Geride bıraktığımız son iki yıl, Canoga Park'ta oturan ve ismini vermek istemeyen "Mejia" (Gerçek ismi değil) için pek kolay geçmedi. 2007 yılı Şubat ayında kendisiyle birlikte 100'den fazla kaçak göçmen, Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) ekiplerince Van Nuys Facory'ye düzenlenen bir baskında tutuklanmışlardı. O tarihten bu yana çalışamayan Mejia, evdeki "koca" rolünü kaybettiğini ve eşinin kendisinden daha fazla para kazandığını söylüyor.

"Böyle birşeyin kimsenin başına gelmesini istemem", diyen Meksikalı göçmen 15 yıldır Birleşik Devletler'de yaşıyor. Meija, "Karım haftada 270 Dolar kazanıyor ve bu geçinmemize yetmiyor. Biz gölgede yaşamaktan bıktık. Umuyoruz ki Obama sözünü tutar ve hükümet bize birşeyler verir," diyor.


Bu durum, Mejia'nın bu hafta Birleşik Devletler Kongre'sine sunulan Kapsamlı Göçmenlik Reformu'na destek vermek amacıyla diğer aktivistlerle birlikte Salı günü yerel Kongre ofisi binası önünde düzenlenen gösteriye katılma nedeni.

Demokrat Parti Milletvekili Luis Gutierrez tarafından Salı günü Kongre'ye sunulan "Kapsamlı Göçmenlik Reformu", göçmenler ve göçmenleri destekleyen kurumlar tarafından büyük destek görüyor.


"ARTIK YETER"


"Bu yasa tasarısı yıllarca acı çeken insanların feryatlarına bir cevap. Annelerinden ayrılan çocuklar, sınırda problem yaşayan işçiler ve çalışmayan göçmenlik sisteminden mağdur olan herkes için bu tasarı tüm bunlara "Artık Yeter" diyen bir cevap," diyen Gutierrez tarafından sunulan yasa tasarısı İngilizce öğrenen, sabıkası temiz olan ve 500 Dolar tutarındaki cezayı ödeyen her yetişkin kayıt dışı göçmenin yasal statü kazanmasını sağlayacak. Bu göçmenler 6 yıl içerisinde yeşil kart sahibi olabilecekler.

Göçmenlik taraftarı organizasyonlar tasarıdan oldukça ümitli.

Diğer taraftan tasarının eksik yanlarını eleştiren göçmen-taraftarı organizasyonlar da mevcut. Latin Amerikalı ve Karayipli Göçmenleri temsil eden bir grubun başkanı, "Tasarı sadece sabıka kaydı olmayan göçmenler için bir çözüm içeriyor," diyerek işlediği küçük çaplı suçlar nedeniyle sınır dışı edilen göçmenlerin durumuna dikkat çekti ve, "Her gün sınır dışı edilen 2000 göçmen için de birşeyler yapılmalı," dedi.

Turkishny.com