleme şirketi Cargill'den sonra, İrlanda'nın büyük mukavva-karton fabrikası "Smurfit Kappa"nın 1700 hektarlık okaliptüs arazisini kamulaştırdı.

7 MART
- Filistin Başbakanı Selam Feyyad, sürpriz bir şekilde görevinden istifa etti. Feyyad, Kahire'de devam eden milli birlik hükümeti görüşmelerinin başarısı için görevinden istifa ettiğini açıkladı.
- Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), "Kepler" uzay aracını fırlattı. Güneş çevresinde bir yörüngeye yerleşerek etrafındaki 100 bin yıldızı izlemesi amaçlanan Kepler'in görevi 3,5 yıl sürecek.
- Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, devlet başkanlığı seçiminin 20 Ağustosta yapılması kararını onayladı.

8 MART
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta polis akademisi önünde düzenlenen intihar saldırısında 28 kişi öldü, 57 kişi yaralandı. Bu arada Irak'taki Amerikan askerlerinin 12 bininin eylül ayı sonuna kadar çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.
- Sri Lanka'da Tamil gerillalarıyla ordu arasındaki çatışmalarda, iki günde 100'den fazla gerillanın öldürüldüğü açıklandı.
- Kuzey Kore'de halk, Yüksek Halk Meclisinin 5 yıl süreyle görev yapacak üyelerini belirlemek için sandık başına gitti.

9 MART
- Sri Lanka'da hükümet askerlerinin, hafta sonunda karşı saldırılar düzenleyen en az 150 Tamil gerillasını öldürdüğü bildirildi.
- ABD Başkanı Barack Obama, insan kök hücresi araştırmalarına federal fon sağlanmasının önündeki kısıtlamaları kaldırdı.

10 MART
- Irak'ın başkenti Bağdat'la Musul ve Kerkük kentlerinde düzenlenen intihar saldırılarında 40 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.
- Sri Lanka'nın güneyindeki Matara kentinde, mevlit okunan bir camiye düzenlenen intihar saldırısında 14 kişi öldü, cemaatte bulunan 6 bakandan 3'ünün de aralarında bulunduğu 45 kişi yaralandı.
- Somali kabinesi, ülke genelinde şeriat uygulanması kararı aldı.

11 MART
- Almanya'nın Baden-Württemberg eyaletinin Winnenden kentindeki bir lisede silahlı bir kişi, okulda açtığı ateşte 9 öğrenci ile 3 öğretmeni, kaçarken de okul dışında 3 kişiyi öldürdü.
- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkesinin NATO'nun askeri kanadına dönmesinin zamanının geldiğini bildirdi.

12 MART
- ABD'nin eski Başkanı George Bush'a Bağdat'taki basın toplantısı sırasında ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi, 3 yıl hapis cezasına mahkum edildi.
- Filistin İnsan Hakları Merkezi, İsrail'in 27 Aralık 2008-18 Ocak 2009 tarihleri arasında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 960'ı sivil, toplam 1434 kişinin öldüğünü açıkladı.

13 MART
- ABD'de Başkan Barack Obama yönetimi, eski yönetimin terörle mücadelede kullandığı "düşman savaşçı" terimini kaldırdığını açıkladı.

16 MART
- Güney Amerika ülkelerinden El Salvador'da devlet başkanlığı seçimini eski solcu gerilla hareketi FMLN'nin adayı Mauricio Funes kazandı.
- Avusturya'da kızını 24 yıl hapsedip ondan 7 çocuk sahibi olan korkunç baba Josef Fritzl'in yargılanmasına başlandı.
- Madagaskar'da başkent Antananarivo'nun merkezinde bulunan Devlet Başkanlığı binası askerler tarafından kuşatıldı.

17 MART
- Madagaskar Devlet Başkanı Marc Ravalomanana, istifa ederek başkanlık ve başbakanlık yetkilerini askeri yönetime devretti.
- Lüksemburg ötanaziyi (ölme hakkı) serbest bıraktı.
- Fransa meclisi, NATO'nun askeri komuta kademesine dönülmesine onay verdi.

18 MART
- Azerbaycan'da anayasa değişikliği halkoyuna sunuldu.
- Madagaskar'da Anayasa Mahkemesi, Andry Rajoelina'nın devlet başkanlığını onayladı.
- Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Sabah, parlamentoyu feshederek seçim çağrısında bulundu.

19 MART
- Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinde düzenlenen bombalı saldırıda biri milletvekili 5 kişi öldü.
- Avusturya'da öz kızını 24 yıl boyunca evinin bodrumuna hapsederek tecavüz eden ve bu ensest ilişkiden 7 çocuk sahibi olan Josef Fritzl, ömür boyu hapse mahkum edildi.
- AB devlet ve hükümet başkanları, küresel krizle mücadele yöntemlerini tartışmak üzere toplantı yaptı.
- Azerbaycan'da anayasa değişikliği için yapılan referandumda, seçmenlerin yüzde 88'i değişiklikten yana oy kullandı.

20 MART
- Güneybatı Afrika ülkesi Namibya'da, onlarca yıl sonra meydana gelen en büyük sel felaketinde 92 kişi öldü.

21 MART
- Slovakya'da devlet başkanı seçimi yapıldı.

22 MART
- Makedonya'da cumhurbaşkanı seçimi ve yerel seçimler yapıldı.

23 MART
- Irak'ın kuzeyindeki sorunlu Diyala bölgesinde, bir intihar eylemcisinin düzenlediği saldırıda 25 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.
- Makedonya'da cumhurbaşkanı seçiminde hiçbir adayın gereken yüzde 50'inin üzerinde oy alamaması üzerine seçim ikinci tura kaldı.

25 MART
- Sri Lanka'da askerlerle ayrılıkçı Tamil gerillaları arasındaki çatışmalar yüzünden binlerce kişinin mahsur kaldığı bölgede düzenlenen topçu saldırısında 54 sivil öldü.

26 MART
- Irak'ta başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Şaab bölgesinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 20 kişi öldü, 35 kişi yaralandı.
- Dünyadan gelen tepki ve eleştirilere rağmen Kanada'da başlayan fok avının ilk üç gününde, 19 binden fazla fok vahşi yöntemlerle öldürülerek avlandı.

27 MART
- Pakistan'da bir camide cuma namazı sırasında bir intihar komandosunun düzenlendiği saldırıda 48 kişi hayatını kaybetti.
- Endonezya'nın başkenti Cakarta yakınlarındaki bir barajın çökmesi sonucu 91 kişi öldü.
- ABD Başkanı Barack Obama, yeni Afganistan stratejisini açıkladı. Obama, Afganistan'daki ilk hedeflerinin Afganistan ve Pakistan'da El Kaide'yi dağıtmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak olduğunu söyledi.

29 MART
- Karadağ'da halk, ülkenin 2006'da Sırbistan'dan ayrılıp bağımsız bir devlet olmasının ardından ikinci kez genel seçimler için sandık başına gitti.

31 MART
- Irak'ın güneyindeki Basra'da konuşlu İngiliz askerlerinin 6 yıl süren işgalin ardından çekilmesi resmen başladı.
- İsrail'de 10 Şubatta yapılan erken genel seçimlerden sonra hükümeti kurma görevini alan Likud lideri Binyamin Netanyahu'nun koalisyonu, İsrail parlamentosundan güvenoyu aldı.

DÜNYADA 2009 YILI (NİSAN)

Nisan ayında NATO'nun 60. yılını kutladığı Strasbourg-Kehl zirvesi, Genel Sekreterliğe Anders Fogh Rasmussen'in getirilmesine ilişkin pürüzlerin aşılması ve ortak bildirinin yayımlanmasıyla sona erdi.
Sonraki aylarda dünyanın yeni "korkulu rüyası" haline gelecek domuz gribinin ciddiyetinin ortaya çıktığı bu ay, Dünya Sağlık Örgütü, Meksika'da domuz gribi salgınında 71 kişinin öldüğünü duyurdu. Meksika'nın başkenti Meksiko'da okul, müze, kütüphane ve devlet tiyatrolar kapatıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede 8 kişiye domuz gribi tanısı konulduğunu açıkladı.
Dünyada nisan ayında öne çıkan gelişmeler şöyle:

1 NİSAN
- İtalya'ya giderken Libya açıklarında batan mülteci dolu teknedeki 100 kişinin cesedi bulundu.
- Kanada'da 27 kişiyi öldüren kiralık katil Gerald Gallant, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

3 NİSAN
- ABD'nin New York eyaletinin Binghamton kentindeki rehin alma eyleminde, 42 yaşındaki Vietnam asıllı Jiverly Voong adlı saldırgan dahil 14 kişi öldü.

4 NİSAN
- NATO'nun 60. yılını kutladığı Strasbourg-Kehl zirvesi, Genel Sekreterliğe Anders Fogh Rasmussen'in getirilmesine ilişkin pürüzlerin aşılması ve ortak bildirinin yayımlanmasıyla sona erdi.

5 NİSAN
- Slovakya'da Devlet Başkanı İvan Gasparoviç aynı göreve yeniden seçildi.
- Kuzey Kore, dünyadaki tepkilere rağmen uzun menzilli bir füze fırlattı.
- Sri Lanka ordusu, son 3 günde meydana gelen çatışmalarda 420 Tamil gerillasının öldürüldüğünü bildirdi.

6 NİSAN
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda 32 kişi öldü, 120'den fazla kişi yaralandı.
- Alman iş adamı Oskar Schindler'in İkinci Dünya Savaşında kurtardığı Yahudilerin listesi, Avustralya'daki bir kütüphanede bulundu.
- Endonezya'da bir eğitim uçağının düşmesi sonucu 24 asker öldü.
- Fransa'da, bir hastaya ilk kez aynı anda kısmi yüz ve el nakli yapıldı. Paris'in Henri Mondor hastanesinde yapılan ameliyatta, Fransız doktorlar 30 yaşındaki bir erkek hastaya aynı anda kısmi yüz ve 2 el nakli yaparak dünya genelinde bir ilke imza attı.

7 NİSAN
- 2008'de Kanada vatandaşlığına geçtikten sonra adını Adam Leon olarak değiştiren 31 yaşındaki Türk asıllı Yavuz Berke, Kanada'da bir havaalanından çaldığı küçük uçağı, savaş uçaklarının takibi sonrası ABD'nin Missouri eyaletine indirdi.

9 NİSAN
- Amerikan yazılım şirketi Microsoft, rakip firmanın patent hakkını ihlal etmekten 388 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.
- Kuzey Kore parlamentosu, Kim Jong İl'in üçüncü dönem liderliğini, onu Ulusal Savunma Komisyonunun başına bir kez daha atayarak onayladı.
- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, kongrenin genel seçimlerin kesin tarihini belirlemesi için baskı oluşturmak üzere açlık grevine başladı.

10 NİSAN
- ABD Başkanı Barack Obama, Irak ve Afganistan savaşları için 83,4 milyar dolarlık ek bütçe istedi.
- Cezayir'de yapılan seçimden sonra Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika'nın yeniden aynı göreve seçildiği açıklandı.
- Kanadalı bilim adamları, uzayın sınırının deniz seviyesinin 118 kilometre yukarısında başladığını hesapladı.
- Hindistan'ın batısındaki Maharaştra eyaletinde bir fişek fabrikasında çıkan yangında 23 işçi öldü.

11 NİSAN
- Tayland'ın Pattaya kentinde protesto gösterileri nedeniyle Asya zirvesi iptal edildi ve olağanüstü hal ilan edildi.

13 NİSAN
- Çin hükümetinin insan hakları konusunda ilk kez yayımladığı ve 2009-2010 yıllarını kapsayan eylem planında, medeni haklarla siyasi hakların garanti alına alınacağı belirtildi.
- Rus bilim adamları, geleceğin uzay araçları ve uzay istasyonları için küçük çarpışmalardan sonra kendini onaran bir kaporta geliştirdi.
- ABD'de 21 yıllık dondurulmuş spermden bebek doğması, bu alanda bir dünya rekoru oldu.
- Bilim adamları, kadınlarda kısırlık tedavisinde ve erken menopozda umut olabilecek, kök hücreden yumurta üretmeyi başardı.

14 NİSAN
- Bolivya'da Kongre muhalefetin engellediği seçim yasasını onayladı, kararın ardından Devlet Başkanı Evo Morales açlık grevine son verdi.
- Dünyanın ilk kopya tek hörgüçlü devesi Dubai'de dünyaya geldi.

15 NİSAN
- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan'ın Mediamax haber ajansına "Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için ön koşullar sağlanmış gibi görünüyor" açıklamasında bulundu.

16 NİSAN
- Afrika'nın güneyindeki ülkeleri etkisi altına alan sellerde 145 kişi öldü.
- Rusya, Çeçenistan'da yaklaşık 10 yıldır süren terörle mücadele operasyonuna son verdi.
- Taliban, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'i Müslümanların "baş düşmanı" ilan etti.

17 NİSAN
- Afganistan'ın doğusunda meydana gelen iki depremde 21 kişi öldü, onlarca ev yıkıldı.

18 NİSAN
- Pakistan'ın kuzeybatısında Hangu kasabası civarında askeri konvoyu hedef alan intihar saldırısında 20 kişi öldü.
- İspanya'da, Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ayrılıkçı ETA örgütünün önde gelen askeri liderlerinden Jurdan Martitegi, Fransa'nın güneybatısında yakalandı.

19 NİSAN
- Çin Seddinin tahmin edilenden 2551,8 kilometre daha uzun, yani 8851,8 kilometre olduğu belirlendi.

21 NİSAN
- Yaklaşık 30 yıldan sonra Suriye'den Irak'a yapılan ilk üst düzey ziyarette, Suriye Başbakanı Muhammed Naci El Itri ile Irak Başbakanı Nuri El Maliki bir araya geldi.

22 NİSAN
- On yıllardır savaşın hüküm sürdüğü Afganistan'ın Bamyan iline bağlı Bend-i Emir'de bulunan dağlık Mavi Göller, ülkenin ilk milli parkı ilan edildi.
- Gök bilimciler, evrenin ilk zamanlarından kalma ve belki de bir galaksinin atası olabilecek gizemli dev bir gök cismi keşfetti.

23 NİSAN
- Irak'ın başkenti Bağdat'ın güneydoğusu ile Bakuba kenti yakınında bir lokantada düzenlenen iki intihar saldırısında 73 kişi öldü.

24 NİSAN
- Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika'da domuz gribi salgınında 71 kişinin öldüğünü duyurdu. Meksika'nın başkenti Meksiko'da okul, müze, kütüphane ve devlet tiyatrolar kapatıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede 8 kişiye domuz gribi tanısı konulduğunu açıkladı.
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta, iki intihar eylemcisinin düzenlediği saldırıda 60 kişi öldü.
- BM'ye göre, ordu kuvvetleriyle Tamil gerillaları arasındaki çatışmalara sahne olan Sri Lanka'da son 3 ayda yaklaşık 6 bin 500 sivil öldü.

25 NİSAN
- DSÖ Başkanı Margaret Chan, Meksika ve ABD'deki domuz gribi salgınının daha çok yayılabileceği uyarısında bulundu. Örgüt, Kuzey Amerika'daki domuz gribi salgınıyla ilgili olarak "uluslararası endişeye yol açan acil durum" ilan etti.
- ABD yapımı "Altın Kızlar" dizisinin Dorothy'si Bea Arthur 86 yaşında öldü.

26 NİSAN
- Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, 13 Nisandan beri domuz gribinden öldüğü sanılan kişilerin sayısının 81 olduğunu açıkladı.
- Sri Lanka'nın kuzeyinde orduya karşı savaşan Tamil gerillaları tek taraflı ateşkes ilan etti.

27 NİSAN
- Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribini 1 ila 6 arasında derecelendirdiği salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 3. evreden 4. evreye çıkardı.
- Sri Lanka ordusu, Tamil Elam Kurtuluş Kaplanlarının tek yanlı ateşkes ilan etmesine rağmen, örgüte son darbeyi vurmak için yeni saldırı başlattı.
- Pakistan ordusu, Taliban güçlerine yönelik operasyonlar çerçevesinde 46 Taliban militanını öldürdü.
- Hamas'ın Şam'da bulunan Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, hareketin siyasi liderliğine üçüncü kez seçildi.
- Ermenistan'da koalisyon hükümeti ortaklarından Daşnak Partisi koalisyondan ayrıldı.

28 NİSAN
- Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile Paraguay Devlet Başkanı Fernando Lugo, iki ülke arasındaki sınırı belirleyen tarihi anlaşmayı imzaladı.
- Antarktika'daki buzullardan New York kenti büyüklüğünde bir parça koptu.
- Astronomlar, sönen bir yıldızın enerji patlamasını tespit ettiklerini, bunun Dünya tarafından şimdiye kadar görülen en yaşlı ve en uzak gök cismi olduğunu belirtti.

29 NİSAN
- DSÖ, domuz gribini 1 ila 6 arasında derecelendirdiği salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 4. evreden 5. evreye çıkardı.
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta kalabalık bir alışveriş merkezinde eş zamanlı olarak bomba yüklü 2 araçla düzenlenen saldırıda 51 kişi öldü.
- Afganistan'ın güneyinde çok uluslu güç ve Afgan askerlerinin düzenlendiği operasyonlarda 32 militan öldü.
- ABD'nin New Jersey eyaletindeki Fort Dix askeri üssüne saldırı planlamaktan suçlu bulunan Serdar Tatar adlı Türk 33 yıl hapse mahkum edildi.


DÜNYADA 2009 YILI (MAYIS)

İran, mayıs ayının başında terör örgütü PKK'nın uzantısı PJAK'ın kuzey Irak'taki kamplarını bombaladı.
Sri Lanka'da hükümetin, 25 yıldır süren iç savaşın sona erdirildiğini, ayrılıkçı Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütü liderlerinin öldürüldüğünü açıkladığı mayıs ayında, belli başlı şu gelişmeler kaydedildi:

2 MAYIS
- İran'a ait savaş helikopterleri, İran-Irak sınırında terör örgütü PKK'nın uzantısı PJAK'ın yuvalandığı Pençvin bölgesini bombaladı.

4 MAYIS
- Panama'da devlet başkanlığı seçimini milyoner aday Ricardo Martinelli kazandı.
- "Özgür Gazze" hareketinin Filistin'e yardım sağlayan teknesi, olumsuz hava koşulları yüzünden Güney Kıbrıs'ın Larnaka Limanında battı.

5 MAYIS
- İspanya'da Bask bölgesinde 30 yıl aradan sonra milliyetçileri muhalefette bırakan yeni hükümet kuruldu.
- ABD'nin Pittsburgh hastanesinde, 57 yaşındaki bir hastaya iki el nakli yapıldı.

6 MAYIS
- İran, terör örgütü PKK'nın uzantısı olan PJAK'ın kuzey Irak'taki kamplarını bombaladı.
- ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, füze savunma sistemi programında kullanılacak bir uydunun başarıyla fırlatıldığını açıkladı.
- Güney Afrika parlamentosu, devlet başkanı olarak Afrika Ulusal Kongresi'nden Jacob Zuma'yı seçti.
- Afganistan'da aşırı yağışların yol açtığı sellerde iki haftada 30 kişinin öldüğü açıklandı.
- Pakistan'ın Keşmir bölgesinde çığ düşmesi sonucu 24 kişi hayatını kaybetti.

7 MAYIS
- Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ABD'nin Prag Büyükelçiliğinde görüştü.
- Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında 21 kişi öldü.

8 MAYIS
- ABD yönetimi, Suriye'ye uyguladığı yaptırımları yeniledi.

9 MAYIS
- Çad'da hükümete bağlı güçlerle Sudan'dan ülkeye giren isyancılar arasında son 2 günde meydana gelen çatışmalarda 247 kişi öldü.
- Brezilya'da nisan başından itibaren etkili yağışların yol açtığı sellerde 44 kişi öldü.

10 MAYIS
- Filipinler'de etkili olan Chan-hom tayfununun neden olduğu sel ve toprak kaymalarında 36 kişi öldü.

11 MAYIS
- Afganistan'ın batısında Amerikan güçlerinin düzenlediği hava saldırılarında, aralarında çocukların da bulunduğu 140 sivilin öldüğü açıklandı.
- Afganistan'da şiddetli yağışların ardından meydana gelen sellerde 80'den fazla kişi öldü.

12 MAYIS
- Sri Lanka'da Tamil bölgesinde bir hastaneye top ateşinin isabet etmesi sonucu 50 kişi öldü.
- Afganistan'ın doğusundaki Host vilayetinde Taliban militanlarının düzenlediği intihar saldırısında 20 kişi yaşamını yitirdi.
- Hindistan'ın kuzeyinde hızı saatte 110 km'yi bulan fırtına 27 kişinin ölümüne, 23 kişinin yaralanmasına yol açtı.

13 MAYIS
- İçinde yakıt, gıda ve Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatı için malzemeler bulunan Rus uzay gemisi UUİ'ye kenetlendi.

14 MAYIS
- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Hutu milislerinin bir köye düzenlediği saldırıda 90 dolayında kişinin öldüğü bildirildi.
- Evrenin oluşumunu daha iyi anlamak için gözlemlerde bulunacak iki uydu, Fransız Guyanası'ndaki Kourou üssünden bir Arian roketiyle fırlatıldı.

15 MAYIS
- ABD Başkanı Barack Obama, eski Başkan George Bush'un Guanatanamo'daki terör zanlılarını yargılamak için kurdurduğu özel askeri mahkemeleri lağvetmeyeceğini açıkladı.
- Avrupa Sendikalar Konfederasyonunun çağrısıyla Brüksel'de toplanan yaklaşık 40 bin kişi, küresel krizle mücadele politikalarını protesto etti.

16 MAYIS
- Moskova'da yapılan 54. Eurovision şarkı yarışmasında Norveç birinci, Türkiye Hadise'nin söylediği "Düm Tek Tek" adlı şarkısıyla 4'üncü oldu.
- Irak'ın güneyinde Kadisiye yakınlarında ortaya çıkarılan toplu mezarlarda Kürtlere ait olduğu sanılan yüzlerce ceset bulundu.

17 MAYIS

- Pakistan'da, Taliban'a karşı geçen ay başlatılan operasyonda toplam 1000 civarında militanın öldürüldüğü açıklandı.
- Monaco Charity Film Festivalinde en iyi film ödülünü, yönetmenliğini Tolga Örnek'in yaptığı "Devrim Arabaları" kazandı.

18 MAYIS
- Sri Lanka'da hükümet, 25 yıldır süren iç savaşın sona erdirildiğini, ayrılıkçı Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) örgütünün lideri Vellupillai Prabhakaran ile diğer üst düzey Tamil komutanlarının öldürüldüğünü açıkladı.

19 MAYIS
- Hindistan, nükleer kapasiteli füze denemesi yaptı.

20 MAYIS
- İran, katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun menzilli yeni bir füze denedi.
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 34 kişi öldü, 72 kişinin yaralandı.
- Endonezya'da askeri uçak düştü, 97 kişi yaşamını yitirdi.

21 MAYIS
- Sudan'ın güneyinde son 3 ay içinde aşiretler arasındaki çatışmalarda, yaklaşık 900 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.
- Irak'ta bir gün içinde şiddet olaylarında öldürülenlerin sayısı 66'yı buldu.

22 MAYIS
- Amerikan Senatosu, Başkan Barack Obama'nın Guantanamo tutukevinin kapatılması için istediği finansmanı reddederken, Irak ve Afganistan savaşları için 2009'da 91,3 milyar dolar ek bütçe ayrılmasını kabul etti.

23 MAYIS
- Almanya'da cumhurbaşkanı seçimini Cumhurbaşkanı Horst Köhler yeniden kazandı.
- Afganistan'ın güneyinde Amerikan ve Afgan güvenlik güçlerinin ortak operasyonunda, 60 Taliban militanı öldürüldü, 92 ton afyon ele geçirildi.
- Güney Kore'de hakkında rüşvet soruşturması süren eski Cumhurbaşkanı Roh Moo-hyun öldü.

24 MAYIS
- 62. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü, Avusturyalı Michael Haneke'nin "Le Ruban Blanc" isimli filmi kazandı. Fransız Jacques Audiard da "Un Prophete" isimli filmiyle büyük ödüle layık görüldü.
- Atlantis Uzay Mekiği, Hubble Teleskobu'nun onarım ve modernizasyon görevini tamamlayarak Dünya'ya döndü.

25 MAYIS
- Kuzey Kore nükleer ve 3 kısa menzilli füze denemesi yaptı.
- İtalya ile Japonya, sivil nükleer işbirliği anlaşması imzaladı.
- Somali'nin başkenti Mogadişu'da 7 Mayıstan beri radikal dincilerin saldırılarında 208 kişinin öldüğü, 700'den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.
- Afganistan'ın kuzeyini vuran seller ve toprak kaymalarında 5 günde 94 kişi yaşamını yitirdi.

26 MAYIS
- ABD'nin ay başında Afganistan'ın batısında düzenlediği hava saldırısının orantısız güç kullanımı olduğunu vurgulayan Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, saldırıda 97 sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.
- Pakistan'da Yüksek Mahkeme, eski başbakan Navaz Şerif ve siyasetçi kardeşine yönelik seçim yasağını kaldırdı.
- Nijer Devlet Başkanı Mamadou Tandja parlamentoyu feshetti.
- Bosna'nın doğusundaki Srebreniça'da, Bosna Savaşından (1992-1995) kalma yeni bir toplu mezar bulundu.

27 MAYIS
- Bangladeş ve Hindistan'ı vuran Ayla kasırgasında ölenlerin sayısının 210 kişiyi bulduğu açıklandı.
- Pakistan'ın doğusundaki Lahor kentinde, polis binasına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 30 kişi öldü.
- Bosna-Hersek Federasyonu Başbakanı Nedzad Brankoviç istifa etti.
- Kuzey Kore iki gün içinde 3 kısa menzilli bir füze denemesi yaptı.

28 MAYIS
- İran'da bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda 25 kişi öldü, 119 kişi yaralandı.
- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Çeçenistan'da kayıp kişilerle ilgili yapılan üç ayrı başvuruda Rusya'yı suçlu bularak, maddi tazminat ödemeye mahkum etti.

29 MAYIS
- Sudan'da kırsal bölgede yaşayan iki kabile arasında çıkan çatışmada, aralarında olaya müdahale etmeye çalışan polislerin bulunduğu 244 kişi öldü.
- Kuzey Kore, kısa menzilli füze denemesi yaptı.
- Kazakistan'dan iki gün önce fırlatılan ve içinde 3 astronot bulunan Rus uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na başarıyla kenetlendi.

30 MAYIS
-İran'da, iki gün önce camiye bombalı saldırıdan sorumlu tutulan 3 kişi idam edildi.

31 MAYIS
- Afganistan'da silahlı kuvvetlerin doğu ve güneydoğu vilayetlerinde 10 gün önce başlattığı operasyonlarda 248 dinci militanın öldürüldüğü bildirildi.

DÜNYADA 2009 YILI (HAZİRAN)

Fransız Havayollarına ait yolcu uçağının 228 kişiyle Atlas Okyanusuna düştüğü haberiyle başlayan haziran ayı, bu kez Yemen Havayollarına ait uçağın 153 kişiyle Hint Okyanusuna düştüğü haberiyle sona erdi.
İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın aynı göreve yeniden seçildiği seçimler ve ardından meydana gelen olaylarla akıllarda kalan haziran ayında sanat dünyası, "Charlie'nin Melekleri" dizisiyle tanınan oyuncu Farah Fawcett ile "pop kralı" Michael Jackson'u yitirdi.
Haziran ayında meydana gelen gelişmelerin başlıcaları şöyle:

1 HAZİRAN
- Fransız Havayollarına (Air France) ait yolcu uçağı, Rio-Paris seferini yaparken, taşıdığı 228 kişiyle Atlas Okyanusuna düştü.

3 HAZİRAN
- Sırbistan'ın doğusunda, yaklaşık bir milyon yıllık çok iyi korunmuş bir mamut iskeleti bulundu.

4 HAZİRAN
- "Kung Fu" dizisinden tanınan Amerikalı oyuncu David Carradine, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta ölü bulundu.

6 HAZİRAN
- Meksika'nın kuzeybatısındaki Hermosillo'da bir kreşte çıkan yangın, 47 çocuğun ölümüne yol açtı.
- Çalışmalarıyla organ nakli yapılabilmesinin yolunu açan 1980 Nobel Tıp Ödülü sahibi Fransız bilim adamı Jean Dausset 92 yaşında öldü.

8 HAZİRAN
- ABD Başkanı Barack Obama'nın emriyle Afganistan'a takviye olarak gönderilen yaklaşık 7 bin Amerikan askeri görevine başladı.

11 HAZİRAN
- Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribiyle ilgili alarm düzeyini, küresel salgın (pandemi) anlamına gelen 6. düzeye yükseltti.

12 HAZİRAN
- İran'da halk, 10. dönem cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.
- BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'ye yeni ve sert yaptırımlar getiren kararı oy birliğiyle kabul etti.

16 HAZİRAN
- İran'da Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad karşısında seçimi kaybeden Mir Hüseyin Musevi yandaşları, Tahran'da büyük bir gösteri düzenledi.

17 HAZİRAN
- İran'da cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarına itiraz için düzenlenen "sessiz protesto" yürüyüşüne on binlerce kişi katıldı. Fransa'nın Tahran Büyükelçiliği, bazı göstericilerin saldırısına uğradı.

19 HAZİRAN
- Avrupa Birliği (AB), İran'da seçimlerin ardından düzenlenen protesto gösterilerinde meydana gelen şiddet olaylarını kınadı.
- Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'a insansız 2 uzay aracı gönderdi.

20 HAZİRAN
- Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Tazehurmatı kasabasında bomba yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda 73 kişi öldü, 194 kişi yaralandı.
- İran'da cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden Mir Hüseyin Musevi, İran halkına, tutuklanması durumunda ülke çapında grev yapılması çağrısında bulundu.
- İspanya'nın güneyindeki Endülüs bölgesindeki Granada kentinde düzenlenen uluslararası film festivalinde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü Melih Selçuk, Semih Kaptanoğlu'nun yönettiği "Süt" filmindeki rolüyle kazandı.

21 HAZİRAN
- İran'da cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarının protesto edildiği gösterilerde 8 günde resmi verilere göre 21 kişi, resmi olmayan verilere göre 150'den fazla kişi öldü.

22 HAZİRAN
- Rusya'nın Kafkaslar bölgesindeki cumhuriyetlerinden İnguşetya'da Devlet Başkanı Yunus-Bek Yevkurov, konvoyuna düzenlenen ve 4 korumasının öldüğü bombalı saldırıda ağır yaralandı.
- Birleşik Krallık ile Ürdün, sivil nükleer enerji işbirliği anlaşması imzaladı.

23 HAZİRAN
- ABD'ye ait insansız bir uçağın Pakistan'ın Afganistan sınırı yakınlarındaki Güney Veziristan'da düzenlediği hava saldırısında 70 kişi öldü.
- ABD Başkanı Barack Obama, İran yönetiminin protesto gösterilerini "tehdit, şiddet ve gözaltına alma yöntemleriyle" bastırma çabalarını kınadı.

24 HAZİRAN
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırıda 68 kişi öldü.

25 HAZİRAN
- Hindistan'da 2 aydır etkili olan aşırı sıcaklar 100 kişinin ölümüne yol açtı.
- "Charlie'nin Melekleri" dizisiyle tanınan Amerikalı oyuncu Farah Fawcett, 62 yaşında hayata veda etti.

26 HAZİRAN
- "Pop kralı" Michael Jackson, 50 yaşında öldü.
- Somali'de hükümet güçleriyle kökten dinci isyancılar arasındaki çatışmalarda son bir ayda 250 sivil öldü.

27 HAZİRAN
- NATO ile Rusya Federasyonu arasında, 10 ay önce Gürcistan savaşının ardından dondurulan askeri ilişkilerin yeniden başlatılması kararlaştırıldı.
- BM Genel Kurulu'nda düzenlenen Ekonomik Krizle Mücadele Konferansı'nda, küresel mali sistemde reform yapılması çağrısında bulunuldu.
- Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, hükümeti kurma görevini parlamentodaki çoğunluk lideri Saad Hariri'ye verdi.

28 HAZİRAN
- Orta Amerika ülkesi Honduras'da askerler, solcu Devlet Başkanı Manuel Zelaya'yı tutukladı.
- Arnavutluk'ta halk, genel seçimler için sandık başına gitti.

29 HAZİRAN
- ABD Hava Kuvvetleri, California'daki bir üssünden savaş başlıksız "Minuteman 3" tipi kıtalar arası balistik füze denemesi yaptı.
- Hindistan'da yıldırım çarpmaları sonucu 35 kişi yaşamını yitirdi.

30 HAZİRAN
- Yemen Havayollarına ait uçak, 142 yolcu ve 11 kişilik mürettebatıyla Hint Okyanusu'ndaki Komor Adaları açıklarında düştü. Kazadan sadece 14 yaşındaki bir kız kurtuldu.
- Irak'ın Kerkük kentinde düzenlenen bombalı saldırıda 32 kişi öldü, yaklaşık 100 kişi yaralandı.

DÜNYADA 2009 YILI (TEMMUZ)

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde meydana gelen şiddet olayları, temmuz ayına damgasını vuran gelişmelerin başında yer aldı.
Irak'taki şiddet olaylarının da dinmediği temmuzda akıllarda kalan başlıca gelişmeler şöyle:

1 TEMMUZ
- İsveç, Avrupa Birliğinin (AB) dönem başkanlığını 6 aylık süre için törenle devraldı.
- Almanya'da 23 Mayıs'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimini kazanan Cumhurbaşkanı Horst Köhler, ikinci dönem görev süresine başladı.
- Uzayda, Güneş'ten 500 kat daha fazla kütleye sahip bir kara delik bulundu.
- Ay'da en ağır doğal element olan uranyumun varlığına ilişkin bulgular ilk defa saptandı.
- Hırvatistan Başbakanı İvo Sanader, görevinden istifa ettiğini ve siyasetten tamamen çekilme kararı aldığını açıkladı.

2 TEMMUZ
- Eski bir Bosnalı Sırp polisi Damir Ivankoviç (39), 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında 200'den fazla Boşnak ve Hırvat'ın katledilmesinde rol aldığı gerekçesiyle 14 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
- Amerikalı Amiral James Stavridis, NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanlığına (SACEUR) atandı.
- Uluslararası Af Örgütü, "İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ne saldırıda yüzlerce Filistinli sivili öldürdüğünü, binlerce evi yıktığını, bunların savaş suçu olduğunu" belirtti.
- ABD Başkanı Barack Obama göreve geldikten sonra Amerikan güçlerinin Afganistan'da Taliban'a karşı ilk büyük saldırısı "Hançer Operasyonu" Helmand vilayetinde başladı. 4 bin asker ve denizci ile 650 Afgan asker ve polisinin katıldığı saldırının havadan da desteklendiği bildirildi.
- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) başkanlığına, Japonya temsilcisi Yukiya Amano seçildi.

3 TEMMUZ
- Avustralya'da 98 milyon yılık dinozor fosilleri bulundu.
- Pakistan'daki aşiret bölgesi Orakzai'de askeri helikopterin düşmesi sonucu 26 asker öldü.
- Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç'in Başbakanlık görevine atadığı muhafazakar Jadranka Kosor, ülkenin ilk kadın başbakanı oldu.
- Belçika, ABD ve İsrail ordularınca yoğun olarak kullanılan seyreltilmiş uranyumu yasaklayan ilk ülke oldu.

4 TEMMUZ
- Kuzey Kore 24 saatte 7 kez füze denemesinde bulundu.
- Amerikan Devletleri Örgütü (OAS), devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın göreve iadesi için verdiği ültimatomu yerine getirmeyen Honduras'ın üyeliğini askıya aldı. Honduras'taki darbenin ardından idareyi ele geçiren askeri yönetim, darbeyi kınayan OAS'den ayrıldı.
- Güneş'te son bir yılın en büyük patlaması tespit edildi.

5 TEMMUZ
- Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de olaylar başladı.
- Belçika'da doktorlar dünyada ilk kez, kalp krizi geçiren bir hastanın kemik iliğinden elde edilen dokuyu kalbe nakletmeyi başardı.

6 TEMMUZ
- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çıkan olaylarda ölü sayısının 140'a yükseldiği, yaralı sayısının da 828 olduğu belirtildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Çin ve şiddete dönüşen iç sorunların baş gösterdiği diğer ülkelerin, sivil halkın güvenliğini ve hayatını korumak için azami özen göstermesi gerektiğini söyledi.
- Çin'in güneyindeki yağışların ardından 10'dan fazla eyalette meydana gelen, yılın en şiddetli sel felaketinde 75 kişi öldü.
- ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova ziyareti sırasında ABD ve Rusya, nükleer başlıklı silahların yarı yarı azaltılmasını kararlaştırdı.
- Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, Paris Belediye Sarayında düzenlenen törende yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a kentin simgesel "büyük madalyasını" sundu.

7 TEMMUZ
- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Han milliyetinden Çinlilerle Uygurların taşlı sopalı çatışmaya girmesi gerilimi tırmandırdı, gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Urumçi'de 1434 kişinin tutuklandığı bildirildi.
- Michael Jackson'un ailesi tarafından California-Los Angeles kenti Beverly Hills Tepeleri mezarlığında yapılan cenaze törenine çok sayıda ünlü katıldı. töreni dünyada yüz milyonlarca insan izledi.

8 TEMMUZ
- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'de Urumçi Belediye Başkanı Jerla İsamudin, pazar günü başlayan olaylarda pazartesi akşamına kadar 156 kişinin hayatını kaybettiğini, 1080 kişinin yaralandığını söyledi. Kentte 200 kişilik bir grup protesto gösterisi düzenledi.
- Irak'ın Musul kentinde, bombalı araçlarla düzenlenen saldırılarda 16 kişi öldü.
- Endonezya'da demokratik yollarla ikincisi yapılan devlet başkanlığı seçimini, 59 yaşındaki emekli general Susilo Bambang Yudhoyono kazandı.
- Astronomlar, şu ana dek bulunan en uzak süpernovayı (patlayan yıldız) keşfettiler.
- İngiliz bilim adamları embriyodan alınan kök hücreden insan spermi ürettiklerini bildirdi.

9 TEMMUZ
- Irak'ın kuzeyindeki Telafer kentinde peş peşe düzenlenen iki intihar saldırısında 34 kişi öldü.
- Afganistan'ın Logar bölgesinde meydana gelen patlamada 21'i sivil 25 kişi yaşamını yitirdi.
- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, Ugandalı militanların 80 dolayında kişiyi kaçırdığı bildirildi.
- AB'nin 27 üyesi, 5 yıllık görev süresi 31 Ekimde sona erecek olan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun aynı göreve yeniden atanmasını öngören kararnameye imza attı.

10 TEMMUZ
- Azerbaycan'ın Ermeni işgali altındaki Yukarı Karabağ bölgesinde, "Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve Karabağ sorunu" konulu geniş katılımlı Ermeni Forumu başladı.
- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çıkan olaylarda ölü sayısı 184'e yükseldi.
- Hindistan'ın batısındaki Gucarat eyaletinde sahte içkiden 122 kişi öldü.

11 TEMMUZ
- İngiltere, Afganistan'da son 24 saat içinde 8 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.
- İran'da ilk kez buzağı kopyalandı.

12 TEMMUZ
- Somali'nin başkenti Mogadişu'da hükümete bağlı güçlerle militanlar arasındaki çatışmalarda 43 kişi öldü.
- Hindistan'da Maocu gerillaların düzenlediği saldırıda 22 polis öldürüldü.

14 TEMMUZ
- Ruanda soykırım suçlularını yargılayan BM mahkemesi, eski Kigali valisini ömür boyu ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

15 TEMMUZ
- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5 Temmuzda meydana gelen olayların ardından ölü sayısı 192'ye yükseldi.
- Tahran-Erivan seferini yaparken İran'ın kuzeyindeki Kazvin kenti yakınında düşen Hazar Havayolları uçağındaki 168 kişi hayatını kaybetti.
- Kongo Cumhuriyetinde 12 Temmuz'da yapılan devlet başkanlığı seçimini, Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso kazandı.

16 TEMMUZ
- Amerikan uzay mekiği Endeavour, Florida eyaletindeki Kennedy uzay merkezinden fırlatıldı.

17 TEMMUZ
- İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığına Ali Ekber Salihi atandı.
- Uzay mekiği Endeavour, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı.
- İzlanda, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmak için resmen başvurusunu yaptı.
- Endonezya'da iki otelde düzenlenen bombalı saldırılarda, aralarında yabancıların da bulunduğu 9 kişi öldü, 50'dan fazla kişi yaralandı.
- Afganistan'ın güneyinde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu 5'i çocuk 11 sivil yaşamını yitirdi.

18 TEMMUZ
- Gabon'da Başbakan Jean Eyeghe Ndong'un devlet başkanı seçimine girmek için istifa etmesinin ardından, onun yerine Paul Biyoghe Mban atandı.

19 TEMMUZ
- Moritanya'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini eski cunta lideri Muhammed Ould Abdülaziz kazandı.

20 TEMMUZ
- Afganistan'ın güneyindeki Kandahar bölgesinde NATO'ya ait bir savaş uçağı düştü.
- Eski Peru Devlet Başkanı Alberto Fujimori, rüşvet almak suçundan 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
- "Angela'nın Külleri" adlı romanın yazarı Pulitzer ödüllü Frank McCourt öldü.

21 TEMMUZ
- Uluslararası Gandi Barış ve Uzlaşma Ödülünün bu yılki sahibi, Myanmar'ın kadın muhalif lideri Aung San Suu Kyi oldu.

22 TEMMUZ
- 21. yüzyılın en büyük güneş tutulması meydana geldi.
- ABD Başkanı Barack Obama, Irak'ta süren şiddete karşın, ülkesinin 2011 yılının sonunda tüm Amerikan askerlerini Irak'tan çekeceğini söyledi.

23 TEMMUZ
- Kırgızistan'da yapılan devlet başkanlığı seçiminden Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev galip çıktı.
- Hindistan'da bu yılki muson mevsiminde bugüne kadar 441 kişinin öldüğü bildirildi.
- Bulgaristan'da 7 Temmuzda yapılan parlamento seçimini kazanan GERB partisinin fahri başkanı, Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov yeni kabineyi kurdu.

24 TEMMUZ
- İran'da meydana gelen uçak kazasında 17 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

26 TEMMUZ:
- Nijerya'nın kuzeyindeki Bauchi kenti yakınlarında bir polis merkezine saldırı girişiminde bulunan Taliban yanlısı bir grupla polis arasında çıkan çatışmada 150 kişi öldü.
- Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, spor yaparken rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

27 TEMMUZ
- Myanmar'daki muhalefet lideri Aung San Suu Çii, Uluslararası Af Örgütünün en büyük ödülü olan "Vicdan Elçisi" ödülünün sahibi oldu.
- Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlenen Endeavour uzay mekiğinin astronotları, planlanan 5 uzay yürüyüşünün sonuncusunu tamamladı.

28 TEMMUZ
- Irak güvenlik güçleri, İranlı muhalif Halkın Mücahitleri Örgütünün Irak'taki Eşref kampına operasyon düzenleyerek kampın kontrolünü ele aldı, çıkan olaylarda en az 260 kişi yaralandı.
- ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Suriye'ye yönelik ticari yaptırımları hafifletme kararı aldı.
- Çin'in kuzeyinde bulunan İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde 4 bin kişi şebeke suyundan zehirlendi.
- Bangladeş'te içinde kimyasal madde izine rastlanan ateş düşürücü şuruptan 25 çocuk öldü.
- Endeavour, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrıldı.

29 TEMMUZ
- Batı Afrika ülkesi Gine Bissau'da devlet başkanı seçimlerini Malam Bacai Sanha kazandı.
- Moldova'da genel seçimler yapıldı.
- Venezuela, Kolombiya ile diplomatik ilişkilerini dondurdu.

30 TEMMUZ
- Çin'in güneyinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında en az 66 kişi öldü.
- Nijerya'da ordu, Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanların gittiği bir camiyi bombaladı. Saldırıda ve ardından çıkan çatışmalarda toplam 600 kişinin öldüğü bildirildi.
- NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Brüksel'de düzenlenen törenle görevine veda etti.

31 TEMMUZ
- ABD'nin Saddam Hüseyin'i devirmek için Irak'ı işgal ettiği 2003 yılında bu ülkede konuşlanan Britanya askerleri Irak'tan tamamen çekildi.
- Bağdat'ta Şiilere ait 5 camiye düzenlenen bombalı saldırıda 27 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.
- Endeavour, 16 günlük görevini tamamlayarak Yer'e indi.

DÜNYADA 2009 YILI (AĞUSTOS)

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında Eylül 2008'de başlayan müzakere maratonunun ilk turu, yapılan 40 görüşmenin ardından ağustos ayında tamamlandı.
Gürcistan'ın, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, eski Sovyet cumhuriyetleri arasında kurulan Bağımsız Devletler Topluluğundan (BDT) resmen ayrıldığı bu ay, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) şemsiyesi altındaki en büyük grup olan El Fetih'in 6. Kongresi Beytüllahim'de yapıldı.
Ağustos ayında dünyada meydana gelen belli başlı gelişmeler şöyle:

1 AĞUSTOS
- Filipinler'in eski Devlet Başkanı ve muhalefet lideri Corazon Aquino öldü.

2 AĞUSTOS
- Nijerya'nın kuzeyinde askerlerle radikal dinci bir grubun üyeleri arasında beş gün süren çatışmada 780 kişi öldü.

3 AĞUSTOS
- Sudan'ın güneyinde çıkan aşiret çatışmalarında 161 kişi öldü.

4 AĞUSTOS
- Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde 5 Temmuzda meydana gelen olaylarla ilgili olarak 83 kişi tutuklandı, 718 kişi gözaltına alındı.
- Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) şemsiyesi altındaki en büyük grup olan El Fetih'in 6. Kongresi Beytüllahim'de başladı.

6 AĞUSTOS
- Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında Eylül 2008'de başlayan müzakerelerin ilk turu tamamlandı.

7 AĞUSTOS
- Irak'ın Musul kentinde bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 37 kişi öldü, 276 kişi yaralandı.
- Büyük Okyanustaki ada ülkesi Tonga açıklarında alabora olarak batan gemideki 60 kişi öldü.

8 AĞUSTOS
- Filistin lideri Yaser Arafat'ın ölümünden sonra El Fetih başkanlığına getirilen Mahmud Abbas (Ebu Mazen), Beytüllahim'de toplanan El Fetih'in kongresinde hareketin başkanlığına yeniden seçildi.

10 AĞUSTOS
- Çin'de 600 çocuk kurşundan zehirlendi.
- Irak'ın başkenti Bağdat ile Musul kentindeki saldırılarda 41 kişi öldü, 156 kişi yaralandı.

11 AĞUSTOS
- Asya'yı vuran "Morakot" ve "Goni" kasırgaları, Çin'de 10,4 milyon kişiyi etkiledi.

13 AĞUSTOS
- ABD Başkanı Barack Obama, bilim, sanat, tıp, siyaset ve spor alanlarında gösterdikleri üstün hizmetlerden dolayı seçilen 16 kişiyi, ülkesinin en büyük sivil nişanı olan Özgürlük Madalyası ile onurlandırdı.

15 AĞUSTOS
- Savaş suçlusu 2 Bosnalı Sırp Miladin Triviç ile Slobodan Bayiç, 15 ve 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

17 AĞUSTOS
- Sibirya'nın Hakasya bölgesinde bulunan Rusya'nın en büyük ve en güçlü hidroelektrik santralinde meydana gelen kazada 69 kişi öldü.
- Rusya'nın İnguş Cumhuriyeti'nin başkenti Nazran'da emniyet müdürlüğü binasına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 20 kişi öldü.
- Kuveyt'te bir düğün çadırındaki çıkan yangında 46 kişi öldü.

18 AĞUSTOS
- Gürcistan, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, eski Sovyet cumhuriyetleri arasında kurulan Bağımsız Devletler Topluluğundan (BDT) resmen ayrıldı.
- Eski Güney Kore Devlet Başkanı Kim Dae-jung tedavi gördüğü hastanede öldü.

19 AĞUSTOS
- Irak'ın başkenti Bağdat'ın merkezinde bomba ve havan topuyla yapılan saldırılarda 101 kişi öldü, 563 kişi yaralandı.
- İsveç'te yayımlanan bir gazete, İsrail askerlerinin, Filistinlileri organlarını çalmak amacıyla öldürdüğünü iddia etti.

20 AĞUSTOS
- İskoçya'da Lockerbie saldırısından hüküm giyen Libyalı Abdülbasit Ali Muhammed El Megrahi serbest bırakıldı ve ülkesine döndü.
- Çin'in Hunan eyaletinin Vugang şehrinde 1354 çocuk kurşundan zehirlendi.
- Afganistan'da devlet başkanlığı seçimi yapıldı.

21 AĞUSTOS
- ABD'de federal bir temyiz mahkemesi, California eyaletinde 9 yıl önce kabul edilen ve 1915 olaylarında ölen Ermenilerin mirasçılarına, sigorta şirketlerine karşı dava açma yetkisini veren yasayı iptal etti.
- İnsansız Amerikan uçağından Pakistan'ın sorunlu kuzeybatı kesimine düzenlenen füze saldırısında 6'sı çocuk 21 kişi öldü.

22 AĞUSTOS
- Pakistan'da Taliban'ın yeni liderliğine Hekimullah Mesud seçildi.
- Nijerya'da kolera salgınında 52 kişi hayatını kaybetti.

23 AĞUSTOS
- Güney Kore'de ölen eski Devlet Başkanı Kim Dae-jung, devlet töreniyle defnedildi.
- Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Afrika nüfusunun 1 milyarı geçtiğini bildirdi.

24 AĞUSTOS
- ABD Başkanı Barack Obama'nın, terör zanlılarının sorgulanması için kurulmasını onayladığı "Önemli Sanık Soruşturma Grubu" adlı yeni özel birimin, Ulusal Güvenlik Konseyinin denetiminde olacağı kaydedildi.
- Irak'ta, ocak ayında yapılacak genel seçimler öncesinde "Irak Ulusal İttifakı" adlı yeni siyasi oluşum kuruldu.
- Hindistan'ın kuzeyinde, Japon ensefaliti salgınında 200 çocuk öldü.
- Venezuela güzeli Stefania Fernandez, 2009 Kainat Güzeli seçildi.
- Kuzey Kore ve Rusya'dan sonra ABD Hava Kuvvetleri de kıtalar arası balistik füze denemesi yaptı.

25 AĞUSTOS
- Afganistan'ın Kandahar kentinde bomba yüklü 5 araçla düzenlenen saldırıda 41 kişi öldü, 66 kişi yaralandı.
- Pakistan'daki Taliban militanları, liderleri Beytullah Mesud'un ABD'nin füze saldırısında öldüğünü kabul etti.
- Irak, başkent Bağdat'ı geçen hafta kana bulayan saldırıların ardından Şam büyükelçisini geri çağırma kararı aldı. Yanıt olarak Suriye de Bağdat büyükelçisini çekmeyi kararlaştırdı.
- Moğolistan ile Rusya, uranyum işletmesi için anlaşma imzaladı.
- Güney Kore ilk kez, uydu taşıyan bir roketini uzaya fırlattı.

26 AĞUSTOS
- İran'da akciğer kanseri tedavisi gören Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK) lideri Abdülaziz El Hekim 59 yaşında hayatını kaybetti.
- Amerikalı ünlü senatör ve Demokrat Parti'nin önemli şahsiyeti Edward Kennedy 77 yaşında öldü.

27 AĞUSTOS
- Tayvan adasından geçen Morakot tayfununun yol açtığı sel ve toprak kaymalarında ölenlerin sayısı 543'e çıktı.
- Afganistan'da Taliban komutanı Molla Müslim'in yaralı olarak tutuklandığı bildirildi.

28 AĞUSTOS
- Domuz gribinin dünya genelinde en az 2 bin 185 can aldığı bildirildi.
- Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Afganistan'daki NATO güçlerinin eski komutanı Orgeneral David Richards'ı yeni genelkurmay başkanı olarak atadı.

29 AĞUSTOS
- İran'ın başkenti Tahran'da hayatını kaybeden Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK) lideri Abdülaziz El Hekim, Necef kentinde defnedildi.,
- Amerikan uzay mekiği Discovery, 13 günlük uzay yolculuğuna başladı.

30 AĞUSTOS
- İsrail askeri mahkemesi, 2002 yılında Gazze'ye silah kaçakçılığından yakalanan gemi davasıyla ilgili olarak yargılanan, Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın "sağ kolu" olarak bilinen Fuad Şubaki'yi 20 yıl hapse mahkum etti.
- Japonya'da genel seçimler yapıldı.
- Afrika'nın batısında yer alan Gabon Cumhuriyeti'nde halk, 40 yılı aşkın Ömer Bongo iktidarının ardından sandık başına gitti.
- ABD'de, 77 yaşında beyin urundan ölen Kennedy ailesinin kıdemli senatörü Edward Kennedy, başkent Washington'un güneyindeki Arlington milli mezarlığında toprağa verildi.

31 AĞUSTOS
- Kıbrıs'taki kayıp şahısların akıbetini araştıran Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi, Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliği'nde bulunan meçhul mezarların kimlere ait olduğuna yönelik kazı çalışması başlattı.
- Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK) başkanı Abdülaziz El Hekim'in ölümünün ardından, yerine oğlu Ammar El Hekim getirildi.
- İspanya'da boğaların sokaklarda koşturtulduğu festivallerde bu yıl 6 kişinin öldüğü,100 kişinin yaralandığı açıklandı.
- İsrail devleti kurulduğundan bu yana ilk kez, başbakanlık görevinde bulunmuş bir kişi hakkında savcılık iddianame hazırladı. Rüşvet ve yolsuzluk iddialarının başbakanlıktan istifaya götürdüğü Ehud Olmert, rüşvet dahil, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, belgelerde sahtecilik ve gelir vergisi kaçırmakla resmen suçlandı.
- Çin'in Anhui ve Hubey eyaletlerinde 16 kişi, yıldırım çarpması sonucu hayatını kaybetti.
- Hindistan, insansız Chandrayaan 1 uzay aracıyla temas kurma çabalarının sonuç vermemesi üzerine 82 milyon dolar tutarındaki Ay yüzeyinin haritasının çıkarılması programını durdurdu.
- Discovery uzay mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı.

DÜNYADA 2009 YILI (EYLÜL)

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlatılan müzakerelerin ikinci turu eylül ayında başladı.
Rusya ile ABD arasında stratejik nükleer silahların azaltılmasına (START) ilişkin müzakerelerin İsviçre'nin Cenevre kentinde başladığı eylülde, Güney Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Amerikan Samoası açıklarında ve Endonezya'da meydana gelen depremler binin üzerinde can aldı.
Dünyada eylül ayında dikkat çeken bazı gelişmeler şunlar:

1 EYLÜL
- BM Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığı ABD'ye geçti.

2 EYLÜL
- Endonezya'da meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde 100'den fazla kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce kişi yaralandı, binlerce evde maddi hasar meydana geldi.

3 EYLÜL
- İran meclisi, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından sunulan yeni kabinedeki 21 üyeden 18'ine güvenoyu verdi. Sağlık Bakanlığına aday gösterilen Merziye Vahid Destcerdi kabinenin ve İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanı oldu.
- Gabon'da 30 Ağustosta yapılan devlet başkanlığı seçiminin galibi, ülkede 41 yıl iktidarda kalan Ömer Bongo'nun oğlu Ali Ben Bongo oldu.
- Ruanda'nın eski Meclis Başkanı Alfred Mukezamfura, 1994'te Tutsilere karşı soykırıma katılmaktan suçlu bulunmasını takiben ömür boyu hapse mahkum edildi.

4 EYLÜL
- Amerikalı pop yıldızı Michael Jackson'un cenazesi, aile üyeleri ile ünlülerin katıldığı törenle, California eyaletine bağlı Forest Lawn Glendale'deki anıt mezara defnedildi.
- Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz'da NATO güçlerinin, Taliban'ın kaçırdığı belirtilen petrol tankerlerini hedef alan hava saldırısında onlarca sivil öldü. Yerel kaynaklar sivil can kaybının 90'a yakın olduğunu belirtti.

5 EYLÜL
- İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya gelen G-20 ülkeleri maliye bakanları, ortak bildiri yayımlayarak, küresel ekonomiyi ayağa kaldırmak için canlandırma önlemlerini sürdürme sözü verdi.
- Makedonya'da Ohri gölünde turistleri taşıyan 1924 yapımı bir geminin batması sonucu 20 kişi öldü.

7 EYLÜL
- İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde 500 konutun inşaatına onay verdi.

8 EYLÜL
- Çin'de bir kömür madeninde meydana gelen grizu patlamasında 35 maden işçisi öldü, 44'ü madende mahsur kaldı.
- Lübnan'da muhalefet, 14 Mart çoğunluk hareketinin hükümeti kurmakla görevlendirilen lideri Saad Hariri'nin Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'a sunduğu hükümet listesini reddetti.
- Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu, geçen ay yapılan devlet başkanı seçiminin ardından yüzlerce oy merkezindeki oylarda usulsüzlük olduğunu açıkladı. Komisyon, oyların yüzde 91,6'sının sayıldığını, ancak usulsüzlükten şüphelenilen 600 oy merkezinin sonuçlarının dışarda bırakıldığını bildirdi.
- Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanlığı, İtalyan General Guiseppe Emilio Gay'den Alman General Markus Bentler'e geçti.

9 EYLÜL
- İran, nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili güncelleştirilmiş "yeni öneri paketini", BM Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ile Almanya'dan oluşan 5 artı 1 ülkelerinin temsilcilerine sundu.
- Sierra Leone'de, şiddetli fırtınada bir geminin alabora olması sonucu, çoğu 8-16 yaşları arasındaki çocuklar olmak üzere 70 kişi öldü.

10 EYLÜL
- Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlatılan müzakerelerin ikinci turu başladı. Türk ve Rum tarafları, "federal yürütme" ile ilgili farklılıklarını yakınlaştırmak amacıyla yeni öneriler sundu.
- ABD, İran'ın uranyum zenginleştirme programını bırakması karşılığında ekonomik ve siyasal destek öneren 5+1 ülkelerinin teklifine verdiği karşı teklifi yetersiz bulundu.
- Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya ve Abhazya'yı bağımsız ve egemen devletler olarak tanıdığını açıkladı.
- Lübnan'da yaklaşık 10 haftadır birlik hükümeti kurmak için çaba harcayan Saad Hariri, hükümeti kurma görevini cumhurbaşkanına iade etti.

11 EYLÜL
- Nikaragua ile Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladı.

12 EYLÜL
- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, kendisini Yaser Arafat'ın İsrail ve ABD'nin işbirliğiyle öldürülmesi komplosuna karışmakla suçlayan FKÖ'nün dış ilişkiler bölümü başkanı Faruk Kaddumi'yi görevinden aldı.
- ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a bağlı olan Savunma Güvenlik ve İşbirliği Dairesi (DSCA), Türkiye'ye,, potansiyel olarak değeri milyarlarca doları bulabilecek uzun menzilli hava savunma ve füzesavar füze sistemleri satımı için Amerikan Kongresi'nin iznine resmen başvurdu.
- 66. Uluslararası Venedik Film Festivali'nde en iyi film dalında verilen Altın Aslan ödülünü İsrailli yönetmen Samuel Maoz "Lübnan" adlı filmiyle kazandı. Fatih Akın'ın "Soul Kitchen" filmiyle jüri özel ödülünü kazandığı festivalde, İngiliz aktör Colin Firth en iyi erkek oyuncu, Rus aktrisi Ksenya Rappoport en iyi kadın oyuncu seçildi.

14 EYLÜL
- Norveç'te meclisin yeni üyelerini belirlemek için halk sandık başına gitti.
- Arnavutluk'ta Sali Berişa tarafından kurulan yeni koalisyon hükümeti, Cumhurbaşkanı Bamir Topi'den onay aldı.

15 EYLÜL
- Eski ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlattığı için hüküm giyen Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi, 9 aylık hapis hayatının ardından serbest bırakıldı.

16 EYLÜL
- Avrupa Parlamentosu genel kurulu, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun görev süresinin beş yıl daha uzatılmasını kararlaştırdı.
- Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, hükümeti kurma görevini ikinci kez Saad Hariri'ye verdi.

17 EYLÜL
- Yemen'de savaş uçaklarının bombaladığı mülteci kampında çoğu kadın ve çocuk 80'den fazla sivilin öldüğü öne sürüldü.
- Çek hükümeti, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya füze kalkanı yerleştirme planlarından vazgeçtiğini duyurdu. Füze kalkanı projesi için Orta Avrupa'dan vazgeçtiğini açıklayan ABD yönetimi de, projenin "kuzey ve güney Avrupa'ya kaydırılacağını", yeni planda füze kalkanı tesislerinin "gemilerde ve karasal bölgelerde olmasının öngörüldüğünü" bildirdi.

18 EYLÜL
- Pakistan'ın kuzeybatısındaki Kohat kentinde bombalı araçla düzenlenen intihar saldırısında, yaralandıktan sonra hayatını kaybedenler dahil toplum 33 kişi öldü.
- Somali'nin başkenti Mogadişu'da, Afrika Birliği barış gücü (Amisom) üssüne bomba yüklü 2 araçla düzenlenen intihar saldırısında 10'u Burundi askeri, biri kuvvet komutan yardımcısı olmak üzere 14 kişi yaşamını yitirdi.

19 EYLÜL
- Rusya, ABD'nin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde uzun menzilli füze kalkanı kurma projesinden vazgeçmesine karşılık olarak, Polonya sınırına füze yerleştirme planından vazgeçtiğini açıkladı.

20 EYLÜL
- Avrupa Birliği, Nazi soykırımını inkar eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı kınayarak, bunun Yahudi düşmanlığı ve nefreti teşvik ettiğini belirtti.

21 EYLÜL
- Rusya ile ABD arasında stratejik nükleer silahların azaltılmasına (START) ilişkin müzakereler, İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.
- Honduras'ta darbeyle görevinden ve ülkesinden uzaklaştırılan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya, gizlice ülkesine dönerek Brezilya Büyükelçiliğine sığındı.

22 EYLÜL
- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kıbrıslı 18 Rum vatandaşının Türkiye aleyhine açtığı mülkiyet davasında ihlal kararı verdi.
- ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında New York'ta üçlü görüşme düzenlendi.
- Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun genel direktörlük seçimini Bulgar aday İrina Bokova kazandı.

23 EYLÜL
- Amerikan Senatosu, Lockerbie mahkumu Libyalı Abdülbaset El Megrahi'nin İskoç makamlarınca serbest bırakılmasını oy birliğiyle kınadı.
- ABD Başkanı Barack Obama, BM Genel Kurulu'nda, yeni bir "çok taraflı işbirliği" döneminin başlaması çağrısında bulundu.

25 EYLÜL
- ABD'nin Pittsburg şehrinde yapılan G-20 zirvesinde, küresel ekonomik dengesizliklerin giderilmesi için önlem alınması konusunda mutabakat sağlandı.

26 EYLÜL
- İspanya'da bu yıl 57. kez düzenlenen San Sebastian Film Festivalinin en büyük ödülü "Altın İstiridye", Çinli yönetmen Lu Chuan'ın "City of Life and Death" (Ölüm ve Yaşam Şehri) adlı filmine verildi.

27 EYLÜL
- Filipinler'i etkisi altına alan Ketsana tropik fırtınasının neden olduğu ve ülkede son 40 yıldan beri görülen en büyük sel felaketinde, sonraki günlerde meydana gelen ölümler dahil toplam 240 kişi hayatını kaybetti.
- İran'ın, yıllık planlı füze savunma tatbikatında karadan karaya füze denemesi yaptığı bildirildi.
- Almanya'da yapılan genel seçimleri, Birlik partileri (CDU/CSU) oyların yüzde 33,8'ini alarak kazandı.
- Portekiz'deki genel seçimlerde, Jose Socrates'in liderliğindeki Sosyalist Parti (PS) zafer elde etti.

29 EYLÜL
- Filipinler'den sonra Vietnam'ın orta kesimlerini vuran Ketsana kasırgasında 33 kişi ödü.
- Afganistan'ın güneyindeki Kandahar'da bir otobüsün mayına çarpması sonucu 7'si kadın, 10'u çocuk 30 kişi hayatını kaybetti.

30 EYLÜL
- Peru'nun eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori, muhaliflerinin telefonlarını yasal olmayan biçimde dinleme ve rüşvet vermek suçlarından 6 yıl hapse mahkum edildi.
- Güney Pasifik Okyanusu'ndaki ada ülkesi Amerikan Samoası açıklarında şiddetli bir deprem meydana geldi ve tsunami uyarısı yapıldı. Önce 7,9 daha sonra 8,3 büyüklüğündeki olduğu açıklanan deprem ve ardından meydana gelen tsunami Samoa adaları ve Tonga'da 113 kişi ölümüne yol açtı.
- Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde, sonraki günlerde yaşamını yitirenler dahil 1115 kişi öldü.

DÜNYADA 2009 YILI (EKİM)

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesini ve iki ülke arasındaki sınır kapısının açılmasını öngören protokoller, ekim ayında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan tarafından imzalandı.
Yunanistan'da genel seçimlerden birinci parti olarak çıkan PASOK'un Genel Başkanı Yorgo Papandreu, bu ay kurduğu hükümette Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi. Nobel ödüllerinin sahiplerini bulduğu ekimde barış ödülü ABD Başkanı Barack Obama'nın oldu.
Ekim ayına damgasını vuran belli başlı gelişmeler şunlar:

1 EKİM
- Romanya'da İçişleri Bakanı Dan Nica'nın görevden alınmasını protesto eden Sosyal Demokrat Partili bakanların çekilmesi üzerine, koalisyon hükümeti düştü.

2 EKİM
- Kanadalı uzay turisti Guy Laliberte'yi taşıyan Rus Soyuz aracı Uluslararası Uzay İstasyonu'na kilitlendi.
- İtalya'nın Sicilya adasındaki Messina kenti yakınlarında meydana gelen selde 20 kişi öldü.
- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin batısında, bir nehirde tekne battı, 50 kişi öldü.

3 EKİM
- İrlanda'da ikinci kez 2 Ekimde referanduma sunulan, yeni AB Anayasası olarak nitelendirilen Lizbon Anlaşması kabul edildi.
- Yemen'in kuzeyinde Şii militanlarla hükümet güçleri arasında çıkan çatışmalarda 34 kişi öldü.
- Nijerya Devlet Başkanı Umaru Yar'Adua'nın koşulsuz af önerisini kabul eden yüzlerce gerilla, liderleriyle birlikte silah bıraktı.

4 EKİM
- Yunanistan'da yapılan genel seçimlerde Yorgo Papandreu'nun genel başkanı olduğu PASOK birinci parti olarak çıktı.
- Afganistan'ın doğusundaki Nuristan vilayetinde çıkan çatışmada 8 Amerikan askeri öldü.
- Latin Amerika'nın popüler şarkıcısı Arjantinli Mercedes Sosa, 74 yaşında öldü.
- Danimarka Genelkurmay Başkanı Amiral Tim Jorgensen, Danimarka özel güçlerinin Irak ve Afganistan'daki operasyonlarının anlatıldığı bir kitabın ordu içindeki subaylarca Arapçaya çevrildiğinin ortaya çıkması üzerine istifa etti.

5 EKİM
- Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) "2009 İnsani Gelişme Endeksi" yayımlandı. Yaşamak için en iyi ülke Norveç olurken, Türkiye 79. sırada yer aldı.
- Amerikalı bilim adamları Elizabeth Blackburn, Carol Greider ve Jack Szostak, kanser ve yaşlanmayla ilgili araştırmaları dolayısıyla 2009 Nobel Tıp Ödülüne layık görüldü.

6 EKİM
- 2009 Nobel fizik ödülü, ışığın fiber optik içinde aktarılması alanındaki çığır açıcı çalışmaları ve bir görüntüleme yarı iletken devresi icat etmeleri dolayısıyla Amerikalı Charles K. Kao, Willard S. Boyle ve George E. Smith'e verildi.

7 EKİM
- Yunanistan'da Başbakan ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun kurduğu yeni kabine, yemin ederek göreve başladı.
- 2009 Nobel Kimya Ödülüne Amerikalı Venkatraman Ramakrishnan ve Thomas Steitz ile İsrailli Ada Yonath, ribozomların yapısı ve işleyişi konusundaki çalışmaları dolayısıyla layık görüldü.

8 EKİM
- 2009 Nobel Edebiyat Ödülüne Alman yazar Herta Müller layık görüldü.
- Mısır'ın en yüksek dini otoritesi El Ezher Şeyhi Muhammed Seyyid Tantavi, El Ezher okullarında öğrencilerin peçe takmasını yasakladı.
- Amerikalı araştırmacılar, insan genomunun üç boyutlu yapısının şifresini çözdü.

9 EKİM
- 2009 Nobel Barış ödülüne ABD Başkanı Barack Obama layık görüldü.
- Hindistan'ın Maharaştra eyaletinin Gadçiroli bölgesinde Maocu gerillalar bir polis ekibine pusu kurdu, saldırıda 17 polis öldü.
- Pakistan'ın Peşaver kentinde kalabalık bir pazar yerinde intihar saldırısı düzenlendi, 49 kişi öldü, 100'dan fazla kişi yaralandı.
- Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'ın güney kutbunda bir krateri, su bulmak amacıyla roketle başarılı şekilde vurdu.
- Dünyadaki büyük medya kuruluşlarının yöneticilerinin bir araya geldiği Dünya Medya Zirvesi, Çin'in başkenti Pekin'de başladı. Zirveye, 170 medya kuruluşunun 300'den fazla temsilcisi katıldı.

10 EKİM
- Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi ve iki ülke arasındaki sınır kapısının açılmasına dair protokoller, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan tarafından imzalandı.
- Birleşmiş Milletler'e ait uçak Haiti'de düştü, 11 askeri personel öldü.
- Yemen'in kuzeyinde, güvenlik güçleri 100'den fazla Şii isyancıyı öldürdü, 280'den fazla isyancı yaralandı.
- Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Lizbon Antlaşmasını onayladı.
- Nijerya'nın güneyinde yakıt dolu bir tankerin infilak etmesi sonucu yaklaşık 80 kişi öldü.

11 EKİM
- Kanadalı uzay turisti Guy Laliberte ile Amerikan astronot ve Rus kozmonotu taşıyan uzay aracı Dünya'ya indi.
- Irak'ın El Anbar vilayetinin merkezi Ramadi'de bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırılarda 19 kişi hayatını kaybetti.

12 EKİM
- Pakistan'ın Svat vadisinin doğusundaki Şangla bölgesinde düzenlenen saldırıda 41 kişi öldü.
- Yemen ordusu, ülkenin kuzeyindeki Saada bölgesinde Şii direnişçilere yönelik operasyonlarda 59 direnişçinin öldürüldüğünü açıkladı.
- Kuzey Kore, kısa menzilli 5 füze denemesi yaptı.
- Hindistan ile ABD arasında, bugüne kadarki en büyük ortak askeri tatbikat başladı.
- Hindistan, nükleer kapasiteli karadan karaya iki füze denemesi yaptı.

13 EKİM
- Romanya'da güvenoyu alamayan Emil Boc başbakanlığındaki azınlık hükümeti düştü.
- Irak İnsan Hakları Bakanlığı, 2004-2008 döneminde bombalar, cinayetler ve çatışmalar nedeniyle en az 85 bin kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
- Gabon Anayasa mahkemesi, ağustos ayındaki devlet başkanlığı seçimini kazanan Ali Bongo'nun devlet başkanlığını onayladı.
- Alternatif Nobel olarak bilinen "Doğru Yaşam Ödülü", Kongo, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan eylemcilere verildi.

15 EKİM
- Pakistan'ın doğusundaki Lahor kentinde silahlı kişiler, 3 polis merkezine eşzamanlı saldırı düzenledi, 18 kişi öldü.
- Pakistan'ın kuzeybatısında, ordunun Taliban mevzilerine düzenlediği bombardımanda 27 kişi yaşamını yitirdi.
- BM Güvenlik Konseyi, yeni 5 geçici üyesini seçti. BM Genel Kurulunda yapılan oylama sonucunda, 2010-2011 döneminde görev yapacak yeni üyeliklere Bosna-Hersek,Brezilya, Gabon, Lübnan ve Nijerya seçildi.

16 EKİM
- Çin'in doğusundaki Hınan eyaletinin Ciyüen şehrinde 968 çocuk kurşundan zehirlendi.
- İspanya'da en büyük edebiyat ödülü Premio Planeta'yı (Gezegen Ödülü) yoksul ülkelerden göç eden kadınların büyük sıkıntılarının anlatıldığı "Rüzgara Karşı" romanıyla İspanyol yazar ve gazeteci Angeles Caso aldı.
- Pakistan'da son 12 günde düzenlenen saldırılarda 176 kişinin öldüğü açıklandı.
- BM İnsan Hakları Konseyi, hem İsrail, hem de Filistinli Hamas örgütünü, aralık-ocak aylarındaki çatışmada savaş suçu işlemekle itham eden Goldstone raporunu onayladı.
- Irak'ın kuzeyindeki sorunlu Ninova bölgesinde Sünnilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 15 kişi öldü, 90 kişi yaralandı.

17 EKİM
- Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletine bağlı Pallipat kentinde, havai fişeklerin bulundurulduğu bir depoda çıkan yangında 30 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
- Pakistan ordusu, Güney Veziristan'daki aşiret bölgesinde bulunan Taliban militanlarına karşı geniş çaplı kara ve hava operasyonları başlattı.
- Hint Okyanusundaki Maldivler'de iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekmek üzere bakanlar su altında toplantı yaptı.
- Uluslararası Orta Doğu Film Festivali'nin ödülleri Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de sahiplerini buldu.

18 EKİM
- İran'ın güneydoğusunda Devrim Muhafızlarına yönelik olarak düzenlenen saldırıda 42 kişi öldü.
- Yemen'in Suudi Arabistan sınırı yakınlarındaki bölgede düzenlenen hava saldırılarında 44 isyancı öldürüldü.

19 EKİM
- Gökbilimcilerin, güneş sisteminin dışında 32 yeni gezegen keşfettiği açıklandı.

20 EKİM
- Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya'da Susilo Bambang Yudhoyono, ikinci 5 yıllık devlet başkanlığı görevine başladı.
- Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunun 7 Kasımda yapılacağı açıklandı.

21 EKİM
- Hindistan'ın kuzeyindeki Agra kenti yakınında iki trenin çarpıştığı kazada 21 kişi yaşamını yitirdi.
- İsrail ve Amerikan ordusunun Avrupa Komutanlığı, bugüne kadarki en büyük ortak füze savunma tatbikatı, "Juniper Cobra 10"a başladı.
- Kırgızistan'da başbakanlık görevine Daniyar Üsenov getirildi.
- İlk James Bond filminde kötü niyetli bilim adamı "Dr. No"yu canlandıran aktör Joseph Wiseman, 91 yaşında hayatını kaybetti.
- Pulitzer ödüllü ünlü Amerikalı araştırmacı gazeteci Jack Nelson (80) öldü.

22 EKİM
- Somali'nin başkenti Mogadişu'da İslamcı isyancı gruplarla Afrika Birliği barış gücü askerleri arasındaki topçu ateşinde 30 sivil öldü.
- İsveç hükümeti, BM savaş suçları mahkemesi tarafından 11 yıl hapse mahkum edilen eski Bosnalı Sırp Devlet Başkanı Bilyana Plavsiç'in erken salıverilmesini onayladı.
- Portekiz'de, 27 Eylülde yapılan genel seçimleri kazanan Sosyalist Parti'nin (PS) lideri Jose Socrates azınlık hükümeti kurdu.

23 EKİM
- Pakistan'ın kuzeybatısında bulunan Mohmand kentinde teröristlerin yola döşediği mayına çarpan düğün otobüsünde 18 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
- Bilim adamları, 10,2 milyar ışık yılı ötede en uzaktaki galaksi kümesini tespit etti.
- Arjantin'de askeri diktatörlük döneminin önemli isimlerinden General Jorge Olivera Rovere, müebbet hapisle cezalandırıldı.

24 EKİM
- Mısır'da meydana gelen tren kazasında 18 kişi öldü, daha sonra Ulaştırma Bakanı istifa etti.

25 EKİM
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırıda 155 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı.
- Tunus'ta halk, devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri için sandık başına gitti.

26 EKİM
- Tunus'ta Zeynel Abidin Bin Ali, 5. kez 5 yıllığına devlet başkanı seçildi.
- Türk Kızılayı Pakistan'da "Afet Koordinasyon ve Lojistik Merkezi" açtı.
- Bosna-Hersek'te iç savaş sırasında soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç'in duruşmaları başladı.
- Afganistan'da iki helikopterin çarpıştığı kazada sivil ve asker 14 Amerikalı öldü.

27 EKİM
- Pakistan'da ordunun Afgan sınırına yakın bölgelerdeki Taliban militanlarına karşı düzenlediği operasyonun son 24 saatinde en az 42 militan öldürüldü.

28 EKİM
- Mozambik'te devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri yapıldı.
- Afganistan'ın başkenti Kabil'de BM misafirhanesine düzenlenen saldırıda 10 kişi yaşamını yitirdi.
- Pakistan'ın Peşaver kentindeki bir pazar yerinde düzenlenen bombalı saldırıda 118 kişi öldü, 200'e yakın kişi yaralandı.

30 EKİM
- Hırvatistan Başbakan Yardımcısı Damir Polanseç, hakkında çıkan yolsuzluk haberleri üzerine istifa etti.
- Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin kuzeyinde çıkan etnik çatışmalara müdahale eden 47 polis öldürüldü.

31 EKİM
- Çin'in "uzay teknolojisinin babası" olarak adlandırılan Çien Şiesen 98 yaşında öldü.
- Bulgaristan Devlet Haber Ajansı BTA ile Sırbistan Devlet Haber Ajansı TANJUG tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Güneydoğu Avrupa ile Karadeniz bölgesi haber
ajansları temsilcilerinin katıldığı "Haberin Gücü" konulu toplantı Sofya'da yapıldı.

DÜNYADA 2009 YILI (KASIM)

Afganistan'da Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin rakibi 7 Kasımda yapılması öngörülen ikinci tur seçimden çekilince, devlet başkanı seçiminin ikinci turu iptal edildi ve tek aday olan Karzai bir dönem daha işbaşında kaldı.
Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy'un Avrupa Birliğinin ilk Başkanı olarak atandığı kasımda İsviçre'de, yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda seçmenin yüzde 57'den fazlasının yasağa destek verdiği bildirildi.
Filipinler'de bir seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda 22'si gazeteci 57 kişinin öldürüldüğü kasım ayında öne çıkan başlıca gelişmeler şöyle oldu:

1 KASIM
- Afganistan'da devlet başkanı seçiminde Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin rakibi Abdullah Abdullah, 7 Kasımda yapılacak ikinci tura katılmayacağını açıkladı.

2 KASIM
- Afganistan'da devlet başkanı seçiminin ikinci turu iptal edildi.
- Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarındaki Ravalpindi kentinde düzenlenen intihar saldırısında 34 kişi öldü, 32 kişi yaralandı.

3 KASIM
- Ürdün, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in yardımcısı Tarık Aziz'in ailesine vatandaşlık hakkı tanıdı.
- Çek Cumhuriyeti'nde Avrupa Birliğinin anayasası kabul edilen Lizbon Anlaşmasının ülkenin anayasasına uygun olduğuna karar verilmesiyle anlaşmanın önündeki son yasal engel kalktı.

5 KASIM
- ABD'nin Teksas eyaletindeki bir askeri üste düzenlenen silahlı saldırıda 13 kişi öldü, 42 kişi yaralandı.
- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 2010 yılı ocak ayında yapılacak seçimlerde aday olmayacağını bildirdi.

6 KASIM
- Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinden ölenlerin sayısının 6 bini geçtiğini açıkladı.
- Avrupa'nın en büyük müzik ödül töreni olarak kabul edilen MTV Avrupa Müzik Ödülleri, Almanya'nın başkenti Berlin'de dağıtıldı. Törende, "Avrupa'nın En İyi Sanatçısı Ödülü" Türk rock müzik grubu Manga'nın oldu.

7 KASIM
- Lübnan muhalefetinin, Saad Hariri başkanlığında kurulacak hükümete katılma konusunda anlaştığı bildirildi.

8 KASIM
- Irak parlamentosu, uzun süredir üzerinde uzlaşma sağlanamayan seçim yasasını, yapılan oylama sonucunda kabul etti.
- Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed El Baradei, İran'ın elindeki düşük ölçekte zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye'ye gönderilmesi önerisinde bulundu.

9 KASIM
- Sovyetler Birliği'nin hidrojen bombasının babası ve 2003 Nobel fizik ödülü sahibi Rus fizikçi Vitali Ginzburg 93 yaşında öldü.
- Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde 5 Temmuzda meydana gelen olaylara katıldıkları gerekçesiyle 9 Uyguru idam etti.

10 KASIM
- Pakistan'ın kuzeybatısındaki Çarsadda kentinde, kalabalık bir kavşakta düzenlenen saldırıda 30 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.
- Turizm ve seyahat sektörünün önemli ödüllerinden Dünya Seyahat Ödülleri (WTA), Londra'da düzenlenen törenle sahiplerine verildi. WTA'nın, "Dünyanın En İyi Tasarım Oteli" ödülü, daha önce de bu ödülü kazanan Belek'teki "Adam & Eve" oteline verilirken, "Dünyanın En Lüks Oteli" ödülü de mayıs ayı sonunda Antalya'da görkemli törenle açılışı yapılan Mardan Palace Otelinin oldu.

11 KASIM
- ABD'de 2002 yılında terör estiren keskin nişancı John Allen Muhammed idam edildi.

12 KASIM
- ABD'de basılan Forbes dergisi, "dünyanın en güçlü insanları" listesini açıkladı. Derginin ilk kez yayımladığı listeye göre, dünyanın en güçlü insanı ABD Başkanı Barack Obama olurken, onu Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin izledi. Listede, toplam 67 kişi yer aldı.

13 KASIM
- Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay'da donmuş halde önemli miktarda su bulunduğunu açıkladı.

14 KASIM
- Hindistan'ın batısındaki Jaipur kenti yakınlarında bir trenin raydan çıkması sonucu 9 kişi öldü, 80 kişi yaralandı.

16 KASIM
- AB dışişleri bakanları, Arnavutluk'un 7 ay önce yaptığı üyelik başvurusunu işleme koyma kararı aldı.
- Fransa'nın sevilen genç sinema oyuncularından Jocelyn Quivrin, Paris yakınlarında otomobiliyle geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

18 KASIM
- BM Güvenlik Konseyi, Bosna-Hersek'te görev yapan Avrupa Birliği İstikrar Gücünün (EUFOR) görev süresini 1 yıl uzattı.
- İran, nükleer programı çerçevesinde zenginleştirdiği uranyumu yabancı bir ülkede depolama önerisini reddetti.

19 KASIM
- Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy, Avrupa Birliği'nin ilk Başkanı olarak göreve atandı.
- Pakistan'ın Peşaver kentinde mahkeme binasının dışında düzenlenen intihar saldırısında 6 kişi öldü, 49 kişi yaralandı.
- Afganistan'da Devlet Başkanı Hamid Karzai, yapılan seçimlerin ardından ikinci kez devlet başkanı olarak yemin etti.

20 KASIM
- ABD'de Tamiflu ilacına karşı direnç geliştirmiş yeni domuz gribi vakaları belirlendi.
- Cezayir milli takımının Güney Afrika Dünya Kupası elemelerinde karşılaştığı Mısır'ı 1-0 yenmesi üzerine Cezayir'de yapılan sevinç gösterilerinde 14 kişi öldü, 254 kişi yaralandı.

21 KASIM
- Çin'in kuzeydoğusunda bir kömür madeninde meydana gelen gaz patlaması sonucu 104 kişi öldü.

22 KASIM
- Sudan'ın başkenti Hartum'da geçen yıl yapılan silahlı baskına katıldıkları gerekçesiyle 6 çocuk idama mahkum edildi.

23 KASIM
- Filipinler'in güneyindeki Maguindanao eyaletinde, bir seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda 22'si gazeteci 57 kişi öldürüldü.
- Irak meclisi, seçim yasasının değiştirilmiş halini onayladı.

24 KASIM
- Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, domuz gribinden dünyada belirlenen toplam ölümün 7 bin 860'ın üzerinde olduğunu, en fazla ölümün Amerika kıtasında görüldüğünü açıkladı.

25 KASIM
- İsrail kabinesi, Batı Şeria'da Yahudi yerleşimlerindeki inşaatların 10 ay süreyle durdurulmasını onayladı.

26 KASIM
- Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde aşırı yağışların yol açtığı sel felaketinde 118 kişi öldü.
- Dünya Sağlık Örgütü, grip tedavisinde kullanılan Tamiflu ilacının domuz gribine (H1N1) karşı hala etkili olduğunu bildirdi.

27 KASIM
- Rusya'da, Moskova-Saint Petersburg seferini yapan yolcu treninin raydan çıkması sonucu 25 kişi öldü, 87 kişi yaralandı.

28 KASIM
- Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bir gölde meydana gelen gemi kazasında 90 kişi öldü.

29 KASIM
- İsviçre'de yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda, seçmenin yüzde 57'den fazlasının yasağa destek verdiği bildirildi. Referandumun kesin sonuçlarına göre, konfederasyonu oluşturan 26 kantondan sadece dördü bu yasağa karşı çıktı.

30 KASIM
- AB içişleri ve adalet bakanları, 19 Aralıktan itibaren Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz girmesini onayladı. Ortak vize alanı Schengen, AB'de Bulgaristan, Romanya, İngiltere ve İrlanda dışındaki 23 üye ülkeyle Norveç, İzlanda ve İsviçre'yi kapsıyor.

DÜNYADA 2009 YILI (ARALIK)

ABD Başkanı Barack Obama, aralık ayında Afganistan stratejisini açıklayarak, bu ülkeye 30 bin ek Amerikan askeri gönderilmesi talimatını verdi.
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin derlediği son verilere göre, dünyada domuz gribinden öldüğü belirlenenlerin sayısının 8 bin 750'ye ulaştığı aralıkta, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunun ele alındığı Birleşmiş Milletler İklim Konferansı, 192 ülkenin katılımıyla Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başladı.
Dünyada aralık ayında bugüne kadar kaydedilen gelişmelerin başlıcaları şunlar:

1 ARALIK
- Filipinler'de, aralarında çok sayıda gazetecinin de bulunduğu 57 kişinin öldüğü saldırının bir numaralı zanlısı hakkında cinayetten dava açıldı.

2 ARALIK
- ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'a 30 bin ek Amerikan askeri gönderilmesi talimatını verdi.
- Amerikan tıp otoriteleri, Başkan Obama'nın yeni siyaseti çerçevesinde, bilimsel araştırmalar için insan embriyosundan elde edilen kök hücrelerin kullanılmasına ilk kez izin verdi.
- Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin derlediği son verilere göre, dünyada domuz gribinden öldüğü belirlenenlerin sayısı 8 bin 750'ye ulaştı.

3 ARALIK
- Kuzeybatı Afrika ülkesi Gine'de, askeri bir yetkilinin ateş açtığı Gine Devlet Başkanı Musa Camara'nın hafif yaralandığı açıklandı.

4 ARALIK
- Rusya'nın Perm kentinde gece bir gece kulübünde havai fişeklerin yol açtığı yangında 148 kişi öldü.
- Küresel ısınmanın Himalayalar'daki etkisine dikkati çekmek için Everest dağında toplanan Nepal hükümeti, bir Everest bildirgesini onayladı. Hükümetteki 27 bakandan 24'ünün katıldığı bakanlar kurulu toplantısı, 5242 metre yükseklikteki ana kamp Kala Patthar'da yapıldı.

5 ARALIK
- Filipinler'in Mindanao adasında 23 Kasımda 57 kişinin öldüğü siyaset bağlantılı katliamın yapıldığı Maguindanao eyaletinde sıkıyönetim ilan edildi.

6 ARALIK
- Iraklı liderler, siyasal uzlaşmaya ve ABD askerlerinin çekilmesini kolaylaştırmaya yönelik önemli bir adım olarak görülen genel seçimler konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşma, parlamento tarafından da onaylandı.

7 ARALIK
- Küresel ısınma, iklim değişikliği konusunda yaklaşık 2 hafta sürecek müzakerelerin yapılacağı Birleşmiş Milletler iklim konferansı 192 ülkenin katılımıyla Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başladı.

8 ARALIK
- Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen intihar saldırılarında 127 kişi öldü, 450 kişi yaralandı.

9 ARALIK
- Hubble uzay teleskobu, yaklaşık 14 milyar yaşında olduğu hesaplanan evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'dan 600 milyon yıl sonraki halini görüntülemeyi başardı.

10 ARALIK
- ABD Başkanı Barack Obama, Norveç'in başkenti Oslo'da 2009 Nobel Barış Ödülünü aldı.

11 ARALIK
- Kıbrıs Rum kesiminin eski lideri Tasos Papadopulos'un ölüm yıl dönümünden hemen önce mezarından cesedinin çalındığı bildirildi.

12 ARALIK
- Birleşmiş Milletler İklim Konferansının yapıldığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine, 50 binin üzerinde gösterici katıldı.
- Güney Afrika'da düzenlenen 2009 yılı dünya güzellik yarışmasını, Cebelitarık adına yarışan Kaiane Aldorino kazandı.
- Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, Güney Veziristan bölgesinde ekim ayı ortasından bu yana Taliban militanlarına yönelik sürdürülen operasyonun sona erdiğini açıkladı.

13 ARALIK
- İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Milano'da yumruklu saldırıya uğradı.
- Türk tasarımcı ve organizatör Erkan Özerman'ın kurucusu olduğu ve Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen "Best Model Of The World 2009" yarışmasında, Türk manken Tuğçe Sarıkaya "dünyanın en iyi üçüncü mankeni" (The Second Runner-Up) seçildi.

14 ARALIK
- Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan iklim konferansına katılan gelişmekte olan ülkeler, zengin ülkelerin sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik taahhütlerini yerine getirmelerini isteyerek görüşmeleri kesti.

16 ARALIK
- Amerikan Temsilciler Meclisi, 2010 yılı askeri harcamalar bütçesini kabul etti. Tasarıda 2010 askeri harcamalarının 636,3 milyar dolar olması öngörülüyor.
- Güneş sistemi dışında bol su bulunduğu düşünülen bir gezegen keşfedildi.

AA