ABD'de yaşayan milyonlarca kaçak göçmenin sabırsızlıkla beklediği gömenlik reformu tasarısı Amerikan Kongre'sine resmen getirildi.

Demokrat Parti Temsilciler Meclisi üyesi Luis Gutierrez ve aynı partiden çok sayıda meslektaşının Temsilciler Meclisine taşıdığı tasarı, ülkedeki kaçak göçmenlere daha önceki önerilere oranla daha iyi şartlar sunuyor.

ABD'de yaşayan milyonlarca kaçak göçmenin sabırsızlıkla beklediği gömenlik reformu tasarısı Amerikan Kongre'sine resmen getirildi. Demokrat Parti Temsilciler Meclisi üyesi Luis Gutierrez ve aynı partiden çok sayıda meslektaşının Temsilciler Meclisine taşıdığı tasarı, ülkedeki kaçak göçmenlere daha önceki önerilere oranla daha iyi şartlar sunuyor.

Demokrat Parti Chicago temsilcilerinden Luis Gutierrez'in Temsilciler Meclisi'ne resmen sunduğu tasarıya göre, 15 Aralık 2009'dan önce ABD'ye geldiğini ispatlayan bütün kaçak göçmenler bu reformdan yararlanabilecek. Aynı tasarı bağlamında ABD'den sınır dışı edilmesi kesinleşen ancak henüz ülkeden ihraç edilmeyen kaçak göçmenler de yasal statü kazanabilecek. Gutierrez tasarısına göre, eski göçmenlik tasarılarının öngördüğü binlerce dolar tutarındaki maddi cezaların aksine başvuru için yalnızca 500 ABD doları yatırılması yeterli olacak.

Tasarıya göre kütükleri temiz olan ve herhangi bir suça karışmamış kaçak göçmenlere ilk aşamada altı yıllık çalışma vizesi verilecek. Altı yıl içinde çalışan ve yine herhangi bir suça karışmayan kaçak göçmenlere Yeşil Kart verilecek. Bu da, vatandaşlığa giden yolda önemli bir adım olacak.Tasarıya, ekonominin kötü gidişatını ve ülkenin güvenliğini bahane eden çok sayıda temsilci ise karşı çıkıyor. ABD'de halihazırda 12 milyon civarında kaçak göçmenin yaşadığı tahmin ediliyor.

(ANKA)